Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Migren krizlerine son!

04.04.2021
31
Migren krizlerine son!

Rehabilitasyon eforu bilimsel olarak da ispatlandı… Transkranial Manyetik Stimülasyon’un TMS migren ağrısından mesul olan nöronal fazla duyarlılığı ortadan kaldırdığı böylece migren krizlerine son verdiği tanımlandı. Migren’in değişen …

Rehabilitasyon eforu bilimsel olarak da ispatlandı…

Transkranial Manyetik Stimülasyon ’un TMS migren ağrısından mesul olan nöronal fazla duyarlılığı ortadan kaldırdığı böylece migren krizlerine son verdiği tanımlandı.

Migren ’in değişen aralıklarla gelen ve şiddetli ağrılarla karekterize bir baş ağrısı hastalığı olduğunu belirten uzmanlar, “Baş ağrısı bazen üç gün kadar sürebilir. Migrenin gerek ülkemizde gerekse öteki ülkelerde alana getirdiği iş eforu kaybının ekonomik faturası milyarlarca dolardır. Migren ağrısından muhtelif mekanizmalar mesul olmakla birlikte bugün artık, nöronlarda ki fazla hassasiyetin başlıca neden olduğu öğrenilmektedir. Transkranial Manyetik Stimülasyonun TMS migren ağrısından mesul olan nöronal fazla duyarlılığı ortadan kaldırdığı böylece migren krizlerine son verdiği son zamanlarda yapılan bir çok bilimsel araştırma ile gösterilmiştir” dedi.

TMS uygulamasının, kriz esnasında ağrıyı geçirdiği gibi aralıklarla uygulandığında ağrı nöbetlerinin gelmesini de önlediğini dile getiren uzmanlar şunları kaydoldular; “Migren hamlelerinin rehabilitasyonunda şimdilerde en çok triptanlar kullanılmaktadır. Oysa triptanlar, migrenli hastaların yüzde 40 da tesirsiz kalmaktadır. Ayrıca bu ilaçların kardiovasküler yan tesirleri de mevcuttur. TMS rehabilitasyonu bu alanda çok emin ve yan tesiri olmayan bir uygulamadır. Bedene verdiği manyetik enerji çok düşük olup, MRI çekimlerinin binde biri kadardır. Migren hastalığı, en çok aralıklarla gelen gerilim baş ağrısı tabloları ile karışmaktadır. Gerilim baş ağrılarında gerek triptanların gerekse öteki hamle önleyici ilaçların hiçbir tesiri olmaz ve işe haylazlar. Oysa TMS hem migren den hem de gerilim baş ağrısından kaynaklanan ağrı hamlelerinin her ikisini de ortadan kaldırmaktadır. Öteki taraftan migren ağrısı iyice yerleştiği ve çoğaldığı gidişatlarda hamle önleyici ilaçların pek verimi olmamakta, şahıs ağrının dinmesini büyük ıstıraplar içinde günlerce beklemektedir. İlaçlara yanıt vermeyen böyle migren ağrılarında da TMS, ağrıları yatıştırıcı rol oynamaktadır. Başda Ohio olmak üzere pek çok üniversite de TMS ’in migren üzerinde ki tesirlerini inceleyen çalışmalar yapılmış ve yukarda anlattığımız mevzuları destekleyen neticeler elde edilmiştir. Ayrıca daha evvel bunalım rehabilitasyonunda FDA onayı alan TMS rehabilitasyonu, 2007 yılında migren rehabilitasyonu için de FDA onayı almıştır.

İHA

http://www.haberturk.com/saglik/haber/546723-migren-krizlerine-son

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.