Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Migren krizlerine son!

04.04.2021
49
Migren krizlerine son!

Rehabilitasyon eforu bilimsel olarak da ispatlandı… Transkranial Manyetik Stimülasyon’un TMS migren sızısından mesul olan nöronal fazla duyarlılığı ortadan kaldırdığı böylece migren krizlerine son verdiği tanımlandı. Migren’in değişen …

Rehabilitasyon eforu bilimsel olarak da ispatlandı…

Transkranial Manyetik Stimülasyon’un TMS migren sızısından mesul olan nöronal fazla duyarlılığı ortadan kaldırdığı böylece migren krizlerine son verdiği tanımlandı.

Migren’in değişen aralıklarla gelen ve şiddetli sızılarla karekterize bir baş sızısı hastalığı olduğunu belirten uzmanlar, “Baş sızısı bazen üç gün kadar sürebilir. Migrenin gerek ülkemizde gerekse öteki ülkelerde alana getirdiği iş eforu kaybının ekonomik faturası milyarlarca dolardır. Migren sızısından muhtelif mekanizmalar mesul olmakla birlikte bugün artık, nöronlarda ki fazla hassasiyetin başlıca neden olduğu öğrenilmektedir. Transkranial Manyetik Stimülasyonun TMS migren sızısından mesul olan nöronal fazla duyarlılığı ortadan kaldırdığı böylece migren krizlerine son verdiği son zamanlarda yapılan bir çok bilimsel araştırma ile gösterilmiştir” dedi.

TMS uygulamasının, kriz esnasında sızıyı geçirdiği gibi aralıklarla uygulandığında sızı nöbetlerinin gelmesini de önlediğini dile getiren uzmanlar şunları kaydoldular; “Migren hücumlarının rehabilitasyonunda şimdilerde en çok triptanlar kullanılmaktadır. Oysa triptanlar, migrenli hastaların yüzde 40 da tesirsiz kalmaktadır. Ayrıca bu ilaçların kardiovasküler yan tesirleri de mevcuttur. TMS rehabilitasyonu bu alanda çok emin ve yan tesiri olmayan bir uygulamadır. Bedene verdiği manyetik enerji çok düşük olup, MRI çekimlerinin binde biri kadardır. Migren hastalığı, en çok aralıklarla gelen gerilim baş sızısı tabloları ile karışmaktadır. Gerilim baş sızılarında gerek triptanların gerekse öteki hamle önleyici ilaçların hiçbir tesiri olmaz ve işe afacanlar. Oysa TMS hem migren den hem de gerilim baş sızısından kaynaklanan sızı hücumlarının her ikisini de ortadan kaldırmaktadır. Öteki taraftan migren sızısı iyice yerleştiği ve çoğaldığı gidişatlarda hamle önleyici ilaçların pek bereketi olmamakta, şahıs sızının dinmesini büyük ıstıraplar içinde günlerce beklemektedir. İlaçlara yanıt vermeyen böyle migren sızılarında da TMS, sızıları yatıştırıcı rol oynamaktadır. Başda Ohio olmak üzere pek çok üniversite de TMS’in migren üzerinde ki tesirlerini inceleyen çalışmalar yapılmış ve yukarda anlattığımız mevzuları destekleyen neticeler elde edilmiştir. Ayrıca daha evvel bunalım rehabilitasyonunda FDA onayı alan TMS rehabilitasyonu, 2007 yılında migren rehabilitasyonu için de FDA onayı almıştır.

İHA

http://www.haberturk.com/saglik/haber/546723-migren-krizlerine-son

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.