Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Motivasyon koşul!

07.05.2021
36
Motivasyon koşul!

Kilo problemi yaşayan ve bir an evvel zayıflamak isteyenlere yeni teklif: motivasyon koşul! Zayıflamak, sıhhatli yaşam için bir zorunluluk midir yoksa insanın hoşlandığı yemeklerden kendisini yoksun …

Kilo problemi yaşayan ve bir an evvel zayıflamak isteyenlere yeni teklif: motivasyon koşul!

Zayıflamak, sıhhatli yaşam için bir zorunluluk midir yoksa insanın hoşlandığı yemeklerden kendisini yoksun vazgeçmesi mıdır? Diyetisyen Tuba Kayan Tapan, bu suallere şöyle cevap veriyor: Bugün gerçeğinde zayıflamak için perhiz, rejim değil; yeterli ve balanslı beslenme ya da tıbbi beslenme rehabilitasyonu başlıkları gündeme gelmektedir. Zira yeterli beslenme, günlük bir ferdin yaşaması için gereken yiyecek ögelerinin yeterli ve balanslı ölçüde alınmasıdır.

Tıbbi beslenme rehabilitasyonu ise mevcut olan hastalığa müteveccih, iyileştirici bir beslenme programını içermektedir. Beslenme, yalnızca sıhhatli kalmak için değil, balanslı bir beden ve ruh haline sahip olmak için oldukça lüzumludur.

Bir bilim dalı olan beslenme her ferde özgü olarak tasarlanmalıdır. Sıhhatli ve nitelikli yaşama adım atmak isteniyorsa, stratejik bir tasarıyla metamorfoza başlayarak zayıflamak gerekmektedir.

Reelci gayeler
Aşılması zaman alacak büyük gayeler yerine, ufak ve reelci gayeler bireyi zafere götürür. Aşılması güç olanlar ise hayal kırıklıkları yaratarak, kısır döngü oluşturur. Ufak amaçlarla, büyük maksada adım adım erişin.

Uygun beslenme programı
Sizin yaşam stilinize en uygun beslenme programını yapabilmek için, beslenme uzmanınıza bir gün hafta içi, bir gün de hafta sonu olmak üzere gün içinde neler harcadığınızı, saatleri ve ölçüleri ile beraber tüm samimiyetinizle anlatmanız gerekmektedir. Yaşam stilinizle, beslenme programınıza olan vefanızı çoğaldırın.

Hayal edin
Öncellikle olması gereken ağırlık tanımlanmalıdır. Kendinizi bu ağılıkta hayal edip, olmak istediğiniz yerde, misalin, buluşma salonunda, yolda, tatilde giymek istediğiniz elbiseyle hayal edin.

Ne kadar zaman?
Erişmek istediğiniz ağırlığa ne kadar zamanda ulaşacağınızı tanımlayın. Süratli verilen kilolar, bedenden adale ve su kaybına neden olacaktır. Sabırlı davranarak, daha uzun vadede daha kalıcı kilo kaybetmek kastedilmelidir. Bedeninizdeki fazla yağ kütlesinin takribî 4 kilogram eksilmesi, bir beden incelmenize neden olacaktır. Kendinize zaman mevzusunda güvenin ve çabuk etmeyin.

Tasarılama
Haftalık beslenme programınızı seyahatlerinize ve buluşmalarınıza göre evvelden tasarlayın. Böylece ‘ben orada ne yapacağım’ fikriden kurtulun.

Lezzet elinizde
Yediğiniz yemeklerin lezzetli olması sizi tatmin edecektir. ‘Tatsız tuzsuz yemekler yiyorum, kahretsin bu nasıl perhiz’ psikolojisinden sizi çıkaracaktır. Yemeklerinize, rastgele bir alerjiniz ya da mide şikayetiniz yoksa, muhtelif baharatlar, çeşni vericiler ilave edin. dereotlu, naneli yoğurt, karanfilli çay, kekikli et gibi…

İyi yaşam
Ağırlık kaybetmek kendinizi daha iyi sezdirecektir. Kaybettiğiniz ağırlıkla gevşeyecek, daha etkin ve canlı olacaksınız. 10 kilogram aşırısı olan bir ferdin hergün 10 kilogram portakal taşıması onunla, merdiven inip çıkması, yol yürümesi, kolay mıdır? Yanıtınız hayır ise vazgeçelim 10 kilogram’ları bir yere, iyi ve etkin yaşayalım .

Farklılık
Devamlı yaptığınız perhizler yerine, size özel beslenme programınız için bir beslenme uzmanından destek alın, tek tip beslenmek yerine, tüm yiyecek gruplarını kapsayan yeterli ve balanslı beslenme programınızı uygulayın. Herkesin beslenme kumpası ve alışkanlıkları değişik olduğundan, beslenme programı da kendine özel olmalıdır.

Duygusal yeme isteği
Duygusal olarak kendinizi iyi ya da makûs sezdiğiniz vaziyetlerde, yemeğe yönelmek yerine farklı uğraşlar ve bu gidişatların, sizi kararınızdan vazgeçirmesine izin vermeyin. Sizi sosyalleştirecek ve meşgul edecek alışkanlıklar edinin.

Paylaşma
Zamanınızı beğendiğiniz bir dostunuzla, eşinizle ya da ebeveynlerinizle paylaşın. Birlikte gittiğiniz bir akşam yemeğinde porsiyonlarınızı dağılışın. Böylece hem sosyalleşmiş, hem de programınızdaki ölçüleri aşmamış olursunuz. Sabah yürüyüşlerinize birlikte çıkarak ya da spor salonuna birlikte giderek, hem onları da sıhhatli yaşama teşvik edin, hem de fiziksel etkinlik yapmak size eziyet olmaktan çıksın.

Cümbüşlü etkinlikler
Zayıflamanıza destekçi olacak etkinliklere katılmak kilo vermenize destekçi olacaktır. Muhtelif dans kurslarına katılın, sarih havada tabiatla içiçe yürüyüşler yapın veya bisiklete binin.

Tavır farklılığı
Tüm bu uygulamaların sonunda, beslenme alışkanlıklarınızdaki farklılıkları yaşam tarzi haline getirerek, tavır farklılığına gitmelisiniz. Uygun beslenme programı ve egzersizin tavır farklılığı rehabilitasyonu ile beraber kullanıldığı kombine uygulamalar hem ağırlık kaybını sağlamada hem de kaybedilen ağırlığın korunmasında büyük galibiyet sağlamaktadır.

Unutmayın, zayıflamak için büyülü bir değnek yoktur, %100 kendine güven, motivasyon ve şahsi istem vardır…

Dyt. Tuba Kayan Tapan
Şişli Florence Nightingale Sağlık Kurumu
Beslenme ve Perhiz

Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/2014/saglik/motivasyon-sart-467038/

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.