Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Mutsuz çocuk yetiştiriyoruz

05.05.2021
39

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, mektep müfredatlarına “Hayata Sanatı” dersi konulması gerektiğini korunuyor. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, çocukların daha öncekisinden daha üşengeç ve mutsuz olduğunu söylüyor: “Çocuklarımız gitgide şişmanlıyor; …

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, mektep müfredatlarına “Hayata Sanatı” dersi konulması gerektiğini korunuyor.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, çocukların daha öncekisinden daha üşengeç ve mutsuz olduğunu söylüyor:

“Çocuklarımız gitgide şişmanlıyor; daha öncekisine oranla daha sık hastalanıyorlar; daha öncekisinden daha üşengeç ve mutsuzlar… Kilolu çocuklar, günümüzün ehemmiyetli bir meseleyi haline geldi. Peki o zaman ne yapmalı?.. Bizce artık mektep müfredatlarına “hayata sanatı” dersleri konmalı.

HASTAM sağlık meseleleri için buluşma almıştı. Emekli bir hocaydı. Tetkiki bitirildiğinde “Sağlıklı ve formda çocuklar ve gençler geleceğimizin teminatları. Ama bu mevzuda yeterli dikkati ve duyarlılığı gösterdiğinize şüpheliyim” diye lafa girdi. “Çocuklarımızın ileride daha sağlıklı beyinlere, kalplere, damarlara, kemikler ya da adalelere sahip olmaları, kanserden, ülserden korunmaları için kısacası daha sağlıklı ve daha iyi olmaları için bir şeyler yapmamız gerekli.”

Bu deneyimli öğretmeni dikkatle dinledim. Haklıydı! Mekteplerin yalnızca akıllı değil, sağlıklı ve formda çocuklar yetiştirme vazifelerinin de olduğunu fark eden hoca ve idareyicilerin rakamı keşke daha fazla olsaydı diye düşündüm. Daha çocuklukta doğru beslenip, kumpaslı egzersiz yapmak alışkanlığını edinen, ruhsal yapılanmasını iyi istikamette geliştirip hayatı ve dünyayı seven, mutlu ve neşeli çocuklar yetiştirmek çok ehemmiyetli. Bunun için mektepleri yalnızca “bilgi edinme” değil, “hayata sanatını bilme” yerlerine de dönüştürmek gerekiyor.

MUTSUZ ÇOCUKLAR
Bunun için yeni yarıyılda öğretim programına “Hayata Sanatı” derslerinin konulmasını öneriyoruz. Onlara vazgeçebileceğimiz en büyük servetin “sağlıklı, huzurlu ve nitelikli bir hayat” olduğunun farkına varmanın zamanı çoktan geldi, neredeyse geçmek üzere! Lütfen azıcık daha tez edelim.

Zira çocuklarımız gitgide şişmanlıyor! Her gün azıcık daha sağlıksız hale geliyor. Süratle mutsuzlaşıyor. Mutsuz, sağlıksız, tedirgin gençler çözümü, gece hayatında, alkolde, sigarada ve öteki hasarlı alışkanlıklarda arıyor. Mutsuz çocuklar, kendileri, aileleri ve cemiyet için birer problem haline geliyor.

Çocuklarımız daha öncekisinden daha çok ve sık hasta oluyor! Enfeksiyonlara daha sık tutuluyor. Gençleri vazgeçin, neredeyse çocuklar dahi bunalım, şeker, hipertansiyon ile boğuşuyor. Bir hafta evvel tetkik ettiğim 17 yaşındaki delikanlı 85 kilo ortamındaydı. O yaşta şeker ve hipertansiyon helezonisinden çıkmaya çalışıyordu. Fazla kiloları sebebiyle mutsuzdu. Ne hayattan ne de kendinden seviyordu.

Çocuklarımız daha öncekisinden daha üşengeç ve mutsuz! Onlar parklarda, caddelerde oynamak yerine -oynayacak cadde veya park da kalmadı ya- odalarında televizyon izliyorlar. “Ayşe teyzelerinin” önerilerine uyarak yağ ve nişasta yüklü sağlıksız cipsleri yiyip, şişmanlıyor. Neticede önümüze inanılması efor ve geleceği vahim şişmanlama istatistikleri çıkıyor.

Fazla kiloyu ciddiye alın
Fazla kilolu gençlerin yüzde 80’i geleceğin kilolu erişkinleridir. Obez çocuk ve gençlerin, erişkinlikte pek çok sağlık meseleyi ile karşılaşacağından şüphe dinlemeyin. Bayağıda 40-50 yaş sonrasında ortaya çıkan ve bu sebeple de “erişkin tipi şeker hastalığı” ismini alan Tip-2 Diyabet’in obez çocuklarda 15-16 yaşlarında dahi ortaya çıkabiliyor. Son senelerde bu orta yaş hastalığının 10-12 yaş grubundaki çocuklarda dahi görülmeye başlaması üzücü ve ehemmiyetli bir alarmdır. Çocuk obezitesine yalnızca diyabet riski açısından bakarsanız yanılırsınız. Obez çocuk ve gençler için tehdit unsuru daha pek çok sağlık tehlikeyi var. Bu çocuklar; koroner kalp hastalıkları, beyin damar hastalıkları ve hipertansiyon gibi orta ve ileri yaş sağlık meselelerine de çok erken yaşlarda tutulma tehlikeyi taşıyor. Bazı kanserlere tutulma kısmetsizliği de onlarda daha fazla.

Mekteplere ’hayata sanatı’ dersi KONMALI
Çocukları hastalıklardan gözetmenin yalnızca aşılama programları ile olası olamayacağını fark etkenin zamanı çoktan geldi. Mekteplere beslenme derslerinin konulması, beden eğitimi derslerinin yine zoraki hale getirilmesi, sağlıklı hayatla alakalı bilinçlendirme kampanyalarının başlatılması gerekiyor.

Bizim çocukluğumuzda “hal ve gidiş” dersi vardı. Hocamız yalnızca neleri ezberlediğimize, bildiğimize bakmaz, tutumlarımızı, dost, aile ve hayatla ilişkilerimizi de gözlem altında meblağdı. Sanırım o ders kaldırıldı. Azıcık daha geliştirilip “Hayata Sanatı” dersine dönüştürülerek, yine uygulamaya konulması koşul.

Kantinler sağlıklı besin satmalı
Talebeler, aileler, yemek hazırlayan kimseler ve eğitimciler mektepteki beslenme programı ile ilgilenmelidir.

Sağlıklı beslenme programının hazırlanması için lüzumlu kaynaklar ve dayanaklar sağlanmalıdır. Mektep yemekleri beslenme standartlarına uygun olmalıdır. Farklı yemeklerin hazırlanması ve talebelerin beğendiği yemeklerin pişirilmesi ehemmiyetlidir.

Talebelerin yemeklerini dostları ile rahatça yiyebilecekleri bir yemek yeme müddetleri olmalıdır.

Talebelerin çok fazla beklemeden, istedikleri yemekleri yiyebilmeleri için hoş civarlar sağlanmalıdır.

Mektep kantinlerinde sıhhate hasarlı besin ve meşrubatların satışına izin verilmemelidir. Sağlıklı gıdalar bulundurmaya özen gösterilmelidir.

KİLOLU ÇOCUKLAR İÇİNE KAPANIK OLUYOR
Kilolu çocukların genellikle dostlarından daha utangaç ve suskun olduklarını, yalnız kalmaya çalıştıklarını, dostlarından uzaklaşıp koptuklarını, yalnızca dostları ile değil aileleri ile ilişkilerini de hudutlandırdıklarını, odalarına kapanıp saatlerce televizyon ve bilgisayar oyunlarıyla oyalandıklarını, ailevi ve sosyal etkinliklerden kesintisiz kaçtıklarını öğreniyoruz.

Dostları tarafından daha güç kabul edildikleri, hocaları ve aileleri ile daha sık çatışma içinde olma meylinde oldukları, mektep galibiyetlerinin daha düşük kaldığı, ikili ilişkilerde utangaç davrandıkları öğrenilen şeyler. Kısacası sualin geri tasarısında çok ciddi tehditler var. ”

Hürriyet

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=32083&cat=220&dt=2007/08/13

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.