Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Mutsuzluk şişmanlatıyor

29.04.2021
35

Yapılan araştırmalara göre mutsuz ve depresif insanların daha süratli kilo aldıkları ve bunları geri vermekte hayli eforluk sürüklediklerini ortaya koydu. Özellikle çocuklar tehlike altında! Sevgisizlik İnsanlarda alana …

Yapılan araştırmalara göre mutsuz ve depresif insanların daha süratli kilo aldıkları ve bunları geri vermekte hayli eforluk sürüklediklerini ortaya koydu. Özellikle çocuklar tehlike altında!

Sevgisizlik
İnsanlarda alana gelen fazla yağ, başka bir deyişle kiloluluk genetik, etrafsal ve psikolojik etmenlerin dışında aile fertlerinin yanlış davranışlarından da kaynaklanmaktadır. Kiloluluk meyli bulunan insanların aileleri araştırıldığında aile fertlerin birinin veya ikisinin birden sevgiden veya dürüstlükten yoksun olarak geliştikleri, sevginin karşılığı olarak da besine yöneldikleri görülmüştür.

Çocuğa dikkat
Bu cins ailelerde annelerin genellikle yetişme çağlarında sosyal veya ekonomik güçlük sürüklemiş bireyler olduğu kollanmıştır. Bu cins aile fertleri, balanssız beslenmiş çocuklarıyla aynılaşarak, kendilerinin büyüme çağındaki ekonomik veya psikolojik beceriksizliği karşılama yoluna gitmektedirler. Natürel çocuğun büyüme çağında, aile fertlerinin çalışmasından dolayı çocuklarla ilgilenen aile büyüklerinin sevgi ve alakayı yemek yedirme gibi görmeleri, çocuğun şişmanlama meylini artırmaktadır.

Çocukluk yarıyılında uygulanacak beslenme programının noksan olması da çocuğun gelişimini makûs güzergahta tesirler. Bu surattan şuurlu bir beslenme programı uygulanmalıdır. Beslenme programı uygulamaları sırasında miktar annenin tabağa koyduğu besin olmamalı çocuğun günlük etkinliklerine, yaşına, cinsiyetine göre yemek ölçüyü ayarlanmalıdır. Ufak yaşlardan itibaren kazanılacak egzersiz alışkanlıkları çocuğun yaşamı süresince doğru beslenmesiyle beraber daha etkin ve kendini daha iyi hakimiyet eden sıhhatli bir insan olmasını sağlayacaktır.

Fast food
Fast food mahsulleri, besleyici bedeli daha fazla olan konut yemeklerinden daha alaka çekici olmaktadır. Çocukların bu cins besinlere karşı alakaları çoğalırken esas gıda maddelerine olan alakaları eksilmektedir. Böylece sıhhatsiz bir beslenmeye doğru gidilmektedir. Esas yiyecek maddelerinin kullanımı bir disiplin içinde çocuklara verildikten sonra natürel ki belli aralıklarla fast food mahsullerine, çikolatalara doğru ve yeterli beslenme programının içinde yer verilebilir.

Sıhhatli bir bedene sahip olmanın ve balanslı beslenmenin koşullarından biri de yeterli su alınmasıdır. Çocukluk çağında başlayan ve ileriki yaşlarda da devam eden akışkan lüzumunu içecekten sağlama isteği metabolizma için doğru bir tavır değildir. Çocuklara su içme alışkanlıkları kazandırılmalı, haftada tanımlanacak rakamda gazlı veya gazsız içeceklere izin verilmelidir. Çocukların içeceksiz yemek yememeleri çocuğun kavrayacağı seviyede telkinlerle sağlanmalıdır. Emelimiz sıhhatli, eğitimli bir jenerasyon yetiştirmekse aile fertlerinin çocuklarına misal olmaları gerektiği unutulmamalıdır.

Hürriyet

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=28229&cat=220&dt=2007/07/06

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.