Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Neden tüp bebek ?

28.04.2021
26

Çocuk özlemi sürükleyen aileleri sevinderen usul nasıl uygulanıyor, kimler faydalanabiliyor ? Günümüzde bir hayli çiftin çocuk sahibi olmasını sağlayan tüp bebek usulü, büyüyen teknoloji sayesinde aileleri neşelendiriyor. International …

anne bebek
Çocuk özlemi sürükleyen aileleri sevinderen usul nasıl uygulanıyor, kimler faydalanabiliyor ?

Günümüzde bir hayli çiftin çocuk sahibi olmasını sağlayan tüp bebek usulü, büyüyen teknoloji sayesinde aileleri neşelendiriyor.

International Hospital Tüp Bebek Merkezi Mesulü Kadın Hastalıkları ve Doğum Bvefatı Başkanı Prof. Dr. Engin Oral ve Acıbadem Kadıköy Sağlık Kurumu Tüp Bebek Merkezi Mesulü Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Cem Demirel, çiftlere başlıca 8 sebepten tüp bebek uygulaması yaptıklarını belirterek bunları şöyle sıraladı:

Eksilmiş yumurtalık rezervi

36 defa ovulasyon indüksiyonu yumurtlamanın ilaçla uyarılması ve IUI yumurtlama takipleri ve aşılama sınamasına karşın hamile kalamamış çiftler

Tüplerin çift taraflı tıkalı olması

Yumurtlama miskinliği polikistik yumurtalık hastalığı

Çikolata kisti hastalığı

Ağır erkek etmeni

Açıklanamayan kısırlık

Yineleyen hamilelik kaybı öyküsü

Tüp bebek usulünün düzeyleri nelerdir ?
Hormonal ilaçlar ile yumurtalıkların hakimiyetli biçimde uyarılması
Yumurta bir araya gelmesi
Laboratuvar etrafında cenin gelişimi
Cenin transferi ve rahim iç çeperinin hormonlarla desteklenmesi

Yumurtalıklar neden uyarılıyor ?
Tüp bebekte emel, bedeninizin kendi ürettiği hormonların kumpassız ve zamansız tesirlerini ortadan kaldırmaktır. Bunu muvaffak olabilmek için yumurtalık işlevlerinizi beyninizden hakimiyet eden hipotalamus bezi, GNRH analogları ismi verilen bazı ilaçlar ile baskılanır. Ardından kendi kendinize uygulayabileceğiniz günlük iğneler ile yumurtalıklarınızın uyarılması sürecine geçilir.

Yumurta bir araya gelmesi nasıl yapılıyor ?
Yumurta toplama operasyonu, genel anestezi ve sterilize şartlar altında yapılır. Vajinal ultrasonografinin rehberliği altında, ultrason aletine geçirilen bir iğne ile 10 mm’den büyük tüm foliküllerin yumurtaları barındıran kesecikler içine girilerek, folikül akışkanının çekilmesi ile operasyon asıllaşır. Operasyona bağlı ciddi karmaşıklık seyrek görülür.

Laboratuvar şartlarında cenin gelişimi nasıl hakikatleşiyor ?
Bir Araya Gelen yumurtalarınızın vasati yüzde 20’ si olgun değildir. Olgun yumurta metafaz II olarak adlandırılır. Metafaz II yumurtaları, 46 saat içinde döllenmeye fertilizasyon hazır hale kazançlar. Yumurta hücreleriniz bir araya geldiği esnada, eşiniz de sperm verir. Semende canlı spermin olmadığı gidişatlarda, sperm ürologlar tarafından cerrahi yollarla elde edilir.

Cenin transferi nasıl yapılıyor ?
Ceninlerin transferi sıklıkla yumurtalarınızın bir araya gelmesini takip eden 3. günde yapılır. Bu yarıyılda parçalanmakta olan cenin, 68 hücreli düzeydedir. Transfer operasyonunun meselesiz ve basit olması, gebelik galibiyetinizi etkileyecek en ehemmiyetli etkendir. Özel bir kateter taşıyıcı çubuk içinde taşınan cenin, karnınızdan yapılan ultrasonografi rehberliğinde rahim ağzından geçilerek, uterus fundusunuzun takribî 12 cm aşağısına vazgeçilir. Cenin sırasında anestezi lüzumlu değildir.

Transferden sonra gebelik nasıl anlaşılıyor ?
Cenin transferi sonrasında rahim iç çeperiniz, gelişen ceninin gelişimini desteklemek için progesteron hormonu ile desteklenir. Gebeliğiniz asıllaşır ise, bu rehabilitasyona gebeliğinizin 10. haftasına kadar devam edilir. Hamile olup olmadığınız, transferden 12 gün sonra serum B-HCG kan hamilelik testi seviyeyi ile hakimiyet edilir. Şayet gebeliğiniz reelleşmiş ise, 3 hafta sonra ultrasonografi ile gebelik keseniz değerlendirilir.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=76770&cat=220&dt=2008/05/27

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.