Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Nedir bu detoks ?

12.04.2021
72
Nedir bu detoks ?

Herkesin dilinde o. Peki nasıl uygulanır ? Kimler yapabilir ? Son senelerde sıkça kullanılan ”detoks” usulünün, uzun süreli ve yanlış uygulanması halinde, zekâsal fluluk ve saraya …

Herkesin dilinde o. Peki nasıl uygulanır ? Kimler yapabilir ?

Son senelerde sıkça kullanılan ”detoks” usulünün, uzun süreli ve yanlış uygulanması halinde, zekâsal fluluk ve saraya kadar gidebilen beyin zararlarına yol açabileceği belirtildi.
Diyetisyen Lale Sıhhat, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, bedende ”zehirli madde” ismi verilen hasarlı bazı kimyeviler bulunduğunu ve bu maddelerin bedende birikebildiğini söyledi.
İnsan bedeninin, gece ve sabah erken saatlerde kendisini arınmak için programlandığını anlatan Sıhhat, terleme, solunum, idrar yapma, dışkılama ve safra yaradılışı gibi natürel yollarla zehirli maddelerden temizlendiğini belirtti.

Sıhhat, bazen bedenimizdeki zehirli madde ölçüsünün çok fazla olduğunu; içki, kafein kapsayan meşrubatlar, ilaçlar, gıda katkı maddeleri renklendirici, koku verici, yapay tatlandırıcı gibi, zirai böcek ilaçları, hava lekeliliği, sigara ve egzoz dumanı, ışınım gibi etmenlerin de bu yükü artırabildiğini kaydoldu.
Sıhhat, zehirli maddelerin bedenden yeterli atılamaması halinde, bitkinlik, eforsuzluk, yorgunluk, kendini iyi sezmeme, fazla uyku ya da uykusuzluk, adale ve eklemlerde gerginlik, sızı ve eforsuzluk, asaplılık, bunaltı hissi, değişken ruhsal yapı ve bağışıklılık sisteminin yavaşlaması gibi bir hayli fiziksel ve ruhsal sıhhat meselesine neden olabildiğine dikkati çekti.

”DETOKS, KİLO VERDİRMEYE MÜTEVECCİH PROGRAM DEĞİL”
Bedende biriken zehirli maddelerden temizleyerek, daha devingen olabilmek için yeterli ve balanslı beslenme programında sebze ve meyvelere daha fazla yer verilmesinin ”detoks” olarak belirlendiğini belirten Sıhhat, detoksun perhizden ziyade bir kutu program olarak düşünülmesi gerektiğini söyledi.
Sıhhat, detoksun içinde, besinlerin doğru tüketimi dışında; fiziksel etkinliği artırma, ruhsal detoksa takviye için güne müzikle başlama, yoga, meditasyon gibi uygulamalardan faydalanma, imkânlar miktarında SPA’lardan, masajdan, sauna, buğu banyosu ve termal banyolardan yararlanma gibi faaliyetlerin de bulunduğunu kaydoldu.

Zehirli Maddelerin, egzersizle oluşan terleme ya da idrarla dokulardan uzaklaştırıldığını dile getiren Sıhhat, bu uygulamaların detoksun tesirini artıracağını ifade etti.

Sıhhat, detoksun kilo vermeye müteveccih bir perhiz olmadığını ancak bir ölçü kilo kaybının mevzubahisi olduğunu kaydolarak, ”Ancak bunun sebebi fazla tuzlu, yağlı, şekerli besinlerin hudutlandırılması, fiziksel etkinliğin çoğalması ve zehirli madde yükünün eksilmesine bağlı metabolizma süratinde alana gelen çoğalıştır” diye konuştu.

Gün boyu sadece taze sebze ve meyve sularının harcandığı tek gıda grubuna dayalı uygulamaların doğru bir detoks olmadığını belirten Sıhhat, ”Bu tip detoks uygulamaları ile yeterli oranda protein, demir, çinko, fosfor ve B grubu vitaminleri alınamadığı için bu vitamin ve minerallerin noksanlığına bağlı bir hayli sıhhat problemiyle karşılaşmak muhtemeldir” dedi. Sıhhat, uzun süreli yanlış detoks uygulamalarının, ”fazla oranda akışkan ve tuz kaybına bağlı zekâsal fluluk ve saraya kadar gidebilen beyin zararlarına” yol açabileceği ihtarında bulundu.

Sıhhat, detoks programına başlanmadan evvel bireyin programı kaldırıp kaldıramayacağının değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

DETOKS KİMLERE UYGULANABİLİR ?
Sıhhat, detoksun; bebekler, çocuklar ve ergenlik yarıyılındaki çocuklar hariç erişkin fertlerde bazı kriterler göz önünde bulundurularak uygulanması gerektiğini belirterek, ayrıca kronik hastalıklardan diyabet, hipertansiyon, mide-bağırsak ile kanser hastalıkları ve yaşlılara uygulanmasının da negatif neticeler doğurabildiğini kaydoldu.

Gebelik ve emzirme yarıyılında olan bayanların netlikle detoks yapmaması gerektiğini vurgulayan Sıhhat, bireyin bu programa alınmadan evvel detoksu kaldırıp kaldıramayacağının kesinlikle değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Sıhhat, detoks kürlerinin, fertsel özelliklere göre değişmekle beraber, genel olarak 2 haftada bir gün, ayda 2-3 gün, 3-6 ayda bir hafta müddetlerle uygulanabildiğini belirtti.

-’MAYDANOZ VE SARIMSAK DETOKSA TAKVİYE OLUR”
Detoks programına başlanacak günden bir evvelki akşam haysiyetiyle içkinin vazgeçilmesi ya da yalnızca bir bardak kırmızı şarapla hudutlandırılması gerektiğini belirten Sıhhat, ”sigarayı tamamen vazgeçin, kafeinli meşrubatlardan, kafein kapsayan ilaçlardan ve besinlerden uzaklaşın” dedi.

Sıhhat, katkı maddesi kapsayan hazır gıdalardan uzak durulması, etler, sakatatlar, arıtılmış edilmiş gıdalar, konserveler ile doymuş yağların harcanmaması gerektiğini söyledi.

Olası olduğunca organik besinlerin seçim edilmesi, sebze ve meyvelerin aze olarak yenilmesini öneren Sıhhat, içme suyunun da mineral kıymetleri açısından uygun olmasına itina gösterilmesi gerektiğini bildirdi.
Sıhhat, yemeklerde sık sık maydanoz ve sarımsak kullanarak detoksa takviye olunmasını önererek, ”Uyanır uyanmaz bir iki kadeh ılık su içmeye çalışın. ze limon ile tatlandırılmış su ise zehirli madde atma süratinizi artıracaktır” dedi.

Kızartma biçiminde pişirilen besinler yerine haşlama, ızgara ya da buğuda pişirme metotlarının seçim edilmesinin uygun olduğunu belirten Sıhhat, pişirme kaplarının da paslanmaz çelik, sırça veya porselen olmasına itina gösterilmesi gerektiğini kaydoldu.

”TAZE SEBZE-MEYVE HARCAYIN”
Sebze ve meyvelerin kapsadıkları özel bazı maddelerin çok eforlu detoks tesiri olduğunu ifade eden Sıhhat, havuç, kereviz, marul, lahana, kara lahana, brüksel lahanası, ıspanak, kabak, brokoli, domates, enginar, salatalık, sarımsak gibi sebzelerle beraber bir ölçü meyve elma, kırmızı erik, portakal, kivi, siyah üzüm, şeftali, kayısı, greyfurt, muz, vişne, böğürtlen, ananas ve şifalı nebatlar maydanoz, nane, dereotu, fesleğen vb. gıdaların kesinlikle kumpaslı olarak harcanması gerektiğini bildirdi.
Sıhhat, özellikle ara öğünlerde saf sebzelerden taze olarak hazırlanan sebze suyu karışımları ya da meyve suyu kokteyllerinin aktif bir detoks sağlayacağını söyledi.

Detoks sebze sularının tatlarını daha güzel hale getirmek için tarçın, limon, portakal ya da greyfurttan faydalanılabileceğini anlatan Sıhhat, sebzelerin taze hazırlanıp, bekletilmeden harcanmasının uygun olduğunu bildirdi.

Sıhhat, hafif pişmiş mevsim sebzeleri, limon suyu, sirke ya da çok az sızma zeytinyağı ilave edilmiş salataların, ana öğünlerde yenilebileceğini belirterek, ”İsterseniz bu menüyü haşlanmış esmer pirinç ya da entegre makarna ile renklendirebilir, light ya da probiyotik yoğurtla da zenginleştirebilirsiniz” dedi.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=93090&cat=220&dt=2008/08/24

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.