Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Nezle ve gripten kurtulmanın yolları

07.04.2021
15

Havalar buz gibi soğudu. Herkes hasta! Peki bu hastalıklardan nasıl kurtulabiliriz? Ondokuz Mayıs Üniversitesi OMÜ Tıp Fakültesi Muayenehane Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim …

Havalar buz gibi soğudu. Herkes hasta! Peki bu hastalıklardan nasıl kurtulabiliriz?

Ondokuz Mayıs Üniversitesi OMÜ Tıp Fakültesi Muayenehane Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, nezle olanların antibiybitkiik kullanmaması gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Leblebicioğlu, yaptığı açıklamada, kış mevsimi sebebiyle artan soğuk algınlığı ve eş hastalıklara karşı insanların dikkatli ve şuurlu olmaları gerektiğini söyledi.

Özellikle mevsim sebebiyle bu yarıyıllarda üst solunum yolu enfeksiyonlarının çoğaldığına dikkat toplayan Prof. Dr. Leblebicioğlu, şunları kaydoldu:

”Nezle, virüslerin neden olduğu ve acil rehabilitasyon gerektirmeyen bir enfeksiyon hastalığıdır. Cemiyette grip ile nezle deyimleri eş anlamlıymış gibi kullanılmaktadır. Oysa bunlar değişik hastalıklardır. Nezle virüslerle alana gelen bir hastalıktır ve hafif izler. Grip ise daha ani başlayan ve sıklıkla ateşin daha yüksek izlediği bir hastalıktır. Salgınlar yapar ve yatağa düşürür. Nezle veya grip için antibiybitkiik kullanmaya gerek yoktur.”

Antibiybitkiiklerin bedenin korunmasında rol oynayan mikroorganizmaları öldürerek hastalığa karşı daha dirençli mikroorganizmaların üremesine neden olduğunu belirten Leblebicioğlu, ”Bu sebeple netlikle doktora danışılarak ilaç kullanılmalıdır” dedi.

İZMİR

Kulak burun boğaz uzmanı Doç. Dr. İsmail Özdemir, nezle veya gribe tutulanların bol su içmesinin ve tuzlu suyla gargara yapmasının günleri daha ağrısız ve dinç geçirmelerini sağladığını bildirdi.

Doç. Dr. Özdemir, yaptığı açıklamada, yeterli akışkan alınmadığında bakterilerin üremek için daha uygun civar elde edeceklerini ve bu bakterilerin de sinüzit, bronşit gibi yeni hastalıklara davetiye çıkaracağını söyledi.

Grip veya soğuk algınlığı geçiren bireye en çok su, meyve suyu, ılık ballı limonlu su ve tavuk veya et suyu öneren Özdemir, bedenin su kaybını artıran içki, kahve, kafein kapsayan öbür meşrubatlar ve asitli meşrubatlardan uzak durulmasını önerdi.

Bedenin yeterli suyu almaması vaziyetinde, boğaz kuruluğu ve ağrı şikayetlerinin çoğalacağını ifade eden Doç. Dr. Özdemir, tuzlu su ile gargara yapılmasının, şahsın ağrı ve kuruluk şikayetlerini büyük miktarda eksilteceğini kaydoldu.

Özdemir, hastalık sürecinde soluk alamama ve tıkanıklığın da bireyi çok rahatsız ettiğini, yan tesiri bulunmayan okyanus suyu ve eşi spreylerin hastayı gevşeteceğini ifade etti.

Doç. Dr. Özdemir, grip virüslerinin soğuk ve kuru havaları beğendiğini, klimalar, elektrikli sobalar sebebiyle çoğu hastanın yeterli nem bulunmayan etraflarda kaldığını, bu sebeple etrafın ıslatılması gerektiğini söyledi.

Fazla nemli civarların özellikle astım hastaları için uygun olmadığını ifade eden Doç. Dr. Özdemir, şöyle konuştu:

”Etraftaki nemin yüzde 40-50′yi geçmemesi gerekir, nemin aşırısı da azı gibi hasarlıdır. Ayrıca kış aylarında geçirilen her rahatsızlıkta çözüm antibiybitkiiklerde aranmamalı. Antibiybitkiik soğuk algınlığı rehabilitasyonuna destekçi olmadığı gibi, afaki alındığında bedenin ilaca direnç kazanması sebebiyle daha sonra gerçekten kullanılması gereken gidişatta istenilen tesiri sağlamayabilir.”

Uzman hekim Bahattin Ertekin de soğuk algınlığı, nezle ve grip olan şahısların, kusurlu ilaç kullanımı sebebiyle kimi zaman sıhhatlerini ciddi miktarda riske soktukları ihtarında bulundu.

İçindeki faktör madde sebebiyle burun ve genizdeki ödemi eksiltici ilaçları kalp ve tansiyon hastalarına önermediklerini belirten Ertekin, millet arasındaki temel yanlışın tüm soğuk algınlıklarını gribal enfeksiyon olarak kabul etmek olduğunu söyledi.

Gribal enfeksiyonun yüksek ateşle izlediğini kaydolan Dr. Ertekin, parasetamol kapsayan ilaçların yeniden aynı maddeyi kapsayan soğuk algınlığı ilaçları ile kullanılmasının da mahzurlu olduğunu kaydoldu.

Ertekin, şu bilgileri verdi:
” ’Şuursuz kullanılan ilaçlar karaciğer bitkinliğine ve tahribatına yol açıyor. Bakteriyel enfeksiyonun mevzubahisi olduğu vaziyetlerde antibiybitkiik kullanılır. Bunun dışında soğuk algınlığı rehabilitasyonunda antibiybitkiiğin yeri yoktur. Kış süresince yaygın olarak görülen bu hastalıkların en aktif rehabilitasyonu dinlenmek, bol akışkan harcamak ve kalabalık yerlerden uzak durmak. Yüksek ateş vaziyetinde kesinlikle hekime müracaat etilmeli.”

A.A.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=51557&cat=220&dt=2008/01/16

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.