Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Obezite dağılıyor

05.05.2021
24

Sağlıksız beslenme ve hareketsizlik dışında da obezite sebepleri var… Amerikan Rutgers Üniversitesi Beslenme Anabilimdalı Profesörü Nurgul Fitzgerald, obezitenin syosunun bir hastalık olduğunu ve gayret etmek için …

Sağlıksız beslenme ve hareketsizlik dışında da obezite sebepleri var…
obezite
Amerikan Rutgers Üniversitesi Beslenme Anabilimdalı Profesörü Nurgul Fitzgerald, obezitenin syosunun bir hastalık olduğunu ve gayret etmek için sigara konusunda gösterilen davranışın uygulanması gerektiğini söyledi. Kiloluluğun tek bir sebebe bağlı olmadığının altını çizen Fitzgerald, obezite ile çabada devlet ve özel sektöre görev düştüğünü ifade etti.

İnsanların çoğu zaman aldıkları kilonun farkında dahi olmadığını anlatan Fitzgerald, Cihan’a yaptığı açıklamada “Her gün aşırıdan bir kutu soda içmeniz ve aldığınız kaloriyi tüketmemeniz, size senesonunda 7 kg olarak geri döner. Çoğu insan bu biçimde kilo alıyor. Kilo almanın en temel sebebi sağlıksız beslenme ve fiziki etkinlik azlığıdır” dedi.

Obezitenin her geçen gün gelişen bir sorun olduğunu ifade Nurgul Fitzgerald, Amerika Birleşik Devletleri’de insanların tez tüketim üzerine heyeti bir yemek kavrayışları olduğunu, ailelerin beraber oturup konutta pişirilmiş sağlıklı bir yemek yemediğini söyledi. Türk yemek kültürünün bu güzergahta iyi bir misal olduğunu vurgulayan uzman, “Amerika Birleşik Devletleri’de dışarıda yenilen yemeklerde dahi porsiyonlar çok büyük. Sebze yemeği kavrayışı çok cılız. Bizim sofra alışkanlığımız bu anlamda çok iyi bir misal. Konutta yemek pişer ve herkes beraber oturup yer. Dışarıda dahi yeseniz tabağınızın kenarında domates, biber olur. Bu gelen sebze süs için değil gerçekten yemeniz içindir” diye konuştu.

Şehir tasarılamalarının dahi şişmanlamada etkisi olduğunu ifade eden Fitzgerald, kiloluluğun önlenmesi konusunda yevmiye etkinliğin çok ehemmiyetli olduğunu bildirdi. Amerika Birleşik Devletleri’de insanların banka harekâtlarını dahi vasıtadan inmeden yaptığını anlatan beslenme uzmanı, “Çocukların hareket etmesi, koşturup oynaması gerekiyor. Bilgisayar ve televizyon başında müddet geçiren bir çocuğun kilo alması çok banal. Televizyonda reklamı çıkan yüksek kalorili mahsuller bir biçimde çocukları etkiliyor. Anne babaların çocuklarına bu noktada misal olmaları gerekiyor. Konutta pişirilmiş bir yemek ve fiziki etkinlik konusundaki teşvik çok ehemmiyetli” dedi.

ÇOCUKLARA “ONU YEME BUNU YEME” BASKISI YAPMAK YANLIŞ
Anne babaların çocuklarına “onu yeme bunu yeme” stilindeki yasaklamalarının pozitif bir tavır olmadığının altını çizen uzman, “Çocuklara şişmanlamasınlar diye baskı yapmak doğru değil. Bu stil bir tutum ilerde yeme bozukluklarına yol açabilir. Çocuklar şeker de yemeli, çikolata da. Fakat ehemmiyetli olan ne sıklıkla ve ne kadar yedikleridir. Minikken nasıl yemeğe alışırsak gelişince de aynı biçimde devam ederiz” biçiminde konuştu.

Geçtiğimiz sene “Trust for America’s Health” isimli sağlık kuruluşunun yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre Amerika Birleşik Devletleri’nin en yoksul eyaletlerinden biri olan Mississipi, en çok obezin yaşadığı eyalet. Bu eyaletteki obezite oranı ilk defa yüzde 30′u aşarak yüzde 30,6′ya çıktı. Ülkede en çok obezin bulunduğu 15 eyaletten 10′u güneyde yer alıyor. Araştırmaya göre, Amerikalıların yüzde 22′si hiç fiziksel faaliyette bulunmadığını söylüyor. Araştırmada, 19 eyalette her 4 şahıstan birinin obez olduğu sonucu ortaya çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri’de 1991′de hiçbir eyalette obezite oranı yüzde 20′yi geçmiyordu. Beslenme uzmanı Nurgul Fitzgerald, Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi olarak da obezite ile gayret ettiğini anlattı. Bu noktada sigara konusunda tüm cemiyete dağılmış hassasiyetin misal alınması gerektiğini bildiren Fitzgerald, “Geçmişte insan tavırlarını değiştirmek için ‘Nasıl sağlıklı yenilir’ stilinde çalışmalar yaptık. Bu yöntem çok iyi sonuçlar vermedi. Bu mevzuyu cemiyetin tüm tabakalarına yaymak gerekiyor. Birey ya da aileleri değil tüm faktörleri değiştirmek gerekli. Mesela özel sektör; 12 yaş altındaki çocukların etkilenmemesi için; gönüllü olarak bazı reklamların yayın saatini değiştiriyor. Tabi yasalar üzerinde de yapılan çalışmalarda var. Obezite ile yapılan çabada sigaraya karşı yapılanlar misal olabilir” dedi.

HİÇBİR BESİN YASAKLANMAMALI
Hiçbir besinin yasaklanmaması gerektiğini anlatan Nurgul Fitzgerald, zaman zaman kendisinin de soda içip patates kızartması yediğini söyledi. Talebelerinin, kendisini patates kızartması yerken gördüğünde donakaldıklarını fakat kendisinin “Ben de insanım ve patates kızartmasını seviyorum. Ehemmiyetli olan ne kadar sıklıkla yediğinizdir” dediğini anlattı.

Günlük hayatta öğünlerin geçiştirilmemesinin altını çizen uzman, bir öğünde yemediğinizi öbür öğünde midenin, savunma mekanizması olarak siz farkına varmadan karşılama ettiğini söyledi. Çocuklar için kahvaltının çok ehemmiyetli olduğunu, yapılan bir araştırmada; kahvaltı yapan çocukların yapmayanlara oranla mektepte daha galibiyetli olduğunu söyledi.

İnsanların genellikle kilolulukla gayret etmek için kendilerinden ilaç yerine geçecek tek bir yöntem istediğini bildiren Nurgül Fitzgerald, gazetelerde yayınlanan bir hayli perhizin kısa süreli geçici çözümler olduğunu hatta kimilerinin hiçbir işe yarayamadığını açıkladı.

Kiloluluğun çözümü için sağlıklı beslenme ve kumpaslı fiziki etkinliğin çözüm olduğunu anlatan uzman, yağ aldırma ya da mideye takılan kelepçe gibi yöntemlerin son takat olarak düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=56623&cat=220&dt=2008/02/19

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.