Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Obezler daha erken andropoza giriyor

01.04.2021
12
Obezler daha erken andropoza giriyor

Obezite sebebiyle erkeklerin daha erken andropoza girdiği belirtildi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Bevliye Anabilim Dalı öğretim abonesi Prof. Dr. Önder Yaman, testosteron seviyesinin 40 yaşından itibaren …

Obezite sebebiyle erkeklerin daha erken andropoza girdiği belirtildi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Bevliye Anabilim Dalı öğretim abonesi Prof. Dr. Önder Yaman, testosteron seviyesinin 40 yaşından itibaren eksilmeye başladığını ancak bu eksilmenin bazı erkeklerde daha erken başladığını anlatarak, ”Erkeklik hormonu olan testesteronun bayanlık hormonu östrojene dönüşmesi andropoz belirtilerinin oluşmasına neden oluyor. Başka Bir Deyişle göbekli erkekler testesteron hormonunun düşmesiyle daha ivedi andropoza giriyor. Andropoz hayat niteliğinde ciddi farklılıklara yol açar ve bu vaziyetten hastanın birden fazla uzvu etkileyebilir” dedi.

Andropozun cinsel istekte, zekâsal etkinlikte eksilme, bitkinlik, bunalım ve asaplılığın eşlik ettiği duygu vaziyet farklılıkları, adale kitle ve eforunda eksilme, beden kıllarında eksilme, cilt farklılıkları, göbeklenme gibi bulguları olduğunu anlatan Yaman, ”Göbek yağlanmasının tesiriyle testetorounu düşen ve andropoza giren hastanın göbeğinin eritmesiyle bu şikayetleri eksiliyor. Obezite erkek sıhhati için çok ehemmiyetli bir mesele” diye konuştu.

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/obezler-daha-erken-andropoza-giriyor–126043h.html

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.