Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Öğleden sonraki uyku vefat getirebilir!

04.08.2021
18
Öğleden sonraki uyku vefat getirebilir!

İngiltere’de yapılan araştırmadan şok sonuç… İNGİLTERE ’de Cambridge Üniversitesi ’nde yapılan bir araştırmaya göre öğleden sonra kestirmek ömrü kısaltıyor. Hasarı olmayan hatta verimi olan bir şey olarak görülse …

İngiltere ’de yapılan araştırmadan şok sonuç…

İNGİLTERE ’de Cambridge Üniversitesi ’nde yapılan bir araştırmaya göre öğleden sonra kestirmek ömrü kısaltıyor. Hasarı olmayan hatta verimi olan bir şey olarak görülse de öğleden sonraları günde bir ya da bir buçuk saat şekerleme yapmak yatmayanlara göre daha erken vefata neden olabiliyor; erken vefat tehlikesini üçte bir oranında artırıyor. Uzmanlar, bunun sebebinin uykunun bedendeki iltihaplanmaları tetiklemesine dolayısıyla da zatürree ve bronşit gibi akciğer hastalıkları tehlikesini artırmasına bağlıyor.

13 YILLIK ARAŞTIRMA
Araştırma kapsamında 16 bin İngiliz 13 sene vakitle izlendi; yaşam şekilleriyle alakalı başta uyku alışkanlıklarıyla alakalı olmak üzere sualler yöneltildi ve kumpaslı olarak öğleden sonra uykusuna uyuyanlarda erken vefat tehlikesinin çoğaldığı saptandı. Öğleden sonraları bir saatten az yatanların erken can verme tehlikelerinin yüzde 14, bir saatten fazla yatanların erken vefat tehlikesinin yüzde 32 çoğaldığı tanımlandı. Bir saatten fazla kestirenlerin solunum yoluyla alakalı sağlık meseleleri sebebiyle can verme tehlikesinin ise iki kat çoğaldığı ortaya çıktı. Araştırma neticelerini değerlendiren Loughborough Üniversitesi ’ndeki Uyku Araştırmaları Merkezi ’nden Prof. Jim Horne kısa süreli kestirmenin ise faydalı olduğunu belirtti.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/938574-ogleden-sonraki-uyku-olum-getirebilir

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.