Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ömrümüz İki Kat Uzadı

16.07.2021
44

Amerika Birleşik Devletleri ’de yapılan araştırmalar, bu sene dünyaya gelmeye başlayan jenerasyonun 150 sene yaşayacağını ortaya koydu Amerika Birleşik Devletleri ’de yapılan araştırmalar, son 200 senede insan ömrünün iki kat uzadığını ve …

Amerika Birleşik Devletleri ’de yapılan araştırmalar, bu sene dünyaya gelmeye başlayan jenerasyonun 150 sene yaşayacağını ortaya koydu

Amerika Birleşik Devletleri ’de yapılan araştırmalar, son 200 senede insan ömrünün iki kat uzadığını ve 150 sene yaşayacak bir jenerasyonun bu sene dünyaya gelmeye başladığını ortaya koydu

Senelerdir uzun yaşamanın gizemleri üzerine araştırmalar yürüten ve dünyanın en saygın eğitim müesseselerinden biri Harvard Tıp Mektebi, bir rapor yayımladı. Raporda, “İnsanların 150 sene ya da daha fazla yaşamasını yasaklayacak hiçbir neden kalmadı” açıklaması yapıldı. “Uzun yaşam genini” bulduklarını belirten Amerika Birleşik Devletleri ’li uzmanlar, 100 yaşını geçmiş insanlarda daha sık tesadüfülen ‘Sirtuin ’ isimli gen üzerine yürüttükleri araştırmaların büyük umut oluşturacağını kaydetti. Bilim adamları, farelere bu genden birer kopya daha ilave ederek ömürlerini uzatabileceklerini düşünüyor. Genlerimizle oynayarak da ömrün en az 20 sene uzatılması hedefleniyor.

GEÇ AMA ’GENÇ ’ CAN VERİL
Raporda, keşfedilen 10 farklı gen değişinimi sayesinde farelerin ömrünün yüzde 50 oranında uzatılabileceği ortaya çıkarıldı. Bu gen değişinimleri sayesinde ömrü uzayan fareler, kendilerinin yarı yaşındaki farelerle aynı dinç bünyeye sahip kalabiliyor.

Değişik bir çalışmada ise, metabolizmayı süratlendiren sihrime hormonları ve insülin eşi sihrime hormonlarının IGF gerçeğinde ömrü kısalttığı anlaşıldı. Başka Bir Deyişle metabolizması süratli olan organizmalar daha erken can veriyor. Uzun yaşamanın bazıları için “hastalıkla dolu ekstra seneler” anlamına gelebileceğini belirten Harvardlı uzmanlar, ömrü uzatmanın çağdaş dünyanın en büyük galibiyetlerinden biri olduğunu belirterek, “Sıhhatsiz bir biçimde uzun yaşamanın hiçbir anlamı yok. İnsanın en büyük emeli olası olduğunca geç, ama ’genç ’ bir biçimde can vermek olmalı” diyor.

BUNLARI YAPIN ÖMRÜNÜZ UZASIN
Uzun yaşamanın gizemlerini keşfetmeye çalışan Harvard Tıp Mektebi bilim adamları insanın 150 sene yaşamasına takviyeci olacak bazı ipuçları verdi. İşte ömür uzatan yöntem:

KUMPASLI EGZERSİZ
Bedenin zinde kalması bütün bir gençlik iksiri misyonu görür. Kumpaslı olarak haftada 3 defa koşu ve yüzme gibi hafif egzersiz yapmak dahi ömrü uzatır. Aeorobik; kalp, akciğer ve beyni gözetirken sütun ve meme illet hastalıkini de sizden uzak meblağ. Aynı zamanda adaleleri ve kemikleri kuvvetlendirip, mutlu bir ruh hali sağlar. Daha evvel hiç spor yapmamış 50 yaşındaki biri, haftada 3 defa 30 ’ar dakika yürüyüş yaparak, psikolojik yaşını da 10 sene geri götürebiliyor.

BAZEN RİSK İYİDİR
Netlikle fazlaya kaçmamak kaydıyla, düşük seviyeli güneş yanıkları, bir bardak şarap ya da düşük seviyeli ışınım gibi unsurlar, bedenin kendi natürel onarım mekanizmasını devreye sokarak, Deoksirübo Nükleik Asit ’yı tamir eden enzimler salgılatıyor. Bu enzimler kimi zaman düşüncesiz zararları da onararak bedeni devingenleştiriyor.

PİS HAVADAN KAÇIN
Yapılan araştırmalar, havası pak bir civarda natürel besinlerle beslenip egzersiz yapan şahısların çok daha uzun yaşayacağını gösteriyor. Özellikle orta yaştan sonra, kentin hengameli ve lekeli civarından kaçıp kırsal bölgelerde yaşanması nasihat ediliyor. Kalabalık, toz, duman ve hengame, tansiyonu yükseltiyor, bunalıma neden oluyor ve evhamlı bir ruh hali yaratıyor.

DOĞRU BESLENİN
Bazı gıdalar ihtiyarlama sürecini geciktirip ömrü uzatıyor. Ispanak ve brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler, hücreleri gözeten antioksidanlar ve betakarbitkien açısından çok zengindir. Meyve, sebze, lif ve omega-3 yağına ağırlık verilen, yağın ise düşük yakalandığı beslenme şekilleri tansiyon ve kalp hastalıkları tehlikesini eksiltir. illet hastalık tehlikesine karşı soya fasülyesi ön tasarıya çıkarken, her gün bir adet pişmiş bir domates yemenin de kalp krizi olasılığını yüzde 30 eksilttiği belirtiliyor.

KALORİ KISITLAYIN
Kalori alımınızı yüzde 10 ila yüzde 60 seviyesinde eksilterek metabolizmanızı yavaşlatabilir ve böylece daha uzun yaşayabilirsiniz. Gerçeğinde azıcık “eziyet” gibi görünse de kalori kısıtlamasının gerçekten de işe yaradığı görülüyor. Yapılan bir araştırmada, 3 ay süresince, banalde yediğinin yüzde 25 ’i kadar az yiyecek harcayanlarda kandaki insülin oranı düştü ve Deoksirübo Nükleik Asit eskimesi eksildi.

VATAN

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=11528&cat=220&dt=2007/01/08

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.