Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Onlar diş değil düş hekimi!

03.08.2021
16
Onlar diş değil düş hekimi!

Literatürde Dentafobi olarak adlandırılan ‘Diş hekimi fobisi ’ bir haylimizin kâbusudur. Reelinde son derece ehemmiyetli olan diş sıhhatimiz belki de bu fobi suratından bize tarifsiz acılar yaşatır. …

Literatürde Dentafobi olarak adlandırılan ‘Diş hekimi fobisi ’ bir haylimizin kâbusudur. Reelinde son derece ehemmiyetli olan diş sıhhatimiz belki de bu fobi suratından bize tarifsiz acılar yaşatır. Bu fobiyi yenmenin muhtelif yolları var elbette. Ancak Estetik Diş Hekimliği Yüksekokulu Derneği azalarının bu pozlarını ve ne emelle yaptıklarını bildiğinizde koşa koşa dişçiye gitmek isteyeceksiniz!..

Bundan 2 sene evvel “Her ay bir dolgunuzu bir dişhekimliği talebesinin eğitimi için yapar mısınız?” diyerek yola çıkan Estetik Diş Hekimliği Yüksekokulu Derneği azalarının sağladığı destek sayesinde, ilk sene 26 diş hekimliği talebesine, bu sene ise 34 diş hekimliği talebesine burs sağlandı.
EDAD şimdi de yeni bir sosyal mesullük projesi ile gündeme geliyor. Sensodyne ’in
sponsorluğunda reelleştirilen ‘Düş Hekimleri ’ projesi çerçevesinde, beyaz önlükleri
ile muayenehanelerinde görmeye alışık olduğumuz EDAD aboneleri, özel hayatlarında
uğraştıkları hobilerini sergileyerek poz verdiler. Resimci Engin Yıldız tarafından çekilen kareler ‘Düş Hekimleri ’ ismi altında bir kitapta derlendi. Kitabın kazancı EDAD Sosyal Mesullük Projesi ’nin geliştirilmesi ve desteklenmesi emeliyle değerlendirilecek.

Dişçinizi hiç böyle görmediniz!

EMEL TALEBE YETİŞTİRMEK
EDAD ’ın daha evvel tertip ettiği “Her ay bir dolgunuzu bir diş hekimliği talebesinin eğitimi için yapar mısınız?” kampanyası sonrasında elde edilen bursların büyük bir kısmı İstanbul ’daki üniversitelerde okuyan, EDAD ’a üniversiteler tarafından bildirilen gereksinim sahibi talebelere verildi. Ağırlıklı olarak muayenehane sınıflarda okuyan bu talebelere verilen bursların geri kalan 6 ’sı ise Diyarbakır ’da Dicle Üniversitesi ’nden talebeler için değerlendirildi. Diyarbakır ’da bulunan talebelerin erişim ve konaklamaları EDAD tarafından karşılanarak İstanbul ’a gelmeleri sağlandı. Bursun emeli 1 hafta süresince talebelere EDAD azalarının ve idare heyeti diş hekimlerinin muayenesinde mesleksel görgü ve deneyim edindirmek. Ayrıca talebelerin fakültede bildikleri işlerini muayenehane etrafında deneyim edinmek ve onlara yeni ufuklar açabilmek. Gençlere destekleri ile gündemden düşmeyen bu idealist derneğin aboneleri ile dernekleri ve faaliyetleri hakkında söyleştik…

• Derneğiniz ne zaman heyetti, tarihçesini anlatır mısınız?
EDAD Estetik Diş Hekimliği Yüksekokulu Derneği 1996 senesinde, üniversite öğretim görevlileri ve hür diş hekimlerinin birlikteliği ile kurulmuş bilimsel bir dernektir.

• Genel faaliyet alanlarınız neler?
Derneğin emeli; estetik diş hekimliğindeki yenilikleri tüm diş hekimleri ve diş teknisyenlerinin uygulama alanına sokmaya çalışmaktadır. Bunu sağlamak için de mevzu üzerinde uygulamalı kurslar gibi organizasyonlar tertip etmektir.

• Alanınızda başka dernekler de hizmet veriyor mu?
Diş hekimliğinde başka dernekler hizmet vermektedir. Estetik diş hekimliğinde ise yalnızca EDAD hizmet vermektedir.

• Derneğinize kimler aza olabiliyor? Şu anki aza sayınız kaçtır?
EDAD İdare Heyeti ’nun tanımladığı kriterlere uyan tüm diş hekimleri EDAD ’a aza olabilir. Şu anki aza sayımız 424 ’e ulaştı.

• Türkiye ’de alanınızla alakalı hekimlerin yüzde kaçı derneğinize aza?
Takribî yüzde 50 ’si.

• Periyodik bir yayınınız var mı?
Var. Quintessence Mecmuası. Almanya menşeili olan bu yayın dünyanın estetik diş hekimliği alanındaki en büyük beynelmilel bilimsel yayını ve 100 ’ü aşkın ülkede temsilciliği bulunuyor. Türkiye Quintessence ’ın bilimsel içerik editörlüğü EDAD azası diş
hekimleri tarafından yürütülüyor, bu editördillerde yayınlanan yazılarını Türkçe ’ye çevirirken, Türkçe yayınlanan bilimsel çalışmaları da bu yayın kanalıyla tüm dünya ülkelerindeki meslektaşlarına aktarabiliyor.

• Derneğinizin Yeterlilik Heyeti var mı? Varsa yeterlilik imtihanı yapılıyor mu?
Yeterlilik değil ama Bilimsel Heyetimiz var.

• Yapılıyorsa imtihanlar hakkında bilgi verir misiniz?
Derneğimiz bünyesinde yapılan Alman İmplantoloji Derneği İMEP programında imtihan yapıyoruz.

• Tertip Ettiğiniz kurultay ve öbür bilimsel faallikler hakkında bilgi verir misiniz?
Her sene takribî 1200 şahsın katıldığı ve bu sene 14 ’şancısı tertip edilecek olan Beynelmilel Estetik Diş Hekimliği Kurultayı Dünyada tertip edilen estetik diş hekimliği
kurultayları arasında her zaman büyüklük olarak ilk üçtedir. İstanbul ’da yaz haricinde her ay tertip edilen akşam seminerleri, Anadolu ’da 8 – 10 şehirde 2 günlük seminerler, kurslar, workshoplar. Öbür şehirlerdeki Diş hekimliği Odaları ile ortaklaşa tertip edilen kurultaylar. Mayısta Antalya ’da 1200 birey olarak yapıldı. Dental Sektördeki Partner İşletmelerle GSK, 3M gibi tertip edilen kurultaylar. Yurtdışından azalar için özel getirilen konuşmacılarla yapılan kurslar vb. Bu bahsedilenlerin tamamı EDAD ’ın bir senelik aktiflikleridir.

• Bünyenizde bilimsel çalışma grupları var mı?
Evet. İmplantoloji Çalışma Grubu ismi altında bir gurubumuz var. Bu gruba katılanlar Almanya İmplantoloji Derneği ’nin hazırladığı adı IMEP olan yirmi günlük eğitim programına dahil oluyorlar. Bu programı tamamlayan Estetik Diş hekimleri aynı zamanda Almanya Steinbeis Üniversitesi Master Programı ’na fiyatlı olmak kaydıyla dolaysız geçiş yapabiliyorlar. İmplantoloji Çalışma Grubu ’nun senede bir defa tertip edilen bilimsel kurultayları da mevcut.

• Aza olduğunuz beynelmilel teşkilatlar hangileri ve ne cins ortak çalışmalar yapıyorsunuz?
Var. Bilgi paylaşımları, ortak kurultaylar. Beynelmilel Estetik Diş Hekimliği Federasyonu ’nun üyesiyiz.

• Türkiye ’de dalınızla alakalı hekim sayısında bir yetersizlik veya aşırılık laf
mevzusu mu?
Bu mevzuda çalışan hekim sayısının yeterli olduğunu düşünüyoruz. Yavaş yavaş artırmakta bereket olabilir. Ama ehemmiyetli olan her mevzuda estetik olarak çalışabilen hekimler oluşturabilmek, başka bir deyişle sayıyı artırmak yerine yapanların kabiliyetlerini geliştirmek.
• Derneğinizin kısa veya uzun vadede asıllaştırmayı düşündüğü niyetleri nelerdir?
Şu anki 424 azayı 5 senelik master tasarımıza göre 800 azaya çıkarmak istiyoruz. Derneğimiz bütçesini de 1.000.000 TL ’den 2.000.000 TL ’ye çıkarmak istiyoruz. Şu anda 6 bin 500 diş hekimine erişiyoruz, çalışmalarımızla bu sayıyı da 12 bin etrafına taşımak amacımız.

http://www.haberturk.com/saglik/haber/549075-onlar-dis-degil-dus-hekimi

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.