Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Oruçlu sürücüler dikkat!

02.04.2021
26
Oruçlu sürücüler dikkat!

İftara yakın saatlerde trafikte tezci davranmayın. Türk Mühendis Ve Mimar Odaları Birliği Makine Mühendisleri Odası MMO Gaziantep Şube Başkanı Ali Peri, oruçlu sürücülerin iftara yakın saatlerde tezci davranmamaları gerektiğini belirtti. Peri, Anadolu Ajansı …

İftara yakın saatlerde trafikte tezci davranmayın.

Türk Mühendis Ve Mimar Odaları Birliği Makine Mühendisleri Odası MMO Gaziantep Şube Başkanı Ali Peri, oruçlu sürücülerin iftara yakın saatlerde tezci davranmamaları gerektiğini belirtti.

Peri, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Ramazan ayı ile beraber özellikle büyük kentlerde, iftara yakın saatlerde ana sokaklarda trafikte büyük yığılmaların olduğunu, bunun sonucunda da kazaların alana geldiğini söyledi.

”Trafik kazalarının yüzde 90′dan aşırısı sürücü kusurlarından kaynaklanıyor” diyen Peri, sürücülerin bunun şuurunda hareket ederek, iftara yakın saatlerde kaza tehlikesini en aza indirmek için duyarlı hareket etmeleri gerektiğine işaret etti.

Trafik kazalarının önlenmesi için yalnızca trafik kaidelerine uygun hareket faktörün yeterli olmadığını, sakin ve stresten uzan bir civarda direksiyon kullanımının da çok ehemmiyetli olduğunu ifade eden Peri, şöyle konuştu:

”Sürücüler, direksiyon başında bulunurken, çok kolay bir kusur suratından vefatlı ve yaralamalı kazalara neden olabilir. Kusur tehlikesini en aza indirmek için özellikle iftara yakın saatlerde sürücüler çok daha fazla dikkat etmek zorunda. Büyük kentlerde, iftara yakın saatlerde ana sokak ve caddelerde trafikte büyük bir yoğunlaşmanın olduğunu görüyoruz.

Bu yoğunlukta tezci davranan ve asaplı hareket eden sürücüler kazaya davetiye çıkarmış olur. Oruçlu olan sürücülerin özellikle saat 16.00′dan sonra dikkatleri eksilmeye başlar. Açlık ve susuzluğun yanı gizeme tiryakileri için sigaranın yokluğu da dikkatlerin eksilmesine neden oluyor, stresi artırıyor. Sıcak hava da bu mevzuda çok faal bir rol oynuyor. Bu da trafikte kaza tehlikesini artırıyor.”

Peri, şayet mümkün ise sürücülerin iftardan saatler evvel konutlarına gitmelerini isteyerek, şunları kaydoldu:

”Bu yapılamıyor ise iftar sonrası seçim edilebilir. İftar saati yanaştıkça, kaza yapma tehlikesinin çoğaldığını görüyoruz. Sürücülerin asaplı ve sabırsızca hareketleri kazalara sanki davetiye çıkartıyor. Sürücüler, bir an evvel konutuma erişeyim de iftarımı sunim görüşü ile hareket ettikleri için tezci davranıyorlar. Can ve mülk güvenliğinin sağlanması için sürücüler daha duyarlı davranmalıdır.

Oruçlu olmak, sabırlı olmayı gerektirir. Direksiyon başında yapılan sabırsızca hareketler ise hem kendi can ve mülk güvenliğimizi, hem de başkalarının can ve mülk güvenliğini riske atar. Bu cins üzücü vakaların yaşanmasını kimse istemez. Trafik, gerçekten her mevzuda dikkatli olmayı gerektirir. Ramazan ayının rahat ve huzurlu bir civarda geçirilebilmesi için trafik mevzusunda da herkes üzerine düşen misyonu yerine getirmeye çalışmalıdır.”

Peri, iftara yakın saatlerde özel vasıtaların yerine toplu taşıma vasıtalarının seçim edilebileceğini, yayaların da sürücülerin haza yapma tehlikesini göz önünde bulundurarak daha dikkatli davranmaları teklifinde bulundu.

Peri, oruçlu sürücülerin, iftara yakın saatlerde muhtemel bir trafik sıkışıklığı ile karşı karşıya kalabileceklerini düşünerek, oruçlarını açmak için vasıtalarında su bulundurmaları gerektiğini de sözlerine ilave etti.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=167281&cat=220&dt=2009/08/22

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.