Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

bitkiurarak çalışanlar bel fıtığına dikkat!

24.03.2021
15

Gaziantep Üniversitesi GAZÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akif Güleç, ayakta durmanın ve uyur pozisyonun insan anatomisi için meselesiz …

Gaziantep Üniversitesi GAZÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akif Güleç, ayakta durmanın ve uyur pozisyonun insan anatomisi için meselesiz pozisyonlar olduğunu ancak bitkiurma için aynı şeylerin söylenemeyeceğini belirtti.

Devamlı bitkiurarak çalışan şahısların uygun olmayan bitkiurma biçimi ve sandalyeler sebebiyle ciddi sağlık meseleleri yaşayabildiğini ifade eden Güleç, ”iş için devamlı masa başında bitkiurmak bel adalelerinin üşengeçleşmesine ve bel fıtığına neden olabilir” dedi.

Fıtığa dönüşebilir
Uyuşuklaşan bel adalelerinin ani bir hareketle fıtığa dönüşebildiğini belirten Güleç, anatomik ve ortopedik olmayan sandalyelerin de bel sıhhati için hasarlı
olduğunu ifade etti.

Güleç, dik bitkiurmanın bel sıhhati için her zaman verimli olduğunu, bu sebeple devamlı bitkiurmak zorunda kalan şahısların bel sağlıkları için kambur değil dik bitkiurmaya özen göstermesi gerektiğine dikkat çekti.

Güleç, ”bireyler aynı zamanda bitkiurdukları sandalyeleri ve masalarını bel sağlıkları için uygun pozisyona getirmeli ve bu pozisyonda kalmasına dikkat etmeli. Bel adalelerinin miskinleşmesinin önüne geçmek için devamlı masa başında bitkiurmak zorunda kalan şahısların muhtelif mazeretlerle saat başı kalkarak hareket etmesi gerekir” diye konuştu.

Güleç, devamlı bitkiurarak çalışanların bel adalelerini kuvvetlendirici hareketler yapması, bitkiurup kalkarken yaptığı hareketlere dikkat etmesi, devamlı bitkiurduğu için kilo alacağından beslenmesine özen göstermesi gerektiğini de sözlerine ilave etti.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=2660&cat=220&dt=2006/10/11

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.