Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Oturarak çalışanlar bel fıtığına dikkat!

24.03.2021
46

Gaziantep Üniversitesi GAZÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akif Güleç, ayakta durmanın ve uyur pozisyonun insan anatomisi için meselesiz …

Gaziantep Üniversitesi GAZÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akif Güleç, ayakta durmanın ve uyur pozisyonun insan anatomisi için meselesiz pozisyonlar olduğunu ancak oturma için aynı şeylerin söylenemeyeceğini belirtti.

Devamlı oturarak çalışan bireylerin uygun olmayan oturma biçimi ve sandalyeler sebebiyle ciddi sıhhat meseleleri yaşayabildiğini ifade eden Güleç, ”iş için devamlı masa başında oturmak bel adalelerinin üşengeçleşmesine ve bel fıtığına neden olabilir” dedi.

Fıtığa dönüşebilir
Üşengeçleşen bel adalelerinin ani bir hareketle fıtığa dönüşebildiğini belirten Güleç, anatomik ve ortopedik olmayan sandalyelerin de bel sıhhati için hasarlı
olduğunu ifade etti.

Güleç, dik oturmanın bel sıhhati için her zaman yararlı olduğunu, bu sebeple devamlı oturmak zorunda kalan bireylerin bel sıhhatleri için kambur değil dik oturmaya itina göstermesi gerektiğine dikkat çekti.

Güleç, ”şahıslar aynı zamanda oturdukları sandalyeleri ve masalarını bel sıhhatleri için uygun pozisyona getirmeli ve bu pozisyonda kalmasına dikkat etmeli. Bel adalelerinin miskinleşmesinin önüne geçmek için devamlı masa başında oturmak zorunda kalan bireylerin muhtelif gerekçelerle saat başı kalkarak hareket etmesi gerekir” diye konuştu.

Güleç, devamlı oturarak çalışanların bel adalelerini kuvvetlendirici hareketler yapması, oturup kalkarken yaptığı hareketlere dikkat etmesi, devamlı oturduğu için kilo alacağından beslenmesine itina göstermesi gerektiğini de sözlerine ilave etti.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=2660&cat=220&dt=2006/10/11

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.