Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Parkinson hakkında bilgi – ‘Sinsi hastalık ’ Parkinson nedir?

30.03.2021
21
Parkinson hakkında bilgi – ‘Sinsi hastalık ’ Parkinson nedir?

Parkinson nedir sualine ‘hareket kaybı’ yanıtı verilir. Yalnızca hareket kaybı değil işte Parkinson hakkında öğrenmedikleriniz ! Parkinson hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? İşte parkinson nedir …

Parkinson nedir sualine ‘hareket kaybı ’ yanıtı verilir. Yalnızca hareket kaybı değil işte Parkinson hakkında öğrenmedikleriniz !

Parkinson hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? İşte parkinson nedir sualinin cevabı!

Parkinson hastalığının genel deyimi: hareketlerin eksilmesi, eforlaşması, yavaşlaması ve adale sertliğinin çoğalması ile karakterize hareket bozukluğu olarak yapılıyor. İstirahat halinde ortaya çıkan, yakalanan tarafın hareketi ile geçici de olsa kaybolan, yavaş süratte bir el titremesi de görülüyor. Bu titreme sıklıkla başparmak ve işaret parmağının birbirlerine ritmik sürtmesi olarak ortaya çıkar ve bu özelliği ile ‘ ’hap yapma ’ ’ veya ‘ ’para sayma ’ ’ titremesi olarak adlandırılıyor.

PARKİNSON BULGULARI NELER ?
Bu hastalığın bulguları gözle kaliteyi de taşıyor aynı zamanda. İstanbul Florence Nightingale Sağlık Kurumu Nörololog Doç. Dr. Ebru Altındağ hastalık bulgularıyla alakalı; ‘bir elde başlayan titreme, bir elin ince hareketlerinde yetersizlik, tutuklaşma ve yavaşlama, yürümenin yavaşlaması, bedenin öne doğru eğilmesi, yürürken başlangıçta bir elini sallamama ilk bulgu ve yakınmalardır. Kural olarak bu muayenehane belirtiler bedenin bir tarafında başlayıp, yavaş ve sinsi bir biçimde ilerleyerek bedenin karşı tarafına dağılır ’ diyor.

BU ŞİKAYETLERE DİKKAT!
Doç Dr. Altındağ hastaların en çok şikayet ettikleri vaziyetlerin yazılarının değişip, küçüldüğünü, düğme iliklemek ve açmak gibi ince işlerde ve gece yatakta dönmekte güçlük çektimeleri olduğunu söyledi. Altındağ ayrıca; ‘bitkiurdukları yerden kalkma meseleyi ve yürümeyi başlatmakta güçlük, minik adımlarla yavaş ve gövdesi öne doğru eğik yürüme, bitkiururken veya ayakta hafif itilmeler ve sendelemeler neticesinde öne, yana veya arkaya düşmeler sık görülür. Hasta yakınları hastanın suratının matlaştığını, sesin hafif çıktığını, konuşmanın anlaşılmasının eforlaştığını bildirirler. Hastalığın başlangıcında omuz, sırt ve kol sızıları da sıktır. ‘ dedi.

HAREKET EFORLUĞU DIŞINDA NE OLUR?
Hareket eforluğu ile alakalı bulgu ve belirtiler dışında terleme, tükürük salgısı ve ciltte yağlanmada çoğalma, uykuda canlı düşler görme gibi uyku bozuklukları, koku duyusunun kaybı ve kabızlık görülebileceğini ifade eden Doç. Dr. Altındağ; ‘Hastaların bir çoğunda hafiften ağıra uzanan zekâsal işlev bozuklukları da görülür. Hastalığın başlamasından 15-20 sene sonra bu oran %50-80 gibi çok yüksek oranlara erişir. ‘ dedi.

HANGİ YAŞ GRUBU TEHLİKE ALTINDA ?
Cemiyette binde 2-3 oranında görülen bu hastalığa 55 yaş üzerinde %1 oranında tesadüfülüyor. Hastalığın başlangıç yaşı vasati 50-60 yaş aralığında olup, sıklığı yaşla çoğalmakla beraber genç yaşlarda da başlayabilir. Hastaların yalnızca %5 ’inde hastalık 40 yaşından evvel başlıyor.

HASTALIK NASIL ORTAYA ÇIKIYOR?
Hastalığın sebebi bütün olarak aydınlatılamamış olmakla beraber hem genetik hem etrafsal etkenlerin karşılıklı etkileşiminin hastalığın ortaya çıkmasında tesirli olduğu öğreniliyor. Yapılan çalışmalarda ileri yaş, birinci derece akrabalarda Parkinson hastalığının varlığı, özgeçmişte anlamlı kafa travmasının bulunması, kırsal alanda yaşam tehlike etkenleri olarak bildirilirken, sebebi öğrenilmemekle beraber sigara ve emin bir ölçünün üstünde kahve tüketimi gözetici etken olarak saptandı.

PARKİNSON REHABİLİTASYON EDİLİR Mİ?
Doç. Dr. Altındağ mevzu ile alakalı olarak; ‘parkinson hastalığı kural olarak yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Beyinde dopamin maddesinin beceriksizliğine bağlı büyüdüğü düşünülen bu hastalıkta ilaç rehabilitasyonu bu maddenin yerine konması rehabilitasyonudur. Uygun rehabilitasyon ile hastalığın seyri düzelmiş, hastaların vasati yaşam temennileri uzamıştır.

Hastaların takribî 1/3 ’i tüm hastalık süresince rehabilitasyona yanıt verip ehemmiyetli bir kısıtlama olmadan yaşamlarını sürdürürken bir kısmında rehabilitasyona yanıt zamanla bozulur, bir kısmı ise başlangıçtan itibaren rehabilitasyona makûs yanıt verir. ‘ dedi.

CERRAHİ REHABİLİTASYON OLASI MÜ?
Son senelerde Parkinson hastalığında cerrahi rehabilitasyon tekerrür popülarite kazandı. Hastanın ön tasarıdaki yakınmasına göre seçilen beynin hedef bölgelerine yerleştirilen elektrbitkilar taşıtıyla uygulanan yüksek frekanslı elektrik ihtarı cemiyet içinde söylenen ismiyle beyin bataryayı en sık yapılan cerrahi rehabilitasyon biçimi.

Teşhisin hemen ardından hasta nöroloji uzmanlarınca yakından izlenmeli, hangi hastaya hangi vaziyette cerrahi rehabilitasyon gerekeceği nöroloji uzmanı tarafından tanımlanmalıdır.

Doç. Dr. Ebru ALTINDAĞ
İstanbul Florence Nightingale Sağlık Kurumu
Nöroloji Kısmı

http://www.sozcu.com.tr/2014/saglik/sinsi-hastalik-parkinson-nedir-486359/

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.