Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Perhiz mahsullerdeki büyük risk!

21.07.2021
23
Perhiz mahsullerdeki büyük risk!

Bunları harcarken sıhhatinizi nasıl negatif etkilediğinizin farkında mısınız? Perhiz mahsullerde kullanılan aspartam insanda baş sızısı, kiloluluk, unutkanlık, bulantı, bunalım, bitkinlik, uykusuzluk, çarpıntı, panik saldırı ve kulak …

Bunları harcarken sıhhatinizi nasıl negatif etkilediğinizin farkında mısınız?

Perhiz mahsullerde kullanılan aspartam insanda baş sızısı, kiloluluk, unutkanlık, bulantı, bunalım, bitkinlik, uykusuzluk, çarpıntı, panik saldırı ve kulak çınlaması gibi rahatsızlıklara sebep oluyor.

Prof. Dr. Ramazan Yiğitoğlu ile Prof. Dr. Şenol Dane ’nin “Farkına varamadığımız riskler, gazlı meşrubatlar, enerji meşrubatı meyve suları” başlıklı yazısı esrarengiz balakaları ortaya koydu. İki doktorun yazısında verdiği bilgiye göre, ketçap, toz kahve kreması, kola, gazoz, şekerleme, meyve suyu, hazır çorba, çikolata, puding, hazır kek gibi mahsullerde şeker yerine mısır şurubu kullanılıyor. Bir öteki ismi nişasta bazlı akışkan şeker olan mısır şurubunda fruktoz oranı yüzde 80 oranında bulunuyor. Fazla fruktoz tüketimi diyabet, kan yağı, kalp hastalığı, karaciğer yağlanması ve yüksek tansiyona yol açıyor.

illet hastalıkE KADAR SAYISIZ HASTALIK
Perhiz kola, perhiz reçel, perhiz şekerlemelerde kullanılan aspartam isimli tatlandırıcı riskine dikkat sürükleyen Prof. Yiğitoğlu, bu maddede 200 kat daha fazla tatlandırıcı kapsadığını belirtti. “Bir bavul aspartam 1 kamyon şekere denk geliyor.” diyen Yiğitoğlu, bazı baklavacılarda yarı yarıya ucuz satılan baklavaların ucuz olmasının sebebinin de aspartam olduğunu dile getirdi.

Fareler üzerinde 2 sene süren çalışmada aspartam verilen farekelerde 3 kat fazla beyin uru tespit edildiğini aktaran Yiğitoğlu, “Kilo almamak için içilen perhiz kola, zero kolada tatlandırıcı aspartam kullanılıyor. Aspartam bedene girdiğinde insülün salgısına yol açıyor. Böylece kan şekerimiz düşüyor ve acıkıyoruz. Neticede daha fazla gıda kilo alıyoruz.” ihtarında bulundu. Yiğitoğlu, aspartamın illet hastalıke yol açma tehlikeyi de taşıdığına işaret etti.

ENERJİ MEŞRUBATLARI VE MEYVE SUYU
Enerji meşrubatlarının da özellikle çocuklarda şiddete meyle neden olduğuna dikkat sürükleyen Prof. Dr. Şenol Dane ise bu mahsullerin harcanmamasını nasihat etti. Meyve sularının da 105 santigrat derecede ısıtılarak raf ömürlerinin uzatıldığına işaret eden Dane, “Bu harekât sırasında meyvedeki B ve C vitaminleri büyük miktarda kıymetini kaybediyor. İlla meyve suyu harcanacaksa yüzde 100 meyve suları alınmalıdır. Ancak en iyisi tabi meyve yemek en sıhhatlisidir. Zira meyvede bol ölçüde vitamin ve barsak sıhhati için çok verimlidir.” değerlendirmesi yaptı.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/629604-perhiz-urunlerdeki-buyuk-risk

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.