Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Pet şişeler kalbe hasarlı

29.04.2021
23

Ayrıca şeker hastalığı tehlikesini de yükseltiyor. Pet şişelerin, metal meşrubat kolilerinin ve biberonların kalp hastalığı tehlikesini iki kat artırabileceği bildirildi. İngiltere’de takribî 1500 şahıs üzerinde yapılan araştırmada, …

pet şişe
Ayrıca şeker hastalığı tehlikesini de yükseltiyor.

Pet şişelerin, metal meşrubat kolilerinin ve biberonların kalp hastalığı tehlikesini iki kat artırabileceği bildirildi.

İngiltere’de takribî 1500 şahıs üzerinde yapılan araştırmada, yiyecek sektöründe ambalajlamada kullanılan Bisfenol A BPA isimli maddenin kanda bayağı seviyenin üzerinde bulunmasının kalp problemlerini artırabildiği tanımlandı.
Şişelerin ve kolilerin kaplamasında kullanılan bu kimyevinin şeker hastalığı tehlikesini de yükseltebildiği belirtildi.

BPA ayrıca plastik çatal-bıçaklarda, CD kaplarında ve diş dolgularında da kullanılıyor.

Yapılan bu son araştırmayla, ambalajlamada kullanılan BPA’nın sıhhati doğrudan negatif etkileyebildiğinin görüldüğü bildirildi.

Bedende bayanlık hormonu östrojen şekline girebilen BPA’yla alakalı hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, bu maddenin meme kanseri, karaciğerde zarar, obezite, şeker hastalığı, erkeklerde kısırlık, gençlerde ise büyüme meselelerine yol açabildiği görülmüştü.

Journal of American Medical Association mecmuasında yayımlanan araştırma, 18 ila 74 yaşlarındaki 1455 erişkin arasında yapıldı.

Bilim adamları, BPA’nın kalp ve diyabet tehlikesini nasıl artırdığını öğrenmiyorlar, ancak bu kimyevinin damarlarda daha çok yağ birikmesine yol açtığı ve insülinin işlenmesi sürecine müdahale edebildiği hipotezinde bulunuyorlar.

Bazı üreticiler BPA kapsayan ambalajlama mahsullerini kullanmaktan yavaş yavaş bırakıyor. Kanada yetkilileri de BPA’nın hasarlı olduğu kanısına varmıştı.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=98117&cat=220&dt=2008/09/17

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.