Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Pikniğe giderken yanınızda cımbız bulundurun

04.04.2021
23
Pikniğe giderken yanınızda cımbız bulundurun

Sıcaklarla beraber artan kene ısırmasıyla artan vefatlar sebebiyle yurttaşlar uyarılıyor. Sıcaklarla beraber kene ısırmasıyla artan vefatlar sebebiyle sığınakları ve yeşil anları ilaçlayan Diyarbakır Megakent Belediyesi, keneye …

Sıcaklarla beraber artan kene ısırmasıyla artan vefatlar sebebiyle yurttaşlar uyarılıyor.
Sıcaklarla beraber kene ısırmasıyla artan vefatlar sebebiyle sığınakları ve yeşil anları ilaçlayan Diyarbakır Megakent Belediyesi, keneye karşı yurttaşa “Pikniğe giderken kesinlikle yanınızda cımbız bulundurun” ihtarını yaptı.

Diyarbakır Megakent Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı takımları, son günlerde etraf şehir ve ilçelerde kene olaylarının ortaya çıkmasıyla gözetici önlemlerini çoğaldırdı.

Belediye takımları şimdiye kadar sur dipleri, park ve bahçeler, mesire alanları, orta refüjler, piknik alanları, siteler ve toplu yaşam alanlarının tüm bahçelerini ilaçladı.

Hayvan hareketlerinin yoğun olduğu Canlı Hayvan Borsası ile kentte özel işletilen 4 adet kesimhanene, mezbaha ve kombineler kumpaslı olarak hakimiyet altında yakalanıyor.

Çalışmaları Tarım ve Sağlık şehir müdürlükleriyle koordineli yürüttüklerini belirten Diyarbakır Megakent Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Nedim Yaşlı, keneye ve öbür böceğe karşı kumpaslı periybitkilarla gözetici emelli ilaçlama yaptıklarını söyledi.

Yurttaşın şikâyetlerini de dikkate alarak, kene misallerinin virüs taşıyıp, taşımadığına baktıklarını anlatan Yaşlı, “Kent merkezinde rastgele bir olay yaşanmamıştır. Ancak etraf şehir ve ilçelerden gelen kuşkulu olaylar dikkatle izlenmiş ve zorunlu önlemler çoğaldırılmıştır. Yurttaşın müsterih olmalarının yanında ihtiyatlı olmaları gerekir.” dedi.

Vatandaşların piknik alanlarına gidiş-dönüşlerinde dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizen Nedim Yaşlı, şu ihtarları yaptı: “Tüm bu negatifliklere karşın vatandaşların piknik alanlarında dikkatli ve ihtiyatlı olmalarının yanında, muhtemelse yanlarında kesinlikle cımbız bulundurmalarını istiyoruz. Muhtemel bir gidişatta en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir. Uzak mekanlarda bulunanlar ise cımbız ile kenenin bedenden koparılarak uzaklaştırılmasını sağlanmalı.”

Cihan

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=80898&cat=220&dt=2008/06/17

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.