Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Prematüre bebekler nasıl geliştirilmeli ?

18.07.2021
37
Prematüre bebekler nasıl geliştirilmeli ?

Erken doğan bebeğinizi bekleyen kasvetlere hazır olun. Etrafımızdan kesintisiz dinlediğimuz, ancak anlamını belki de bütün olarak öğrenmediğimiz bir kavram. Memorial Sağlık Kurumu Yeni Doğan Yoğun Bakım Birimi …

Erken doğan bebeğinizi bekleyen kasvetlere hazır olun.
Etrafımızdan kesintisiz dinlediğimuz, ancak anlamını belki de bütün olarak öğrenmediğimiz bir kavram. Memorial Sağlık Kurumu Yeni Doğan Yoğun Bakım Birimi Mesulü Uz. Dr. Ercan Tutak, prematüre bebekler ve alınması gereken temkinler hakkında bilgi verdi.

DOĞUM KİLOSU KRİTER Mİ
Ulus arasında doğru öğrenilen yanlışlardan biri, yeni doğan bebeğin kilosuna göre prematüre olup olmadığının tanımlanabilecek olduğudur. Oysa doğum kilosu, bebeğin prematüre olup olmadığını göstermez. 2000 gram olan bir bebek prematüre olmazken, 3000 gram doğan bir bebek prematüre olabilir. Hakikatinde 38. haftadan evvel doğan bebeklere prematüre bebek denir.

SOLUNUMU PROBLEMLİDİR
38. haftadan evvel dünyaya gelen bebeklerde beyin, karaciğer, böbrek, kalp, akciğer, bağırsaklar gibi hayati ehemmiyete sahip uzuv ve uzuv sistemlerine ait bozukluklar ortaya çıkabilir. Doğumdan hemen sonra bebek, aldığı ilk soluk ile beraber anne karnındaki dolaşım sisteminden tamamen değişik bir sisteme geçim göstermek zorundadır. Prematüre bebeklerin doğum haftaları küçüldükçe artan oranda solunum kasvetleri baş gösterir. Prematüre doğacak bebeğin yeni doğan yoğun bakım biriminin olduğu merkezlerde doğurtulması ehemmiyetlidir.

Bağışıklık sistemi henüz olgunlaşmadan doğan bebeği emme, yutma, soluk alma ve tüm bunların koordinasyonunda yaşanan meseleler bekler. Prematüre doğan bebekte özellikle ilk beslenmenin kolostrum sınan anneden gelen ilk sütle yapılması çok çok ehemmiyetlidir.

Beslenme sırasında yaşanan soluk yakalama, morarma hamleleri emme, yutma ve soluk alma koordinasyonun sağlandığı dış civara geçim süreci içerisinde ilk günler, bazen de birkaç hafta sürebilen sık yaşanan meselelerdir. Kalp atımında yavaşlama hamleleri prematüre bebeklerde mideden yemek borusuna doğru gıda kaçışına neden olur.

SARILIK CİDDİYE ALINMALI
Prematüre bebekler zamanında doğan bebeklere göre çok daha kırmızıdır. Bunun sebebi kan hücre rakamlarının yüksekliği ve tenlerinin çok ince olmasıdır. Prematüre bebeklerde sarılık, zamanında doğan bebeklere göre daha uzun sürer. Fazla rakamdaki kan hücrelerinin bölünmesi ile sarihe çıkan bilirübin cilde ve göz akına sarı bir renk verir. Sarılığın rehabilitasyonu ise yeterli beslenme ve fbitkibitkierapidir.

Beden korunma işlevleri son derece cılız olan prematüre bebeklerin enfeksiyonlardan korunabilmesi için bu bebeklere değmeden evvel kesinlikle ellerinizi arının. Prematüre bebeklerde karşılaşılan bir öteki mesele de beyin kanaması ve buna dair büyüyen karmaşıklıklardır.

Görmesine dikkat
Prematüre bebeklerde karşılaşılan bir öteki mesele de görme kaybıdır. Hastalığın erken yarıyılda tutulması rehabilitasyonu olası kılar. Bu cins harekâtları gözün ağ katmanı hastalıkları ile ilgilenen özel bazı göz doktorları yapar. Kan şekeri, kalsiyum, magnezyum düşüklüğü prematüre bebeklerde karşılaşılan öteki metabolik meselelerdendir. Rehabilitasyonu için beceriksiz olanların tespit edilip damardan veya ağızdan yerine konulmasıdır.

Yeni Şafak

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=76039&cat=220&dt=2008/05/23

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.