Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Rahim aşısı mı öldürdü ?

11.04.2021
63

Türkiye’de de hararetli tartışmalara neden olan rahim ağzı aşısı 2 genç kızın ölümüyle gündemde! Türkiye’de de hararetli tartışmalara neden olan rahim ağzı aşısı, Avrupa’da aşıyı yaptıran …

Türkiye’de de hararetli tartışmalara neden olan rahim ağzı aşısı 2 genç kızın ölümüyle gündemde!

Türkiye’de de hararetli tartışmalara neden olan rahim ağzı aşısı, Avrupa’da aşıyı yaptıran 2 genç kızın ölümü ile yeniden gündemde… Başta İngiltere ve ABD olmak üzere pek çok ülkede, 11 yaşından itibaren genç kızlara uygulanması için hükümetlerin girişim başlattığı, Merck firması tarafından üretilen “Gardasil” adlı aşı, geçtiğimiz dönemde ABD’de 12, 19 ve 22 yaşlarında 3 genç kızın, aşıdan kısa süre sonra ölümüyle tartışılmıştı. Son olarak da biri Almanya diğeri Avusturya’da, kimlik bilgileri açıklanmayan iki kızın aşı yaptırdıktan sonra yaşamını yitirmesi üzerine soruşturma açıldı. Bugüne dek bin 700′den fazla genç kızda yan etkiler ortaya çıkması da soru işaretlerini artırıyor.

‘BÖYLE OLACAĞI BELLİYDİ’

Avrupa İlaç Ajansı (EMEA) sözcüsü, “Ölümlere doğrudan Gardasil kullanımının neden oluğuna dair somut bulgu yok” derken, Avrupa genelinde 1.5 milyon genç kıza güvenli şekilde aşılama yapıldığına da dikkati çekti. Merck firmasının Türkiye’deki İlaç Medikal Direktörü Dr. Meltem Telaferli de, “Her iki vakada da aşıyla ilgili nedensel ilişki görünmüyor” dedi. Aşı Türkiye’de ilk uygulandığında, “Ben çocuklarıma bu aşıyı yaptırmam” çıkışını yapan Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer ise şu yorumu yaptı: “Böyle olacağı belliydi. Bir salgın olsa aşının ön plana çıkarılmasını desteklerim ancak hemen üzerine atlamak doğru değil. Ölümlerle aşının bağlantısı var mı incelemek lazım.”

Sabah

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=52911&cat=220&dt=2008/01/26

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.