Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ramazan sofranızı bilimsel kurun

25.03.2021
16

Oruç tutarken çeşit çeşit yemeklerle donatılan iftar sofrasına bitkiurduğunuzda kendinizi kaybetmeyin! Sağlıklı bir oruç dönemi geçirmek istiyorsanız; hafif bir iftar yapın ve sahur arasında bütün …

Oruç tutarken çeşit çeşit yemeklerle donatılan iftar sofrasına bitkiurduğunuzda kendinizi kaybetmeyin! Sağlıklı bir oruç dönemi geçirmek istiyorsanız; hafif bir iftar yapın ve sahur arasında bütün üç öğün yiyin. Lifli yiyecekleri sofranızdan noksan etmeyin, bol akışkan almayı da unutmayın….

Ramazanda sağlıklı beslenme formülünü Memorial Hastanesi Gastroentereloji Kısım Başkanı Doç. Dr. Feryal İlkova ve Diyetisyen Seçil Kenar anlattı:

* Tüm gün vakitn açlığın negatif etkilerinden kurtulmak için sahurda ve iftarda mönü ngerçek olmalı?
Oruç tutarken sağlıklı olmak için beslenme düzeninden ödün vermemek gerekir. Bu dönemde özellikle lifli yiyeceklerle beslenmek, bol akışkan almak, yemekleri yavaş yavaş yemek ve hazmı kolay besinler seçmek; ramazan sofralarının bırakılmaz kaideyi olmalı. Hafif bir iftar yapılıp, ardından akşam yemeği yenmeli ve sonrasında da hafif bir sahur yapılmalı. İftar yaparken özellikle dikkat edilmesi gereken; sindirimi güç, ağır yemeklerden ve hayvansal yiyeceklerden kaçmak olmalı.

* Ramazan sofrasında kesinlikle bulunması gereken besinlere örnek verebilir misiniz?
İftar sofralarında her besin grubundan dengeli yemekleri kapsayan bir mönü olmalı. Yemekten hemen sonra çay, kahve içmek hiç doğru değil; bu alışkanlığınızı bırakın. Bu cins besinler demirin emilimini eksiltir. Bu yüzden yemekten en az 2 saat sonra içilmesi uygundur. Tatlı yemek isteniyorsa, iftardan iki saat sonra, hamurlu ağır tatlılar yerine, sütlü tatlılar ara öğün olarak seçilmeli. Çay ve kahve yanında büsküvi, kurabiye atıştırmayı hiç önermiyoruz. Kuruyemiş isteniyorsa, yemekten sonra ara öğün olarak n-5 fındık, 2-3 ceviz alınabilir. Kesinlikle sahura kalkılmalı ve hafif besinler harcanmalı.

* İftar sofrasına bitkiurur bitkiurmaz ne yenmeli?
Sahura kadar durmadan yemek yenmeli mi?
İftarda kan şekeri çok düşük olduğundan, kısa zamanda çok ölçüde besin tüketimi isteği natüreldir. Yemeğe kan şekerini süratli yükseltmeyecek, hafif, az yağlı, posa ölçüyü fazla besinlerden başlamak en doğrusu. Fazla ölçüde yemek yemek, boş olan mideye yüklenilmesine neden olur. Böylece sindirim güçleşir, midede ağırlık, ekşime, yanma, bulantı, uyku basması, bağırsaklarda kabızlık, şişkinlik gibi sağlık problemleri ortaya çıkar. Bu nedenle iftara peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlanmalı. 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze veya salatayla devam edilmeli.

* İftar sofrasında ne bulunmalı?
Yemek sırasında ve sonrasında kesinlikle bol su içilmeli. İftarın bir çorba ile açılmasını ve 15 dakika geçtikten sonra ana yemeğe geçilmesini öneririm. Kan şekerini süratle yükselten beyaz ekmek, pirinç pilavı gibi yiyecekler yerine bulgur pilavı, kepekli ekmek veya kepekli makarna gibi posalı besinleri seçim etmek daha doğrudur. Yapılan en büyük kusurlardan biri; çok süratli bir biçimde, çok yüksek ölçüde besin tüketimidir. Beyin, doyma emrini, yemekten 15-20 dakika sonra verir. Çok süratli yemek yenildiğinde, bu vakit zarfında çok yüksek ölçüde kalorili besinler yenilebilir. Bu yüzden kesinlikle her lokmadan sonra çatal, kaşık ve bıçağı vazgeçerek, tekerrür almak, süratli yemek yemeği engelleyecektir.

* Özellikle reflü hastalarının ramazanda ngerçek beslenmelerini öneriyorsunuz?
Reflü hastalarının oruç yakalamaları da sakıncalı olabilir. Reflü hastası oruç yakalamak istiyorsa; sahuru kesinlikle atlamamalı, sahurda hafif besinler seçim etmeli, hemen yemek yiyip uyumamalı, uyuma saatinden en az bir saat önce yemeğini tamamlamış olmalı. İftarda da yüksek kalorili ve yağlı gıdalardan kaçınmak, reflü olasılığını eksiltecektir. Sigara ve içki alınmaması, çikolbitkia, kahve, biberli ve yağlı baharatlı gıdalardan uzak durulması önemli bereket sağlar. Ayrıca iftardan sahura kadar geçen vakit içerisinde fazla çay, kahve tüketiminden, hamur işi ve ağır tatlı yiyeceklerden kaçınılmalı. Şayet pidenin üzerindeki susam fazlaysa ve şahsı rahatsız ediyorsa, pide yenmemeli. Ağır şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar ya da şekerli kompostoları seçim etmeli.

http://www.sabah.com.tr/gny/sag101-20060924-200.html

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.