Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ramazan sofranızı bilimsel kurun

25.03.2021
37

Oruç meblağken çeşit çeşit yemeklerle donatılan iftar sofrasına oturduğunuzda kendinizi kaybetmeyin! Sıhhatlı bir oruç yarıyılı geçirmek istiyorsanız; hafif bir iftar yapın ve sahur arasında bütün …

Oruç meblağken çeşit çeşit yemeklerle donatılan iftar sofrasına oturduğunuzda kendinizi kaybetmeyin! Sıhhatlı bir oruç yarıyılı geçirmek istiyorsanız; hafif bir iftar yapın ve sahur arasında bütün üç öğün yiyin. Lifli besinleri sofranızdan yetersiz etmeyin, bol akışkan almayı da unutmayın….

Ramazanda sıhhatli beslenme yöntemini Memorial Sağlık Kurumu Gastroentereloji Kısım Başkanı Doç. Dr. Feryal İlkova ve Diyetisyen Seçil Kenar anlattı:

* Tüm gün süren açlığın negatif tesirlerinden kurtulmak için sahurda ve iftarda mönü nasıl olmalı?
Oruç meblağken sıhhatli olmak için beslenme kumpasından ödün vermemek gerekir. Bu yarıyılda özellikle lifli besinlerle beslenmek, bol akışkan almak, yemekleri yavaş yavaş yemek ve hazmı basit yiyecekler seçmek; ramazan sofralarının bırakılmaz kaideyi olmalı. Hafif bir iftar yapılıp, ardından akşam yemeği yenmeli ve sonrasında da hafif bir sahur yapılmalı. İftar yaparken özellikle dikkat edilmesi gereken; sindirimi güç, ağır yemeklerden ve hayvansal gıdalardan kaçmak olmalı.

* Ramazan sofrasında kesinlikle bulunması gereken yiyeceklere misal verebilir misiniz?
İftar sofralarında her gıda grubundan balanslı yemekleri kapsayan bir mönü olmalı. Yemekten hemen sonra çay, kahve içmek hiç doğru değil; bu alışkanlığınızı vazgeçin. Bu cins yiyecekler demirin emilimini eksiltir. Bu surattan yemekten en az 2 saat sonra içilmesi uygundur. Tatlı yemek isteniyorsa, iftardan iki saat sonra, hamurlu ağır tatlılar yerine, sütlü tatlılar ara öğün olarak seçilmeli. Çay ve kahve yanında büsküvi, kurabiye atıştırmayı hiç önermiyoruz. Kuruyemiş isteniyorsa, yemekten sonra ara öğün olarak n-5 fındık, 2-3 ceviz alınabilir. Kesinlikle sahura kalkılmalı ve hafif yiyecekler harcanmalı.

* İftar sofrasına oturur oturmaz ne yenmeli?
Sahura kadar durmadan yemek yenmeli mi?
İftarda kan şekeri çok düşük olduğundan, kısa vakitte çok ölçüde gıda tüketimi isteği natüreldir. Yemeğe kan şekerini süratli yükseltmeyecek, hafif, az yağlı, posa ölçüyü fazla yiyeceklerden başlamak en doğrusu. Fazla ölçüde yemek yemek, boş olan mideye yüklenilmesine neden olur. Böylece sindirim güçleşir, midede ağırlık, ekşime, yanma, bulantı, uyku basması, bağırsaklarda kabızlık, kabarıklık gibi sıhhat problemleri ortaya çıkar. Bu sebeple iftara peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlanmalı. 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze veya salatayla devam edilmeli.

* İftar sofrasında ne bulunmalı?
Yemek sırasında ve sonrasında kesinlikle bol su içilmeli. İftarın bir çorba ile açılmasını ve 15 dakika geçtikten sonra ana yemeğe geçilmesini öneririm. Kan şekerini süratle yükselten beyaz ekmek, pirinç pilavı gibi besinler yerine bulgur pilavı, kepekli ekmek veya kepekli makarna gibi posalı yiyecekleri seçim etmek daha doğrudur. Yapılan en büyük kusurlardan biri; çok süratli bir biçimde, çok yüksek ölçüde gıda tüketimidir. Beyin, doyma emrini, yemekten 15-20 dakika sonra verir. Çok süratli yemek yenildiğinde, bu müddet zarfında çok yüksek ölçüde kalorili yiyecekler yenilebilir. Bu surattan kesinlikle her lokmadan sonra çatal, kaşık ve bıçağı vazgeçerek, tekerrür almak, süratli yemek yemeği yasaklayacaktır.

* Özellikle reflü hastalarının ramazanda nasıl beslenmelerini öneriyorsunuz?
Reflü hastalarının oruç yakalamaları da mahzurlu olabilir. Reflü hastası oruç yakalamak istiyorsa; sahuru netlikle sıçramamalı, sahurda hafif yiyecekler seçim etmeli, hemen yemek yiyip uyumamalı, uyuma saatinden en az bir saat evvel yemeğini tamamlamış olmalı. İftarda da yüksek kalorili ve yağlı gıdalardan sakınmak, reflü ihtimalini eksiltecektir. Sigara ve içki alınmaması, çikolota, kahve, biberli ve yağlı baharatlı gıdalardan uzak durulması ehemmiyetli verim sağlar. Ayrıca iftardan sahura kadar geçen müddet içerisinde fazla çay, kahve tüketiminden, hamur işi ve ağır tatlı gıdalardan sakınılmalı. Şayet pidenin üzerindeki susam fazlaysa ve bireyi rahatsız ediyorsa, pide yenmemeli. Ağır şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar ya da şekerli kompostoları seçim etmeli.

http://www.sabah.com.tr/gny/sag101-20060924-200.html

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.