Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ramazanda, cilt daha fazla özen ve nem ister

16.08.2021
16
Ramazanda, cilt daha fazla özen ve nem ister

Oruc sebebiyle Ramazan ayında cildinize daha fazla özen göstermeniz gerekiyor. Oruç sebebiyle uzun vakit susuz kalanların ciltlerinde müesseseye alana gelebilir. Ayrıca iftarda ve sahurda, ağır ve …

Oruc sebebiyle Ramazan ayında cildinize daha fazla özen göstermeniz gerekiyor.

Oruç sebebiyle uzun vakit susuz kalanların ciltlerinde müesseseye alana gelebilir. Ayrıca iftarda ve sahurda, ağır ve yağlı beslenmek, zaman darlığı sebebiyle beden için lüzumlu besinleri bütün alamamak ve eksik uyku; cildi negatif istikamette tesirler. Bu sebeple iftardan sonra bol su içilmeli. Sulu meyve ve sebze harcamaya özen gösterilmeli. Ancak cilt için lüzumlu nem oranını gözetmek ve suyu hücrelerde daha fazla tutabilmek için yalnızca su içmek yeterli olmuyor. Öncelikle hücrelerde alana gelecek zararı önlemek gerekiyor. Bu yarıyılda ıslatıcılar kurtarıcı rolü üstlenirler. Güçlü yöntemli yoğun ıslatıcı özellikte, cildin gün boyu nemli ve yumuşak kalmasını sağlayan mahsuller kullanmalısınız. Islatıcıların tesiri yalnızca cildi ıslatmak ve kurumaktan gözetmekle hudutlu değil, aynı zamanda etrafsal lekelilik ve eskimeye karşı da gözetici bir kalkan oluşturuyorlar.

ISLATICISIZ OLMAZ!
Cilt tipiniz ne olursa olsun, cildinizi her gün nem kaybına karşı ıslatmanız gerekiyor. Yağlı bir cildinizin olması, ıslatıcı kullanmanıza gerek olmadığı anlamına gelmiyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; her cilt tipi için en uygun mahsullerin kullanılmasıdır. Kuru ciltler için kremler, karmaşık ve yağlı ciltler için ise yağ oranını dengeleyen ıslatıcılar öneriliyor. Yağlı bir cildi olanların yağsız mahsulleri seçmeleri gerekiyor. Zira bazı kozmetik yağlar sivilceye neden olabiliyor. Cildi su ile yıkamak yeterli değil: Cildin üst yüzeyindeki hücrelerin yüzde 40′ını su molekülleri oluşturur ve bunlar hemen cildin altında bir çeşit gözetici bariyer alana getirirler. Sanki ten tabakalarını bir arada yakalayan bir yapıştırıcı gibi vazife yaparlar. İhtiyarlamayla birlikte, cildin nem kaybı çoğalır ve ıslatıcıya daha fazla lüzum dinler. Islatıcı mahsuller; su moleküllerini cildin en alt tabakalarına kadar taşıyarak, derinlemesine ıslatmayı sağlıyorlar. Cildi yalnızca su ile yıkayarak bırakmak doğru bir yöntem değil. Cildi yağlı olanların arınma jelleriyle yıkamaları, ardından tonikle pakliklerini bitirmeleri, klasik ve kuru ciltlerdeyse süt tipi arınıcılar ve içki kapsamayan toniklerle günlük pakliklerini reelleştirmeleri öneriliyor. Uygun arınıcı ve tonik kullanımı sonrası ise kesinlikle uygun bir mahsulle ıslatmak gerekir. Yeni nesil ıslatıcılar cildi ıslatırken aynı zamanda, ölü hücre tabakasının atılarak, hücre yenilenmesini de sağlayan bileşikler kapsıyorlar AHA. Böylece geride daha canlı ve genç görünümlü bir cilt bırakıyorlar. Bazı ıslatıcılar ise B, C, E vitamini ve betakarbitkien gibi cildin ihtiyarlama sürecini yavaşlatan vitaminler kapsıyorlar. Cilt; lekeli hava, ultraviyole ışınlar gibi etrafsal etmenlerin tesiriyle giderek mat ve cansız bir görünüm alır. Bu surattan yağsız ve güneş ışığı filtreli bir ıslatıcı krem kullanmayı alışkanlık haline getirmek gerekiyor. Doğru seçilmiş bir ıslatıcı, su moleküllerinin cilt yüzeyinden cildin derinlerine kadar hareketi için uygun etrafı sağlar, üst teni harikulade bir yumuşaklığa kavuşturur. Böylece cilt, daha parlak, pürüzsüz ve elastik bir görünüm alıyor. Göz etrafındaki ten de çok ince olması sebebiyle, suratın değişik kısımlarına oranla buruşukluklara daha ergonomiktir. Bu sebeple göz etrafınıza ekstra özen gösterin. Yağlı kremler bu bölgenin hassasiyetini daha da artıracağı için yağsız olan, nitelikli göz kremlerini seçim edin.

SU HAYATTIR!
Bedenimizin yüzde 70′i sudur ve bu suyun yüzde 20′si ten tarafından kullanılıyor. Günde en az 10 bardak su harcamak, cildin arınılmasına da takviyeci oluyor. Cildi zehirli maddelerden temizletiyor, yumuşaklığına gözetiyor, pak ve sıhhatli olmasını sağlıyor.
SABAH
http://www.haberturk.com/haber.asp?id=1029&cat=220&dt=2006/09/24

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.