Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ramazanda ses tellerinizi kurutmayın

27.07.2021
17
Ramazanda ses tellerinizi kurutmayın

Susuz kalan ses tellerinde kalıcı bir mesele oluşmaması için yapılması gerekenleri öğreniyor musunuz? Bu yıl, ramazanın senenin en sıcak aylarına denk gelmesiyle beraber oruç yakalamak, özellikle …

Susuz kalan ses tellerinde kalıcı bir mesele oluşmaması için yapılması gerekenleri öğreniyor musunuz?

Bu yıl, ramazanın senenin en sıcak aylarına denk gelmesiyle beraber oruç yakalamak, özellikle sağlık meseleleri olanlar için güç bir hale geldi.

Özellikle su ile canlılığını gözeten ses tellerinde, ramazan ayı süresince zararlar alana gelmekle beraber, konuşmada güçlük, gırtlakta müesseseye ve yanma şikâyetleri de görülüyor.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Kürşat Yelken, bu zararları en aza indirgemek ve sağlıklı bir ramazan ayı geçirmek için yapılması gerekenler hakkında bilgi veriyor.

Ramazan ayında oruç yakalamak ile barizleşen susuzluk halinde, bedende kan şekeri düşüyor ve kanda sodyum, üre, klor ve prbitkiein seviyelerinde çoğalış görülüyor. Doç. Dr. Kürşat Yelken, insan sesinin de ramazandaki bu metabolik farklılıklardan oldukça etkilendiğini bildirdi.

Suyun, ses tellerini nemli tutarak, hasar görmesini önlediğini belirten Yelken, kurumanın, ses tellerinde sertleşmeye ve eskimeye neden olduğu için bir hayli meseleye de zemin hazırlayacağını söyledi. Yelken açıklamalarına şöyle devam etti:

“Uzun yarıyıl aç ve susuz kalan insanlarda ses tonu kalınlaşır ve ses niteliğinde bozulma görülür. Bu gidişat özellikle şarkıcı, hoca, avukat, pazarlamacı gibi sesini yoğun kullananlarda ehemmiyetli bir sağlık meselesine dönüşebilir. Bunu önlemek için iftardan sonra yeterince su içilmelidir. Su içilmesi ile sıvılık artırılarak ses tellerinin kuruması yasaklanır. İdrarla su atılmasına yol açan çay, kahve gibi meşrubatlar az harcanmalıdır. Oruç meblağken sesin tesirli bir biçimde korunabilmesi için ise elden geldiğince az konuşmaya çalışılmalı, gereğinden yüksek tonlarda ve şiddette ses çıkartmaktan sakınılmalıdır. Bulunulan etrafı ıslatmak, nemli etrafta ses telleri daha az eskiyeceği için alınabilecek gözetici bir tedbirdir.”

Haberturk.com / Sağlık Haberleri Servisi

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/763567-ramazanda-ses-tellerinizi-kurutmayin

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.