Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Reflü hastalığına dikkat

16.08.2021
18

Bu rahatsızlığın illet hastalıki tetiklediği ortaya çıktı Reflü hastalığının yenilen yemeğin geriye doğru kaçması, göğüste yanma veya ağrı hissine yol açabildiği gibi bu vaziyetin kalp hastalıklarıyla karıştırılabileceğini …

Bu rahatsızlığın illet hastalıki tetiklediği ortaya çıktı
reflü
Reflü hastalığının yenilen yemeğin geriye doğru kaçması, göğüste yanma veya ağrı hissine yol açabildiği gibi bu vaziyetin kalp hastalıklarıyla karıştırılabileceğini söyleyen Doruk Özel Bursa Sağlık Kurumu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Nejat Gülgör, “Yemekten sonra uyunduğunda veya öne eğilindiğinde geriye kaçış ve göğüste yanma daha fazla sezilir.

Reflünün tanısının konulmasında da ilk basamak hastanın şikayetleridir. Ağıza gelen acı su ve tipik yanma şikayetleri olan bir hasta asit baskılayıcı ilaçlardan fayda gördüğünden bahsediyorsa ise büyük ihtimalle mesele reflüdür” dedi.

“Geriye doğru kaçmak” anlamına gelen reflü hastalığının bulgularını aktaran Gülgör, en ehemmiyetli bulguların, yemek borusuna kaçan mide asiti olabildiği gibi, bazen de on iki parmak barsağından mide içine ve buradan da yemek borusuna kaçan safra ve pankreas akışkanlarının olabileceğine işaret etti. “Yemek borusundaki firariler belirli bir müddetin ve ölçünün üstüne çıktığında ciddi şekilde ilerleyen ehemmiyetli sağlık meselelerine yol açabiliyor” diyen Gülgör, “Reflü hastalığı günümüzde en sık tesadüfülen sindirim sistemi rahatsızlıklarından biri. Bebeklerde bile görülen bu hastalık en sık 30-40 yaş grubunda ortaya çıkıyor” biçiminde konuştu.

Bebeklerde görülen reflünün, sıklıkla bebeğin gelişimi ile beraber ileri rehabilitasyon gerektirmeksizin 2 yaşına kadar kendiliğinden düzeldiğini ifade eden Gülgör, şöyle konuştu: “Bebeklerin yanı gizeme gebelerin üçte ikisinde de reflü şikayetleri kollanabiliyor. Gebeliğin son yarıyıllarında artan şikayetler doğum sonrasında da ağıza acı su gelmesi, göğüste yanma, göğüs ağrısı, ses kısıklığı, sık farenjit, astım, kronik öksürük, ağız kokusu biçiminde kendini gösteriyor. Endoskopi usulüyle, ayrıca illet hastalık için tehlike oluşturan ‘Barrett Mukozası ’ da tespit etilebilir. Endoskopi ayrıca reflü ile karışabilecek gastrit, ülser veya illet hastalık gibi hastalıkların ayırt edilmesinde ehemmiyetlidir.”

REFLÜ illet hastalıkİN TETİKLEYİCİSİ
Reflü hastalığı rehabilitasyon edilmediği zaman yemek borusunun devamlı zarar görerek, kasılmada meseleler oluşturduğuna değinen Gülgör, reflünün özellikle katı yiyeceklere karşı yutkunma eforluğuna, ardından da yemek borusunda kısalmaya neden olduğunu belirtti. Bu vaziyetteki hastaların kapalı operasyon uğrunu yitiren hasta grubuna girdiğini söyleyen Gülgör, “Devamlı tahriş sonrasında yemek borusunun alt ucunda illet hastalık gelişimi başlayabilir. Barrett diye adlandırılan bir mukoza değişikleşmesi gelişmiş ise illet hastalık oluşma tehlikeyi vasati olarak 100 kat çoğalır. Barrett tespit etildiğinde reflü cerrahi olarak rehabilitasyon edilmelidir” dedi.

REFLÜDE ALINACAK TEMKİNLER
Gülgör, reflü karşısında alınabilecek temkinleri ise şöyle sıraladı: “Yemekten sonra 3 -4 saat vakit ile uyumamak ve yatağın başını yükseltmek, öne doğru çok fazla eğilmemek, içki, bira, kola, veya maden suyu gibi gazlı meşrubatlar ve sigara kullanımını tamamen kesmek, nane, soğan, sarımsak, çikolata gibi besinlerin alımından sakınmak ve baharatlı veya kızartma stilinde gıdalar harcamamak, kiloluluk var ise kilo vermek, sıkı pantolon giymemek ve sıkı kemer kullanımından sakınmak, portakal, limon gibi asitli meyvelerden sakınmak.”

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=59228&cat=220&dt=2008/03/04

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.