Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Saç dökülmesi rehabilitasyonu uzmanlık gerektirir

07.07.2021
29

Saç dökülmesi dendiğinde ilk akla gelen Revigen genetik ve hormonal kaynaklı saç dökülmelerine çözüm üretmektedir. Saç dökülmesi, hem erkek hem de kadınlarda sıklıkla görülen ve fertte …

Saç dökülmesi dendiğinde ilk akla gelen Revigen genetik ve hormonal kaynaklı saç dökülmelerine çözüm üretmektedir.

Saç dökülmesi, hem erkek hem de kadınlarda sıklıkla görülen ve fertte psikososyal meselelere yol açan bir problemdir. Cemiyette en sık görülen saç dökülme sebebi androgenetik alopesidir. Bu cins alopesi genetik temel üzerinde ortaya çıkan hormonal kaynaklı bir saç dökülmesi tipidir. Bundan daha az sıklıkla görülmekle birlikte özellikle kadınlarda tesadüfülen, çocuk doğurma, emzirme, ateşli hastalıklar ya da psikolojik etkenler gibi bedende ciddi stres yaratan sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan bir öteki saç dökülme cinsi de telogen effluvium ismi verilen, kendiliğinden geçebilen ama bu geçiş yarıyılı süresince en az 3 ila 6 ay saçlarda ciddi seyrelme ile kendini gösteren bir saç dökülmesi formudur.

Ulus arasında saçkıran olarak da öğrenilen alopesi areata ise saçlı tende yama biçiminde dökülme ile kendini belirli eder ancak tüm beden kıllarının dökülmesi ile de izleyebilir ki buna kirpik ve kaşlar da dahildir, bu cins hastalarda sıklıkla tırnak bozuklukları da görülmektedir.

Androgenetik alopesi saç dökülmesi sebeplerinin %95 ’lik bir kısmını oluşturmaktadır.Androgenetik alopesi yaradılışında en ehemmiyetli etmen saç kökünün DHT dihidrbitkiestosteron hormonunun tesirine maruz kalarak gitgide küçülmesi ve bunun neticesinde bu saç kökünden yapılan saçların ince cansız ve kısa, sarih renkli tüy eşi bir hale dönmesi ve kaybıdır.

DHT hormonu gerçeğinde erkeklerde bulunan, az ölçüde de olsa kadınlarda da bulunan testosteron isimli hormonun, ciltteki 5 alfa redüktaz ismi verilen bir enzim aracılığıyla saç köklerine hasar veren bir hormon türevi haline dönüşmüş formudur. Bu hasarlı DHT hormonu, bedende saçlı tende saç dökülmesine, beden tüylerinde ise fazla kıllanmaya ve yatkın olan fertlerde iltihaplı sivilce meselelerinin ortaya çıkmasına yol açar. İşte bundan dolayı, bu hasarlı DHT toksik hormonunun imalinin yasaklanması ya da faalliğinin ortadan kaldırılması hem saç dökülmesi rehabilitasyonunda, hem bedendeki fazla kıllanmanın önlenmesi veya rehabilitasyonunda, hem de iltihaplı sivilce rehabilitasyonunda kullanılabilmektedir.

DHT saçlı tende ne yapar ?
Bu toksik hormon aşinayı kadarıyla bedende faydalı tesirler oluşturamamaktadır. Saçlı tende ise gelişmiş ve kalın saç teli üreten saç köklerine tesir ederek bunların ufalmasına, cansızlaşmasına yol açar ve bunun neticesinde bu cansız saç köklerinden kalın saç telleri yerine ince, zayıf, cansız ve sarih renkli tüy eşi kılların çıkmasına neden olur. Bu vaziyet evvelleri saçlı tende seyrekleşmeye yol açarken DHT ’ nin gitgide artan tesiriyle saç kökleri hayati işlevlerini kaybederek bir daha saç üretemez hale dönerler. Ancak burada en ehemmiyetli mevzu DHT ’ nin saç köklerini öldürmeden evvel uyku fazına geçirmesidir. Uyku fazına giren kökler cansızlaşır ve saç üretmeyi bir zamanlığına da olsa vazgeçer. Saça uygulanacak güçlü terapiler, bu yatan ve saç teli üretemeyen saç köklerini uyandırarak sağlam, kalın, koyu renkli saçların oluşmasını sağlayabilirler. İşte saç dökülmesinin temeli budur. Bu sebeple androgenetik alopesi rehabilitasyonunda ya da yaradılışının önlenmesinde 5 alfa redüktaz enziminin yasaklanması temel rehabilitasyon yaklaşımlarından biridir.
Türkiye ’ de bugün saç dökülmesi dendiğinde ilk akla gelen Revigen Tablet ve Revigen Tonik, Revigen Şampuanla beraber genetik ve hormonal kaynaklı saç dökülmelerine de çözüm üretmektedir. Zira hem Revigen Tablet hem de Revigen Tonik, az evvel saç köküne olan olumsuz tesirlerinden bahsetmiş olduğumuz 5 alfa redüktaz enzimini yasaklayan nebatsal molekülleri kapsar.

Revigen Tablet içeriğinde bulunan yeşil çay ekstresindeki kateşin molekülleri saç dökülmesinden mesul olan 5 alfa redüktaz enzimini yasakladığı gibi bunun yanı gizeme güneş ışığına karşı saç tellerini gözeterek saç köklerinde iltihabi yozlaşma yaradılışını önler ve antioksidan tesir gösterir. İçeriğindeki bir başka faktör madde soyadan elde edilen daidzein ismindeki moleküldür ki bu da saç köklerinde 5 alfa redüktaz enziminin etkinliğini baskılayarak saç kökünün zayıflamasını maniler. Revigen Tablet aynı zamanda içeriğindeki üzüm çekirdeği ekstresi ve ginseng ekstresi ile kıl köklerine direk bağlı olan kılcal damarlardaki dolaşım bozukluklarını tertip ederek kıl köklerinin beslenmesini sağlar ve çok güçlü antioksidan tesirler gösterirler. Bunun yanı gizeme strese bağlı büyüyen saç dökülmelerinde de antistres tesir göstererek saç sağlığını kuvvetlendirir.

Daha evvel metabolik ya da hormonal bir meseleye bağlı olabileceği gibi bazı neticesinde de ortaya çıkabilen ve genellikle aniden başlayan telogen effluvium ismindeki daha sıklıkla kadınlarda görülen bir dökülme biçiminden bahsetmiştik. Böylesi olaylarda da bu faktör maddelere ilave olarak folik asit ve çinko ile de desteklenen Revigen Tablet kısa vakitte tesir göstererek dökülmeyi durdurur ve kayıp saçların yine geri kazanılmasına destekçi olur. Natürel moleküller kapsaması nedeniyle hiçbir yan tesir göstermeyen Revigen Tablet ’ in tehlikesiz ve faal olduğu eczacılar ve hekimler tarafından belirtilmektedir.

Tablet kullanımına seçenek olarak Revigen Tonik de hem genetik kaynaklı hem de telogen effluvium olarak deyim edilen cinsteki saç dökülmelerinde faallik gösterir. Saç köklerine negatif tesirler gösteren DHT hormonunun yaradılışına yol açan 5 alfa redüktaz enziminin yasaklanması tonik içeriğinde yeniden natürel maddeler olan sereno repens ekstresi, beta sitosterol ve evening primrose yağı ile sağlanmaktadır.

Ginseng ekstresi ile dayanak edilen Revigen saç toniği, saç için zorunlu olan vitamin ve minerallerin tümünü kapsamaktadır. Tablette olduğu gibi tonikte de yan tesir mevzubahisi olmamakla beraber kısa vakitte saça dolgunluk vermekte, hacim kazandırmakta, saça parlaklık ve ışıltı sağlamaktadır. Saç dökülmesinin durdurulması ile beraber dökülmüş saçların geri kazanılması da kısa vakitte hakikatleşmektedir.

Revigen Tablet ’ in ve Revigen Tonik ’ in tesirini kuvvetlendirmek için, bunların içerisindeki faktör maddelerin ortak kombinasyonu ile üretilen Revigen Şampuan ise saçı yağlandırmadan derinlemesine pakler, kepeklenmeyi ortadan kaldırır, saç köklerini besler, saç niteliğini ve saçlı tende kan dolaşımını artırır. Saça hacim kazandırır ve saç kırıklarını onarır. Saçları parlak, canlı, dolgun, hacimli ve sıhhatli bir görünüme kavuşturur. Her tip saç için ve sık kullanıma uygun olarak üretilen Revigen Şampuan, Revigen Tablet ve Revigen Tonik ile beraber kullanıldığında sinerjik tesir göstermektedir.

Alopesi Areata ya da ulus diliyle saçkıran, takribî 2000 yıldır öğrenilen bir muayenehane olgudur. Lokalize alanlardan, tüm bedende kayba kadar yama biçiminde farklı şiddette görülebilir. Erkek, kadın aynı oranda etkilenir ve her yaşta görülebilir. Hastaların büyük çoğunluğunda ilk görülme yaşı 20 ’nin altındadır. Sosyal ve psikolojik olarak bir stres yaratır ve bireyin kendine güvenini çok eksiltebilir. Bireyin ruh sıhhatini bile bozabilecek fiziki görünüm hatasına yol açabilmektedir. Stresin hastalığın seyrini değiştirdiği düşünülür. Hastalığın seyri genellikle kolay hipbitkiez edilemez. Her ne kadar hayatı tehdit eden bir olgu değilse de tekrarlayan şikayetler ciddi bir kasvete ve hastanın yaşam niteliğinde çok negatif bir gerilemeye neden olur.

Alopesi Areata ’ da aromaterapi, Daha Önceki Yunandan beri öğrenilen bir rehabilitasyon metodu olup tümüyle tehlikesiz oluşu ve oluşturduğu muayenehane düzelme ile dikkati sürüklemektedir. Temelinde muhtelif nebatlardan elde edilen nebatsal yağların, yağ asitlerinin ve reçinelerin topikal olarak uygulanması vardır. Revigen Areata bu temel üzerinde geliştirilmiştir.

Revigen Areata, sedir yağı, kekik yağı, lavanta yağı, biberiye yağı, evening primrose yağı, soya yağı, limon yağı, badem yağı, jojoba yağı, üzüm çekirdeği yağı ve E vitamini içeriğiyle muayenehane olarak faalliği saptanmış, yan tesiri olmayan ve galibiyetli neticeler ortaya çıkaran bir preparattır.

Senelerce eczanelerde rağbet gören ve her geçen gün kendini geliştiren Revigen ’ in şu anda 4 formu eczanelerde satılmaktadır. Yakında 3 form daha eczanelerden hastaların kullanımına sunulacaktır.
Saçlarıyla iftihar eten, özgüveni yüksek, sıhhatli bir cemiyet niyetiyle yola çıkan Revigen grubu, güçlü faalliği, yüksek eminliği ve çok yüksek harcayıcı memnuniyeti ile, yan tesiri olmayan, tamamen natürel içerikli mahsulleriyle saç bakımında devrimler yapmak için süratle çalışmalarına devam etmektedir.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=5742&cat=220&dt=2006/11/13

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.