Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Saçınız mı dökülüyor ?

25.04.2021
10

İşte bunun nedenleri ve korunma yolları… Prof. Dr. Kerim Alpınar, şuursuzca yapılan perhizlerin yol açtığı aneminin, saçların eforsuzlaşmasıyla beraber süratle dökülmesine neden olduğunu bildirdi. Prof. Dr. Alpınar …

tarak
İşte bunun nedenleri ve korunma yolları…

Prof. Dr. Kerim Alpınar, şuursuzca yapılan perhizlerin yol açtığı aneminin, saçların eforsuzlaşmasıyla beraber süratle dökülmesine neden olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Alpınar yaptığı yazılı açıklamada, özellikle hanımların hoşlaşmak kısmetine neredeyse vefat perhizlerine girdiğini, yanlış uygulanan perhizler sebebiyle pek çok bireyin saçlarından olduğunu belirtti.

Sıhhatli ve dökülmeyen saçlar için besinlerde prbitkiein, çinko, B12 vitamini, folik asit ve bakır beceriksizliği olmamasına dikkat edilmesi ve sebze-meyve gibi gıdaların bol bol harcanması gerektiğini kaydolan Alpınar, ”Şuursuzca yapılan perhizlerin yol açtığı anemi, saçların eforsuzlaşmasıyla beraber süratle dökülmesine neden oluyor. Kumpaslı ve balanslı beslenme saç sıhhatini gözetmek için birinci önceliği taşıyor” dedi.

Kerim Alpınar, bunun yanı gizeme kalıtsal, hormon bozukluğu, mevsimsel koşullar, hava lekeliliği, uygunsuz saç bakımı ve stres gibi etmenlerin de saç dökülmesine neden olduğunu dile getirerek, Türkiye ’de her 100 bireyden 58′inin daha 38 yaşına gelmeden saçsız kalma riskiyle karşı karşıya bulunduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Alpınar, saç bakımında kullanılacak mahsullerin faalliği ve eminliğinin muayenehane deneylerle ispatlanmış olmasının ehemmiyetine işaret etti.

Nebatsal özlü mahsullerin seçim edilmesi gerektiğini ifade eden Alpınar, sıhhatli bir saç için şu tekliflerde bulundu:

”Pak etraflarda bulunun. Çok sigara içilen, kimyevi madde buğularının bulunduğu etraflar, saçları hırpalar ve sıhhatsiz kılar.

Saçların uzun vakit güneş ışığına ve deniz suyuna maruz kalmaması gerekir. En azından bir şapkayla saçlar güneşderi korunabilir. Denizden çıkar çıkmaz da duş almak gerekir. Yağlı saçlar her gün bir kere, kuru saçlar ise iki günde bir yıkanmalı ve belirli çok iyi durulanmalı.

Zaman zaman da saç diplerinin zeytinyağı kullanarak beslenmesi de çok

ehemmiyetli. Zeytinyağı en kolay erişilebilir, kolay ve tesirli bir madde. Saç bakımı ile alakalı mahsullerde de zeytinyağının bulunması bu açıdan ehemmiyetli.”

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=60086&cat=220&dt=2008/03/08

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.