Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sağlık arkadaşı gıdalar

10.07.2021
18
Sağlık arkadaşı gıdalar

Sarı ve turuncular bağışıklık sisteminizi kuvvetlendiriyor, kırmızılar kalp sağlığınıza gözetiyor… HABERTURK.COM SAĞLIK HABERLERİ SERVİSİ Sarı ve turuncular bağışıklık sisteminizi kuvvetlendiriyor, kırmızılar kalp sağlığınıza gözetiyor… Tıpkı gökkuşağının …

Sarı ve turuncular bağışıklık sisteminizi kuvvetlendiriyor, kırmızılar kalp sağlığınıza gözetiyor…

HABERTURK.COM SAĞLIK HABERLERİ SERVİSİ
Sarı ve turuncular bağışıklık sisteminizi kuvvetlendiriyor, kırmızılar kalp sağlığınıza gözetiyor… Tıpkı gökkuşağının renklerinde olduğu gibi doğa da, farklı farklı renklerde pek çok gıdayı barındırıyor. Her bir renkteki besinin ise kendine özgü bir verimi var. Dyt. Yeşim Çelik, renklerine göre besinlerin bereketlerini sıraladı ve sağlıklı beslenme için tekliflerde bulundu.

Kırmızı renkli yiyecekler kalp hastalıklarına iyi geliyor
Kırmızı renkli sebzeler nebatsal kimyevilerden flavonoidleri kapsar ve bu bileşikler sindirim-solunum sistemi hastalıkları, kalp hastalıkları, kronik nörolojik hastalıklar ve bazı illet hastalık cinsleri üzerinde tehlike eksiltici tesire sahiptir. Özellikle kırmızı pancar, kırmızı lahana bu bileşiklerden zengindir. Domates, nar, kuşburnu, böğürtlen, frambuaz, vişne, çilek, karpuz C vitamini doğrultusundan oldukça zengin yiyeceklerdir. C vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, enfeksiyonlara karşı mukavemeti artırır, antioksidandır, illet hastalıke karşı gözetici tesir yapar, demir kalsiyum gibi mineralleri ile B1 vitaminin bedende kullanımını artırır. Yemek borusu, mide, sütun- rektum illet hastalıklerini önlediği öğrenilmektedir. Laykopenden likopen zengin olan domates, kuşburnu ve karpuzun illet hastalık ve kalp damar hastalıklarını önleyici tesiri vardır. Kırmızı elma, kırmızı erik gibi meyveler pbitkiasyum açısından zengindir. Sıhhatin devamlı olabilmesini sağlamak için sebze ve meyveleri günlük beslenmemiz içerisinde kesinlikle bulundurmalıyız.

Sarı- turuncu renklerin lideri havuç, kayısı ve bal kabağı
Bu renk grubundaki sebze ve meyvelerde A vitamininin lideri olan karbitkienoidler bulunur. Havuç, kayısı, bal kabağı, narenciye bu bileşiklerden zengin yiyeceklerdir. A vitamini görme işlevi için zorunludur, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, enfeksiyonlara karşı mukavemetin çoğalmasını sağlar, illet hastalıke karşı gözetici tesiri vardır. Yemek borusu, mide, prostat, akciğer, karaciğer, kalın bağırsak illet hastalıki tehlikesini eksilttiği öğrenilmektedir.
İçerisinde olduğumuz kış ayları sarı-turuncu renkte sebze ve meyveleri harcayabilmek için bulunmaz bir fırsat sunmaktadır. Portakal, mandalina ve greyfurt dibi narenciye günlük meyve tüketiminiz içerisinde kesinlikle olmalıdır. Tek tip tercih yapmak yerine günlük her birinden birer adet harcamanız bereketli olacaktır. Ayrıca bu meyvelerin kapsadığı yoğun posadan faydalanabilmek için suyunu sıkmak yerine meyvenin kendisini harcamanız bağırsak sıhhatinizi gözetmeye ve kabızlık meselesini ortadan kaldırmaya dayanakçı olacaktır. Havuç rendelenerek salatalarda kullanılabilir ayrıca yemeklerinizde de kullanabilirsiniz. Haşlanmış havucu garnitür olarak harcayabilirsiniz. Fazla şeker kullanılmadan yapılan kabak tatlıları da bal kabağındaki vitamin ve minerallerden faydalanmanın iyi bir yolu olacaktır.

Yeşillerin illet hastalıksavar tesirinden yararlanın
Bu renk grubundaki ıspanak, pazı, maydonoz, marul, kıvırcık, nane, tere, roka, asma yaprağı, yeşilbiber özellikle C vitamini ve perhiz posası açısından zengin yiyeceklerdir. Nane, kekik, adaçayı, maydanoz, derebitkiu, rezene gibi nebatlar uçucu yağlar kapsarlar ve bunların hipertansiyon, solunum-sindirim sistemi rahatsızlıkları, kalp hastalıkları ve bazı illet hastalık cinslerinin yaradılış tehlikesini eksiltme üzerinde tesiri vardır.
Kapsadıkları yüksek posa, vitamin ve mineral sebebiyle yeşil yapraklı sebzeler sıhhatin korunması ve hastalıkların önlenmesi ismine çok ehemmiyetli görevler üstleniyor. Taze marul, kıvırcık, tere, roka ve maydonozla hazırlanan salatalar sofralardan yetersiz edilmemeli. Salatanızı zenginleştirmek için değişik renkteki yiyecekleri de ilave etmeyi unutmayın.

Turp, kereviz ve lahana gibi beyazlar sıhhatinizin arkadaşı
Sarımsak, soğan, turp, kereviz, lahana, karnabahar gibi sebzeler kükürtlü bileşikler kapsar ve bu bileşikler mide illet hastalıki ve bazı illet hastalık cinslerinin oluşma tehlikesini eksiltir, bedendeki hasarlı maddelerin tesirsiz hale getirilmesini sağlar, gastrit ve ülser yaradılışını maniler, kan kolesterol seviyesini düşürür, yüksek tansiyonu hakimiyet altına alır ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Beyaz üzümde ve değişik üzüm cinslerinde bulunan ellagik asit adlı kimyevinin çok güçlü antikansorejen, antibakteriyel ve antiviral tesire sahip olduğu öğreniliyor. Ayrıca antioksidan, ihtiyarlamayı geciktirici ve illet hastalık yaradılışını yavaşlatıcı özellikleri de bulunuyor.
Pek çok verimi olan beyaz renkli gıdaları harcamak için kış ayları bulunmaz bir fırsat sunuyor. Karnabahar, lahana, kereviz ile yapılan yemekler sofralardan yetersiz edilmemelidir. Bu sebzeleri buğuda haşlayıp üzerine 1 kase sarımsaklı yoğurt ilave ederek harcarsanız hem gıda bedeli yüksek hem de lezzetli bir yemek harcamış olursunuz.Tüm bu gıdaları pişirirken kızartma usulünden uzak durmalıyız, aksi takdirde besinlerin bereketli bileşiminden faydalanılamaz ve illet hastalıkojenlerin yaradılışına yol açılmış olur.

Bu beyazlara dikkat! Un, tuz, şeker!

Daha çok sofra tuzu olarak kullandığımız tuzun aşırısı başta hipertansiyon olmak üzere bazı sağlık meselelerine neden olabiliyor. Günlük tuz tüketimi 2-3 gramla hudutlu kalmalıdır. Şeker, kan şekerinin süratli bir biçimde yükselmesine ve sonra da düşmesine neden olur. Bu da halsizlik, bitkinlik ve uyku halinin oluşmasına neden olur. Bunun dışında kan şekeri balanssızlığı şahsın devamlı olarak yemek yemek istemesi anlamına kazanç. Kan şekerimiz düştüğü zaman bedenimiz şekerli gıdaları daha çok ister. Bu da kilo hakimiyetini sağlamaya çalışan bireylerde kilo çoğalışına neden olabilir. Fazla şeker tüketimi, uzun vadede pek çok hastalığın oluşmasına da neden olur. Bu sebeple harcanan şeker ölçüyü hudutlu olmalıdır. Kek, bisküvi, meyve suyu gibi hazır gıdalar, reçel, şerbetli-sütlü tatlılar ölçüsüne dikkat edilerek harcanması gereken yiyeceklerdir. Ayrıca çay ile harcanan şeker ölçüyü de hudutlandırılmalı muhtemelse şekersiz içilmelidir.

Un da şeker eşi tesir gösterir ve kan şekerinde ani iniş çıkışlara neden olur. Her türlü unlu besinin tüketim ölçüyü hudutlandırılmalı ekmek tercihi yaparken bütün hububatlı, çavdarlı, kepekli undan yapılmış ekmekler beyaz unla yapılmış ekmeklere seçim edilmelidir. Ayrıca unlu ve şekerli yiyeceklerin fazla harcanması alınan enerji ölçüsünü çoğaldırarak obezitenin oluşmasına yol açar.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/592629-saglik-arkadaşı-gidalar

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.