Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sağlık haberleri Sağlıkla alakalı haberler

26.07.2021
24

İş temposunda kendimize süre ayıramamak, özellikle devamlı bitkiurarak çalışmak, bedenimiz için son derece mahzurlu. Kısa aralıklarla egzersiz yapmak, yenilenmemizi ve kendimizi çok daha iyi sezmemizi …

İş temposunda kendimize süre ayıramamak, özellikle devamlı bitkiurarak çalışmak, bedenimiz için son derece mahzurlu. Kısa aralıklarla egzersiz yapmak, yenilenmemizi ve kendimizi çok daha iyi sezmemizi sağlıyor. İlla bir spor salonuna aza olmamız gerekmiyor. Kısa mesafeli yerlere vasıtayla değil yürüyerek gitmek, asansör yerine merdiven kullanmak veya bahçeyle uğraşmak bedenimiz için birer egzersiz.

Uzmanlar, egzersizin, şahsın kendisini iyi sezmesine takviyeci olduğunu ve yaşama daha pozitif bakarak her anın sevincini çıkarmayı sağladığını belirtiyor. Egzersizin kolesterolü düşürdüğünü, kan şekerini dengelediğini ve sağlıklı bir kiloda kalmayı sağladığını vurgulayan uzmanlar, “Egzersiz yapan insanların kalbi daha yavaş atar, bu nedenle de daha az yorulur. Perhizle beraber yapılan egzersiz tansiyonu düşürür. Egzersiz, bedende adale yaradılışına neden olur, dolayısıyla bedendeki yağ oranının eksilmesini sağlar. Böylece kolesterol de düşmüş olur. Devamlı yapılan egzersiz, kiloluluğa yol açan leptin hormonunun eksilmesine bereket. Egzersiz, damarlara elastikiyet kazandırır. Böylece daha rahat kan dolaşımı olurken, damar tıkanıklığına tutulma tehlikeyi düşer. Stresi eksiltir” bilgisini veriyorlar.

Uzmanlara göre, 15 dakikalık bir yürüyüş, şahsın kendisini iyi sezmesi anlamında çikolata veya şekerden daha verimli. Sürekli egzersiz yapan bireylerin daha devingen ve işte daha üretken olduğunu ifade eden uzmanlar, egzersiz yapmayan bireylere öğleden sonraları uyku bastırırken, egzersiz yapanların ise bu problemle karşılaşmadıklarını bildiriyor. Uzmanlar, kalp krizi geçirme tehlikesinin de egzersizle eksildiğini kaydolarak, haftada iki kere egzersiz yapan bireylerin kalp krizi geçirme tehlikelerinin yüzde 70 oranında düştüğünü belirtiyor.

Uzmanlara göre, etkinliklere göre 10 dakikada kalori yakma ölçüleri şöyle:
“Beden geliştirme: 45 kalori. Yüksek tempolu aerobik: 65 kalori. Düşük tempolu aerobik: 55 kalori. Tırmanış: 80 kalori. Yüzme: 100 kalori. Tenis: 70 kalori. Buz pateni: 50 kalori. Kayak: 65 kalori. Yürüyüş yavaş: 40 kalori. Yürüyüş süratli: 60 kalori. Bisiklete binmek saatte 10 kilometre süratle: 65 kalori. Koşmak saatte 6 kilometre: 125 kalori.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.