Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sağlık merkezinde hepatit C skandalı

17.07.2021
30

Diyarbakır’da rehabilitasyon gören 213 hastadan 88’ine Hepatit C virüsü bulaştı Diyarbakır’daki bir özel diyaliz merkezinde rehabilitasyon gören 213 hastadan 88’inde Hepatit-C virüsüne rastalanması üzerine Sağlık Müdürlüğü’nce …

Diyarbakır ’da rehabilitasyon gören 213 hastadan 88′ine Hepatit C virüsü bulaştı

Diyarbakır ’daki bir özel diyaliz merkezinde rehabilitasyon gören 213 hastadan 88′inde Hepatit-C virüsüne rastalanması üzerine Sağlık Müdürlüğü ’nce araştırma başlatıldı. Merkezin mesulü Dr. Uğur Yüce, bulaşma yolunun tanımlanmasının güç olduğunu belirterek, her türlü ihtiyatı aldıklarını belirtti.

1999′da hizmete giren ve bölgenin tek özel diyaliz merkezi olarak hizmet veren Özel Diyarbakır Diyaliz Merkezi ’nde rehabilitasyon gören hastalardan Hepatit- C virüsü taşıyanların sayısı 66′yken, son üç ayda yapılan hakimiyetlerde 22 bireye daha virüs bulaştığı ortaya çıktı. Ölüme de neden olabilen Hepatit- C virüslü hasta sayısındaki çoğalış hem merkez ve Sağlık Müdürlüğü yetkililerini hem de hastaları sıkıntılı etti.

Merkezde rehabilitasyon gören 213 hastadan 88′inin virüs taşıması üzerine Sağlık Müdürlüğü ’nce merkezde sorgulama yapıldı. Vaziyet Sağlık Bakanlığı ’na bildirilirken, Üniversite ’den bir uzman kurul istendi. Şehir Sağlık Müdür Destekçisi Dr. Nihat Yavuz, Enfeksiyon Sorgulama Heyeti ’nunda mevzubahisi merkezde sorgulama yaptığını ancak bulaşmanın neden kaynaklandığının tanımlanamadığını, vaziyeti Sağlık Bakanlığı ’na bildirdiklerini söyledi. Dr. Yavuz şunları söyledi:
“Toplam 213 hastası bulunan merkezde daha evvel bu virüsü taşıyan 66 hasta bulunurken, son 3 aylık analizlerde bu virüsün 22 hastaya daha bulaştığı ortaya çıktı. üniversiteden bir kurul istedik. Bayramdan sonra gelip analiz yapacaklar. Bulaşma yolunu tespit edip gereğini yapacağız.”

Merkezin mesulü Dr. Uğur Yüce ise, Hepatit-C virüsünün belirli yarıyıllarda bedende saklandığını, kanda 2 ay kendini saklayabildiğini belirtirek, “10 hastamız daha evvel Türkiye ’nin farklı bölgelerindeki merkezlerde rehabilitasyon görüp geldiler. Bunlardan bulaşmış olabilir. Yaptığımız incelemede olumsuz çıkan bir netice sonra pozitif çıkabiliyor. Biz lüzumlu her türlü ihtiyatı aldık, ancak bu virüsün bulaşma yolunu bulmak çok güçtür. Biz yeniden lüzumlu ihtiyatları aldık. Bölgede Hepatit çoğalışı Türkiye ortalamasının üstünde” dedi.

Hürriyet / Ferit Aslan

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=11067&cat=220&dt=2007/01/03

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.