Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sağlıklı hayatın gizemi kutsanmış tohumlarda!

07.05.2021
33
Sağlıklı hayatın gizemi kutsanmış tohumlarda!

“Onlar da ne?” diyorsanız haberimizi okuyun Besin Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan, sağlıklı beslenmek için, ”Kutsanmış tohum” olarak bilinen çörek otunun da aralarında bulunduğu nar …

“Onlar da ne?” diyorsanız haberimizi okuyun

Besin Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan, sağlıklı beslenmek için, ”Kutsanmış tohum” olarak bilinen çörek otunun da aralarında bulunduğu nar çekirdeği, üzüm çekirdeği, haşhaş yağı gibi fonksiyonel yenilebilir akışkan yağların tüketilmesini öneriyor.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Besin Mühendisliği Bvefatı Öğretim Azası Prof. Dr. Özcan, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada ve Türkiye’de yağlı tohumlar, bitkisel yağ ve mamulleri sektörünün son 20 senede büyük bir ivme kazandığını, son bir sene içerisinde de küresel besin lüzumu sebebiyle yağlı tohumların ehemmiyetinin daha da çoğaldığını belirtti.

Yağlık tohumların içerisinde bulunan ehemmiyetli yağ asitleri ve bileşenlerin beden için gerekli olan maddeleri btemizlettiğini dile getiren Özcan, yağların, hayatımızı sağlıklı bir biçimde sürdürebilmemiz için gerekli olan temel besin ögelerinden bkocaman olduğunu vurguladı.

Bedende birçok hayati fonksiyonu bitiren yağların, besinlerden alınan vitaminlerin bedene verimli olmasını sağladığını dile getiren Özcan, ”Ayrıca A, D, E, K vitaminlerinin bedende emilimini sağlayarak bedenin hayati fonksiyonlarının yerine getirilmesine dayanakçı olmaktadır. ‘Fonksiyonel Besin’ terimi, genel olarak besinlerin yanı gizeme sağlık için verim sağlayan yiyecekleri tanımlamaktadır. Fonksiyonel yağlarda içerisinde bulunan yağ asitleri, fenolik maddeler ve muhtelif etken maddeler ile hastalıklara karşı koruma potansiyeline sahiptir” dedi.

Çok rakamda fonksiyonel bitkisel akışkan yağların bulunduğunu, bunların başında üzüm çekirdeği, nar çekirdeği, çörek otu ve haşhaş yağının geldiğini ifade eden Prof. Dr. Özcan, şunları kaydetti:

”Sağlıklı beslenmek istiyorsak, ‘kutsanmış tohum’ olarak bilinen çörek otunun da aralarında bulunduğu nar çekirdeği, üzüm çekirdeği, haşhaş yağı gibi fonksiyonel yenilebilir akışkan yağlar tüketmeliyiz. Bu ve benzeri yenilebilir özellikteki yağları özellikle günlük perhizlerimizle tüketmeliyiz. Salatalarda, soslarda ve fırın mahsullerinde bu yağları kullanmalıyız. Soğuk presle elde edilen bu yağların fonksiyonel özelliklerinde fazla bir kayıp olmadığından, doğrudan tüketilebilir niteliktedirler. Bu özellikleri, hem kullanımını hem de yarayışlılığını artıran temel unsurlardır.”

-ÇÖREK OTU: KRONİK HASTALIKLARA KARŞI KORUYOR-
Çörek otu, 100′şöhret üzerinde bedelli besin maddesi içermektedir. Takriben yüzde 21 protein, yüzde 38 karbonhidratlar ve yüzde 35 bitkisel yağlardan oluşmaktadır. İçeriğindeki aktif maddeler, nigellon, thymoquinon ve yenilebilir yağlardır. Öbür maddeler ise, linoleik asit Omega-6, Omega-3, oleik asit, palmitik asit, kalsiyum, sodyum, potasyum, demir, çinko, bakır, magnezyum, selenyum, fosfor, vitamin A, vitamin B, vitamin B2, niasin ve C vitaminidir.

Çörek otu, Orta Doğu ülkeleri arasında birçok tasanın takati olduğu için ‘Habbat Al Barakah’ ya da ‘Kutsanmış Tohum’ olarak bilinir. Binlerce yıldır Orta Doğu, Asya ve Afrika’da kullanıldığı gibi günümüzde Amerika ve Avrupa’da da kullanılmaktadır. İçinde Omega-3 ve Omega-6 ihtiva eden yüzde 50-60 oranında temel yağ asidi vardır. Bunlar, bağışıklık sistemini alerji ve enfeksiyonlara karşı kuvvetlendirip dengeleyerek kronik hastalıklara karşı korumaya dayanakçı olmaktadır.

-NAR ÇEKİRDEĞİ: KALP İÇİN YARARI KANITLANDI-
Nar çekirdeği yağı E vitamini içeriği yüksektir. Yapısında, Punisik asidin yanı gizeme yüzde 0,6 oranında antioksidan özellikteki polifenolleri içermektedir. Nar çekirdeği yağı konjuge yağ asitlerini yapısında bulunduran ender bitkilerden bkocamandır. Nar çekirdeği yağı alanında yapılan çalışmalar çok yeni olmasına karşın, alınan başarılı neticeler bu yağa dinlenen alakayı tüm dünyada artırmıştır. Nar çekirdeği bileşeninde bulunan linoleik asit ve polifenollerin kalp damar hastalıklarındaki koruyucu etkisi deneysel çalışmalar neticeyi belirlenmiştir.

-ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ: KÖTÜ KOLESTEROLÜN DÜŞMANI-
Üzüm çekirdeği, yapısına oranla yüksek miktarlarda yenilebilir yağ içermektedir. Vasati olarak yağ içeriği yüzde 10 -15 arasındadır. Üzüm çekirdeği yağı, başta linoleik ve oleik asit gibi doymamış yağ asitlerince zengindir. Bileşimindeki doymuş yağ asitleri yüzde 15-20 dolaylarındadır. Başka Bir Deyişle yüksek oranda doymamışlık özelliğindedir. Dahilen ve Haricen kullanımları mevcuttur. Dahilen olarak, üzüm çekirdeği yağında yüzde 60-65 oranında bulunan Omega-6 da Omega-3 yağ asidi gibi damar iç zarlarını koruyucudur ve kalp ritmini de tertip etmeye takviyecidir.

Yeniden yapısında natürel olarak bulunan E vitamininin güçlü antioksidan etkisi sayesinde kötü kolesterol LDL-oksidasyonu azaltılabilir. Haricen olarak, üzüm çekirdeği yağı, akışkan bir yağ olması ve esansiyel yağ asitlerince çok zengin olması sebebiyle mükemmel bir masaj yağıdır ve bu sebeple Aromaterapi’de seçim edilir. Üzüm çekirdeği yağı Tene kvakaca nüfuz eder ve ıslatır. Yağların direkt olarak ıslatma özellikleri yoktur, ancak cilt üzerinde ince bir film tabakası oluşturup ten yüzeyinden buharlaşmayla akışkan kaybını yavaşlattıkları için dolaylı olarak ıslatırlar.

-HAŞHAŞ YAĞI: CİLDİN GENÇ GÖRÜNMESİNİ SAĞLIYOR –
Haşhaş yağı, Omega-6 ve Omega-9 yağ asitlerince zengindir. Bu yağda yüksek oranda E vitamini bulunmaktadır. Antioksidan etkiye sahiptir. Vücudumuzdaki doku hücrelerinin ehemmiyetli yapı taşlarını oluşturur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kan dolaşımını kumpaslar. Cildin nemini koruyarak, daha genç görünmesine ve tüm cilt hücrelerinin işlevlerini tertip edilmesine dayanakçı olur. Aromaterapide masaj yağı olarak kullanılır. Ayrıca bazı hamur işleri, yemekler, salata ve soslara özel aroma katmak için kullanılır.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/578078-saglikli-yasamin-sirri-kutsanmis-tohumlarda

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.