Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sahursuz oruç bunalım yapıyor

22.07.2021
37

Sağlık Bakanlığı, yurttaşları “ramazan ayında sağlıklı beslenme” mevzusunda uyardı. Sağlık Bakanlığı Oruç yakalayan bireylerin ramazan ayı zamanınca yeterli ve balanslı beslenme mevzusunda dikkatli olmaları gerektiğine işaret …

Sağlık Bakanlığı, yurttaşları “ramazan ayında sağlıklı beslenme” mevzusunda uyardı.

Sağlık Bakanlığı Oruç yakalayan bireylerin ramazan ayı zamanınca yeterli ve balanslı beslenme mevzusunda dikkatli olmaları gerektiğine işaret ederek, aksi halde muhtelif sağlık meseleleriyle karşılaşılabileceğini vurguladı.

İftarı çorbayla açın
Bakanlık açıklamasında şu noktalara değinildi: Oruç yakalayan bazı yurttaşlarımızın, gün boyu aç kalacakları fikriyle iftar veya sahurda gereğinden fazla ve süratli yemek yemeleri; hazımsızlık, mide sızısı, kabızlık, kan şekeri ve tansiyonda ani yükselmelere neden oluyor. Bu cins sağlık meselelerinden uzak kalabilmek için, iftar ve sahurda yavaş yavaş ve azar azar yemek yenmeli, yemekler ağızda iyi çiğnenmeli. İftar yemeğine çok sıcak veya çok soğuk olmayan hafif bir çorbayla başlanılmasını öneren Bakanlık, çorbanın ardından etli veya etsiz fazla yağlı olmayan bir sebze yemeği, yoğurt, meyve veya tatlının harcanmasının, sağlıklı beslenme açısından doğru olacağına işaret etti. Tatlı olarak sütlaç, keşkül, güllaç gibi sütlü tatlıların seçim edilmesini öneren bakanlık, sahurun da ehemmiyetine dikkat çekti.

MİSAL SAHUR MÖNÜSÜ
Sahura kalkmadan oruç yakalanmasının aç kalma zamanını artırdığı, halsizlik, baş sızısı, tansiyon ve kan şekerinin düşmesi, bunalım, konsantrasyon ve dikkatte eksilmeye neden olduğunu vurgulayan bakanlık, sahurda midenin boşalma zamanını uzatarak acıkmayı geciktiren; yumurta, süt, yoğurt, peynir ve kuru fasulye, nohut, mercimek cinsi yemeklerin harcanmasını önerdi.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=837&cat=220&dt=2006/09/22

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.