Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Saman nezlesine dikkat

13.07.2021
10

Bahar aylarında sıkça görülen bu hastalık rehabilitasyon edilmediği takdirde riskli olabiliyor. Baharın yanaşması ve havaların ısınmasıyla çiçek ve ağaçlardan dağılan polenlerin yol açtığı saman nezlesi, rehabilitasyon …

nezle
Bahar aylarında sıkça görülen bu hastalık rehabilitasyon edilmediği takdirde riskli olabiliyor.
Baharın yanaşması ve havaların ısınmasıyla çiçek ve ağaçlardan dağılan polenlerin yol açtığı saman nezlesi, rehabilitasyon edilmediği taktirde daha ağır hastalıklara yol açabiliyor.

Dünya Alerji Teşkilatı ’nün yaptığı bir araştırmaya göre, 2015 senesine kadar Avrupa kıtasının yarısında muhtelif alerjilerden kaynaklanan astım hastalığı görülebileceği ifade ediliyor. Bu sebeple uzmanlar bahar aylarında ortaya çıkan saman nezlesinin hafife alınmaması gerektiğini belirtiyor. Genellikle mart ayının sonu gibi görülmeye başlanan saman nezlesi, hapşırık, burunda akıntı ve kaşıntı, gözlerde kızarıklık gibi bulgularla ortaya çıkıyor. Uzmanlar, saman nezlesinin hafife alınıp rehabilitasyon edilmediği

taktirde daha ağır rahatsızlıklara dönüşebileceğini ifade ediyor. Bahar aylarının gelmesiyle çiçek ve ağaçlar tarafından havaya vazgeçilen polenler, insanlar üzerinde alerjik tesirler yapabiliyor. Havadaki bu polenler solunum yoluyla burunda, bronşlarda ve gözlerde rahatsızlığa neden olabiliyor. Rehabilitasyon edilmediği taktirde astıma kadar gidebilen rahatsızlıklara yol açan saman nezlesi, aynı zamanda burun ve gözlerde iltihaplanmaya, şiddetli bir kaşınmaya, kuru öksürüğe ya da bitkinlik, iştahsızlık, baş sızısına neden olduğu gibi astımlı hastaların krizlerini de çoğaldırabiliyor.

Uzmanlar, saman nezlesinin önüne geçebilmek için polen zamanı olasıysa sırçaları kapalı yakalamanın, dışarıya çıkarken gözlük ve şapka takmanın, vasıta kullanırken sırçaları kapalı yakalamanın ve olasıysa polen filtresi taktırmanın, günlük giysileri yatak odasında çıkartmamanın, saçları her gün yıkamanın ve hasta olunduğunda hekime gitmenin saman nezlesini yasaklayabileceğini dile getiriyor.

İHA

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=60985&cat=220&dt=2008/03/13

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.