Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şarap başımı ağrıtır mı ?

27.03.2021
44

Kırmızı şarapta “baş sızısına neden olan” kimyevilerin ölçüsünü tespit edecek bir makine üretildi. Kaliforniya Üniversitesi’nde analistler, kırmızı şarapta “baş sızısına neden olan” kimyevilerin ölçüsünü tespit edecek …

Kırmızı şarapta “baş sızısına neden olan” kimyevilerin ölçüsünü tespit edecek bir makine üretildi.

Kaliforniya Üniversitesi’nde analistler, kırmızı şarapta “baş sızısına neden olan” kimyevilerin ölçüsünü tespit edecek bir makine üretti.

Analistler, şarap, peynir, çikolata, zeytin gibi fermente edilmiş ya da salamura yiyeceklerde natürel olarak bulunan “biyojen amin” isimli kimyevi maddenin oranını basitçe ölçecek pratik bir makine geliştirdi.
Neticeleri, Analitik Kimya mecmuasında yayınlanan araştırmayı yürüten Richard Mathies, “yenilen besinlerin, beden kimyasıyla inanılmayacak derecede ilişkisi olduğunu” belirtti.

Bilim adamları, şarap içtikten sonra baş sızısı sürükleyen bireylerin, amin oranı yüksek besinlerden uzak durması gerektiğini ifade ederek, bu besinlerin yüksek tansiyon, kalp çarpıntısı ve adrenalin seviyesinde yükselme gibi tesirler de yaratabileceği ihtarında bulunuyor.

Prototipi ufak bir doküman çantası ebadında olan yeni makinenin, bir damla şaraptaki amin oranını beş dakika içinde tespit edebildiği belirtiliyor.
Makinenin, şahsi kullanıma uygun olacak ve taşınabilecek ebatlara indirilmesi için çalışmaların sürdüğü kaydolunuyor.

Diyetisyenler ve uzmanlar, şimdilik yalnızca akışkanlar için kullanılan yeni makinenin, amin hassasiyeti olan bireyler için basitlik sağlayabileceğini belirtiyor.

Analistler, azami amin oranının kırmızı şarap ve Japon rakısında sake, en düşüğünün birada olduğunu ifade ediyor.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=42930&cat=220&dt=2007/11/02

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.