Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şarap başımı ağrıtır mı ?

27.03.2021
15

Kırmızı şarapta “baş sızısına neden olan” kimyevilerin ölçüsünü tespit edecek bir aygıt üretildi. Kaliforniya Üniversitesi ’nde analistler, kırmızı şarapta “baş sızısına neden olan” kimyevilerin ölçüsünü tespit edecek …

Kırmızı şarapta “baş sızısına neden olan” kimyevilerin ölçüsünü tespit edecek bir aygıt üretildi.

Kaliforniya Üniversitesi ’nde analistler, kırmızı şarapta “baş sızısına neden olan” kimyevilerin ölçüsünü tespit edecek bir aygıt üretti.

Analistler, şarap, peynir, çikolata, zeytin gibi fermente edilmiş ya da salamura yiyeceklerde natürel olarak bulunan “biyojen amin” isimli kimyevi maddenin oranını basitçe ölçecek pratik bir aygıt geliştirdi.
Neticeleri, Analitik Kimya mecmuasında yayınlanan araştırmayı yürüten Richard Mathies, “yenilen besinlerin, beden kimyasıyla inanılmayacak derecede ilişkisi olduğunu” belirtti.

Bilim adamları, şarap içtikten sonra baş sızısı sürükleyen bireylerin, amin oranı yüksek besinlerden uzak durması gerektiğini ifade ederek, bu besinlerin yüksek tansiyon, kalp çarpıntısı ve adrenalin seviyesinde yükselme gibi tesirler de yaratabileceği ihtarında bulunuyor.

Prbitkibitkiipi minik bir belge çantası ebadında olan yeni aygıtın, bir damla şaraptaki amin oranını beş dakika içinde tespit edebildiği belirtiliyor.
Aygıtın, şahsi kullanıma uygun olacak ve taşınabilecek ebatlara indirilmesi için çalışmaların sürdüğü kaydolunuyor.

Diyetisyenler ve uzmanlar, şimdilik yalnızca akışkanlar için kullanılan yeni aygıtın, amin hassasiyeti olan şahıslar için basitlik sağlayabileceğini belirtiyor.

Analistler, azami amin oranının kırmızı şarap ve Japon rakısında sake, en düşüğünün birada olduğunu ifade ediyor.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=42930&cat=220&dt=2007/11/02

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.