Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şeker Hastaları Pedikürsüz Dolaşmasın

10.04.2021
43

Günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız tırnak batması özellikle şeker hastalarını tehdit ediyor. Kronikleşen tırnak batması enfeksiyona, ardında da bacağın kaybedilmesine kadar yol açabiliyor. Tırnak batması özellikle genç yetişkinlerin …

Günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız tırnak batması özellikle şeker hastalarını tehdit ediyor.

Kronikleşen tırnak batması enfeksiyona, ardında da bacağın kaybedilmesine kadar yol açabiliyor.

Tırnak batması özellikle genç yetişkinlerin sıklıkla karşılaştıkları bir sağlık sorunu. Gün içinde uzun süre aynı ayakkabı içinde ayakta kalmak ayakların şişmesine ve terlemesine neden oluyor. Tırnak kenarındaki yumuşak doku yumuşayarak şişer ve ayakkabı kenarına yada yandaki parmağa sürterek zarar görür. Bu süre içinde tırnağın kenarı bu yumuşak dokuya gömülerek iltihaplanır.

Zaman zaman herkesin başına gelebilecek bir durum olan tırnak batması uzmanlara göre ilk günlerinde doğru müdahele edilirse basit önlemlerle çözüme ulaşır. Ancak kronikleşirse günlük hayatı etkileyen ciddi bir sorun haline gelebilir. Özellikle şeker hastaları için çok önemli enfeksiyonlara yol açabilir, ayağın hatta bacağın kaybı söz konusu olabilir.TEM Hospıtal Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Işıl Çelikel tırnak batması ile ilgil şunları söyledi.
“Öncelikle bir cerrahi uzmanına muayene olunmalı, hastanın dolaşım bozukluğu yada şeker hastalığı olmadığından emin olunmalıdır. Tedavi şekline doktor karar vermelidir. Tedavi seçenekleri arasında antibiotik tedavisi, tırnağa cerrahi müdahele, veya koruyucu önlemler olabilir. Her durumda en önemli ve kalıcı çözüm korunmadır. Tırnak yatağını korumak için darbelerden kaçınmak, sıkı çorap ve ayakkabı kullanmamak, tırnakları çok derin kesmemek ve mümkünse birkaç haftada bir tecrübeli ayak sağlığı uzmanlarına pedikür yaptırmak, aynı ayakkabıyla bütün günü geçirmemek, ayaktaki kan dolaşımını arttırmak ve hijyen sağlamak için günde iki kez ayakları soğuk su ve sabunla yıkamak basit ama önemli yöntemlerdir”

Sebepleri:
Tırnakların yanlış kesilmesi
Tırnak mantarı
Uzun süre aynı ayakkabı ile güne devam etmek
Genetik yatkınlık
Travma
Yanlış ayakkabı kullanımı

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=5066&cat=220&dt=2006/11/07

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.