Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şeker ilaçlarında risk

07.07.2021
33

İkazlar İlaç paketlerinin üzerinde ‘siyah kutu’ içinde yazılacak. Yetkililer kalp yetmezliği tehlikeyi olan hastalara bu ilaçların yazılmasından korkuyor. GlaxoSmithKline ve Takeda firmalarının ürettiği diyabet ilaçlarının üzerinde …

İkazlar İlaç paketlerinin üzerinde ‘siyah kutu ’ içinde yazılacak. Yetkililer kalp yetmezliği tehlikeyi olan hastalara bu ilaçların yazılmasından korkuyor.

GlaxoSmithKline ve Takeda firmalarının ürettiği diyabet ilaçlarının üzerinde kalp yetmezliğine neden olabileceği veya mevcut hastaların vaziyetini makûslaştırabileceğine dair ikazlar yer alacak.

FDA ’nın yaptığı açıklamaya göre, Glaxo ’nun Avandia, Avandaryl ve Avandamet; Takeda ’nın Actos ve Duetact adlı ilaç paketlerinin üzerinde ikazlar ‘siyah kutu ’ içinde yer alacak. Siyah kutu, Amerika Birleşik Devletleri ’de reçeteli ilaçlar için en güçlü ikaz cinsi.

Daha evvel ilaçlar piyasaya sürülürken daha hafif ikazlar eşliğinde pazarlanıyordu. Sağlık yetkilileri hekimlerin kalp yetmezliği tehlikeyi olan hastalara bu ilaçları yazma ihtimalinden korkuyor.

FDA tarafından alınan bazı raporlarda kalp yetmezliği semptomları gösteren bazı hastaların ilaçları almaya devam ettiği ve hayatını yitirdiği bildiriliyor.

Geçtiğimiz sene 3 milyar dolar seviyesinde olan Avandia ’nın satışları kalp krizi riski yaratmasından dolayı şimdiden düştü. Geçtiğimiz ay kurulan bir komite bu tehlikenin olduğu neticesine vardı ve ilaca yeni ikazlar ilave edilmesini uygun bulduğunu açıkladı.

Avandia ’nın jenerik adı rosiglitazone. Avandamet ise rosiglitazone ile metmorfin ’in kombinasyonu. Metmorfin Türkiye ’de Glucophage markası ile pazarlanıyor. Avandryl ise rosiglitazone ile glimepiride karışımından oluşuyor.

Türkiye ’de başka adlar altında pazarlanan Actos ’un da jenerik adı pioglitazone. Duetact da pioglitazone ile glimepiride ’in birleşmesinden oluşuyor.

Avandia ve Actos thiazolidinedione türevinde ilaçlar olup, bedenin şekeri enerjiye dönüştüren hormonu olan insüline karşı daha duyarlı olmasını sağlamak üzere planlanmış ilaçlar sınıfında yer alıyor.

BBC ’nin internet sitesinde, temmuz sonunda yer alan habere göre, tip 2 şeker hastalığı rehabilitasyonunda kullanılan ‘Actos ’ ve ‘Avandia ’ isimli ilaçlar, 78 bin hasta üzerinde yapılan araştırmaya göre, kalp yetmezliği tehlikesini ikiye katlıyor.

East Anglia Üniversitesi ’nden analistler, ilaçların neden olduğu akışkan yakalanmasının tehlike çoğalışına neden olabileceğini açıkladı. Bu iki ilaç, geçtiğimiz sene sadece İngiltere ’de 1.5 milyon hastaya kullanması için reçete edildi.

Amerika Birleşik Devletleri ’li bilimadamları da Mayıs 2007′de ‘Avandia ’ isimli ilacın kalp krizi ve vefat tehlikesini artırdığını açıklamıştı.

New England İlaç Mecmuası ’nde yayımlanan araştırma neticelerine göre, ilacın kullanımının vefat tehlikesini yüzde 64, kalp krizi tehlikesini ise yüzde 43 oranında artırdığı belirtilmişti.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=32441&cat=220&dt=2007/08/16

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.