Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Selülitlerden nasıl kurtulunur ?

18.07.2021
31
Selülitlerden nasıl kurtulunur ?

Yaz yanaşmasıyla birlikte bayanların kabusu yine canlandı. İşte onlardan kurtulmanın yolları. 30 yaşındayım ve senelerdir selülitlerimle başım tasada. Yaz yanaşıyor ve ben kara kara nasıl mayo …

Yaz yanaşmasıyla birlikte bayanların kabusu yine canlandı. İşte onlardan kurtulmanın yolları.

30 yaşındayım ve senelerdir selülitlerimle başım tasada. Yaz yanaşıyor ve ben kara kara nasıl mayo giyeceğimi düşünüyorum. Bana nasihatiniz nedir ?
Yaz aylarının yanaşmasıyla kadınların selülit problemi yeniden gündeme geliyor. Portakal kabuğu görünümü yaratan bu estetik mesele, gerçeğinde bir sağlık problemi. Selülitin reel sebebi henüz belirlenemese de, yaradılışında genetik ve metabolik etkenlerin rol oynadığı biliniyor. Hormonal problemleri olan, yanlış beslenen, çok sık kilo alıp veren, yanlış perhizler uygulayan ve hareketsiz bir yaşam sürdüren kadınlarda selülit çoğalıyor. İnsülin mukavemeti büyüyen hastalarda, tiroid bezi tembelliği olanlarda, fazla kortizol yapımı meseleleriyle boğuşan bireylerde ve varis veya lenf ödemi olanlarda da selülit görülebiliyor. Selülit için en hazırlayıcı etmen ne yazık ki kadın olmak! Özellikle menopoz yarıyılına girenlerde selülit çoğalıyor! Selülit bir kilo problemi gibi idrak edilse de bu, reeli bütün olarak yansıtmıyor. Balık etli hatta cılız kadınlarda bile selülit oluşabiliyor.

KİLO VERMEK YETMEZ!
Kilo verseniz bile selülitlerinizden kurtulamayabiliyorsunuz. Bunun sebebi selülit yaradılışına yol açan ödem meselesinin yağ hücrelerini etkileyip, işlevlerini bozması ve dolaşımı negatif güzergahta etkilemesi. Bu sebeple sellülitle savaşırken hazırlıklarınızı sadece kilo verme ve egzersizle hudutlandırmamalısınız. Selülitlerinizden kurtulmak istiyorsanız işe öncelikle selülitinizin ne kadar ilerlemiş olduğunu kavrayarak başlayın. Bunu kavramanın en kolay yolu; selülitli bölgenizi sıkıştırmak ve portakal kabuğu görüntüsünün ne kadar ortaya çıktığına bakmaktır. Portakal kabuğu görünümü ne kadar belirginse gayretiniz de o kadar efor olacaktır. Alttaki teklifler selülitten kurtulmak isteyenlere:

KOYU RENK SEBZE YİYİN
Öncelikle beslenme stilinizi gözden geçirin. Sık ve az yiyin. Yağ-şeker-tuz alımınızı en aza indirin. Sigara ve içkiyle vedalaşın. Izgara ve buğulamalara ağırlık verin. Balık, baklagiller ve bütün hububatlar beslenme tasarınızda yer almalı. Sebze ve meyvelerin özellikle koyu renkli olanlarını harcayın. Karpuz, domates, elma gibi koyu kırmızı, üzüm ve böğürtlen gibi siyah-kırmızı, ıspanak, brokoli ve biber gibi koyu yeşil besinler antioksidan içerikleriyle son derece bereketlidir. Haftada en az üç kere yürüyüş ve bisiklet gibi, 30-40 dakika sürecek aerobik etkinlikler yapmayı alışkanlık haline getirin.

MASAJA BAŞLAYIN!
Masaj kan dolaşımını çoğaldırır, lenf dolaşımını kumpaslar ve zehirli maddelerden kurtulmanızı sağlayarak selülit meselenize iyi kazanç. Keten tohumu yağı, zeytinyağı ve çuha çiçeği yağı karışımına katacağınız bir parça kahve ile selülitli bölgenize masaj yapabilirsiniz. Selülit kremlerinden yararlanmak istiyorsanız alfa lipoik asit, peptidler, yeşil çay ve nar özütleri, zeytinyağı, gingko biloba, metilksantin, kafein, glukozamin, evening primrose oil, B vitamini, magnezyum, çinko gibi maddeler kapsayanlara yönelin. LPG gibi muhtelif medikal estetik usulleri de selülit meselesiyle çabanızda size dayanakçı olabilir. Bunun için uzman bir dermatolog veya bir medikal estetik uzmanından dayanak isteyin. Unutmayın! Yaza hazır olmak istiyorsanız, selülitle çabaya bu aylarda başlamanız gerekiyor.

Sabah – Dr. Ece Hattat

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=59196&cat=220&dt=2008/03/04

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.