Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Senede 3 milyon insan KOAH’tan can veriyor!

28.04.2021
17
Senede 3 milyon insan KOAH’tan can veriyor!

Sigara içiyorsanız ve toza maruz kalıyorsanız… Amasya Millet Sıhhati Müdürü Dr. Öner Nergiz, 20 Kasım Dünya KOAH Günü sebebiyle yaptığı açıklamada, “Her sene 3 milyon birey …

Sigara içiyorsanız ve toza maruz kalıyorsanız…

Amasya Millet Sıhhati Müdürü Dr. Öner Nergiz, 20 Kasım Dünya KOAH Günü sebebiyle yaptığı açıklamada, “Her sene 3 milyon birey bu hastalık sebebiyle can vermektedir” dedi.

Kısa ismi ‘KOAH’ olan kronik obstrüktif akciğer hastalığının ilerleyici bir akciğer hastalığı olduğunu belirten Öner Nergiz, “Tütün ve tütün mahsulleri, bazı işlerde karşılaşılan toz, duman, konutlarda kullanılan odun, tezek, kök eşi yakıtlardan çıkan dumanın solunması akciğerlerde bir çeşit cerahat oluşturarak, akciğerlerin olduğundan daha erken ihtiyarlamasına neden olur. Hastalık müzmin bronşit ve amfizem olarak da öğrenilir” diye konuştu.

Dünya Sağlık Teşkilatı bilgilerine göre, KOAH’ın tüm dünyada takribî 50 milyon insanı etkilediğine dikkat toplayan Millet Sıhhati Müdürü Nergiz, “Her sene 3 milyon birey bu hastalık sebebiyle can vermektedir. Yeniden Dünya Sağlık Teşkilatı 2030′da KOAH’ın tüm dünyada en ehemmiyetli vefat sebepleri arasında 3. sırada olacağını öngörmektedir. Ülkemizdeki en ehemmiyetli vefat sebepleri arasında 3. sırada olan KOAH’ın görülme sıklığı 40 yaş üstü erişkinlerde yüzde 20′dir. 40 yaş üstü, sigara içmiş ya da içmekte olan ve iş icabı tozlu civarlarda bulunan şahıslarda uzun süren öksürük, balgam ve soluk darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması halinde şahsın bir göğüs hastalıkları doktoru tarafından görülüp soluk ölçüm testini yaptırması gerekmektedir. KOAH’ın erken tanısı, hastalığa bağlı sakatlık ve vefat oranlarını eksiltecektir” biçiminde konuştu.

Hastalığa bu sene ‘Çok Geç Değil’ sloganıyla dikkat çekileceğine değinen Nergiz, şöyle konuştu; “Bu ileti, hastalığın hangi aşamasında olursa olsun insanların solunumsal sıhhatlerini iyileştirebilmek ismine yapılabilecekleri olduğunu vurgulamak için seçilmiştir. Şayet soluğunuz daralıyorsa, doktorunuza müracaat etip bir soluk testi yaptırmak için çok geç değil. Şayet KOAH’ınız varsa, klasik bir yaşam sürmek için çok geç değil.”

İHA

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/895764-yilda-3-milyon-insan-koahtan-oluyor

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.