Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Senede iki kere kan verin

15.08.2021
19

Kumpaslı kan vermek bedeni yeniler, sağlıklı yaşamın kapılarını açar.. Memorial Sağlık Kurumu Enfeksiyon Hastalıkları ve Muayenehane Mikrobiyoloji Laboratuvarlar Koordinatörü Doç. Dr. Kenan Belirgin, senede iki kere kan …

Kumpaslı kan vermek bedeni yeniler, sağlıklı yaşamın kapılarını açar..

Memorial Sağlık Kurumu Enfeksiyon Hastalıkları ve Muayenehane Mikrobiyoloji Laboratuvarlar Koordinatörü Doç. Dr. Kenan Belirgin, senede iki kere kan vermenin, bedeni yenilediğini bildirdi.

Belirgin, her sene suratlarca bireyin hastalık ya da kaza sonrası kan bulunamadığı için yaşamını kaybettiğine işaret ederek, buna karşılık, son senelerde yapılan araştırmaların Türkiye ’deki senelik kan bağışı oranının popülasyonun yüzde 1′i kadar olduğunu gösterdiğini belirtti. Kan bağışının, kan bekleyen şahısların yaşamlarını kurtarmasının yanı gizeme bireyin kendi sıhhati açısından da yaşamsal ehemmiyet taşıdığını vurgulayan Belirgin, kan bağışında kan hücrelerinin yenilendiğini, bunun da daha sağlıklı ve daha güçlü bir bedene sahip olunmasını sağladığını bildirdi.

Doç. Dr. Kenan Belirgin, şunları kaydoldu: “Kan, tek kaynağı insan olan çok kıymetli bir ilaçtır. Takribî 40 seneden beri kan yerine kullanılabilecek ve bu kıymetli yaşam iksirinin yerini alabilecek suni bir madde elde etmeye müteveccih çalışmalar olmakla beraber, bu mevzuda tatmin edici neticeler alınamamıştır. Tek kaynağının insan olması ve lüzum dinlendiğinde yerine kullanılabilecek bir yedeğinin olmaması, kanın ve kan affetmenin ehemmiyetini son derecede artırmaktadır.”

Türkiye ’de kan bağışının yeterli seviyede olmadığını belirten Belirgin, ağırlığı 50 kilonun üzerinde, ehemmiyetli bir sağlık meseleyi olmayan, hemoglobin ölçümü klasik olan 18-65 yaş arasındaki herkesin senede dört kere kan bağışında bulunabileceğini bildirdi.

Kan vermenin ne verimi var?
Kan verince, kan yapan uzuvlar uyarılır ve kan yapmaya sevk edilir, kan hücreleri yenilenir.

İnsan, psikolojik olarak rahatlar, kendini huzurlu sezer, daha sonra kendisine kan verilmesi gerektiğinde bunu yapacak insanların çıkacağını düşünerek güven dinler.

Her kan affedene kan grubu, kan sayımı ve kan yoluyla bulaşan hastalıklarla alakalı tarama testleri uygulanır.
Gönüllü bağışçılardan alınan kan, güvenli kan olduğundan kan yoluyla hastalık bulaşması da daha az olmaktadır.
Gönüllü bağışçıların rakamının çoğalması, cemiyetin sağlık seviyeyi üzerine pozitif tesir yapmaktadır.
Senede iki kere kan vermek, bedeni yeniler.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=54595&cat=220&dt=2008/02/07

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.