Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sentetik ecza bağımlılığı da rehabilitasyon ediliyor

31.03.2021
21
Sentetik ecza bağımlılığı da rehabilitasyon ediliyor

Son senelerde sıkça gündeme gelmeye başlayan ve muhtelif tıbbi hastalıkların rehabilitasyonunda da kullanılan ulus arasında sıklıkla ’Yeşil reçeteli ilaçlar ’, ’Sentetik ecza ’ olarak öğrenilen bazı ilaçların uygun müddet ve doz dışında, ya da uygun emelle kullanılmadığı zaman neşe veren ya da uysallaştırıcı tesirleri sebebiyle makûsa kullanıldığını ve bağımlılığa neden olduğuna dikkat toplayan Manisa Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Sağlık Kurumu Başhekim Destekçisi Uzm.

Son senelerde sıkça gündeme gelmeye başlayan ve muhtelif tıbbi hastalıkların rehabilitasyonunda da kullanılan ulus arasında sıklıkla ’Yeşil reçeteli ilaçlar ’, ’Sentetik ecza ’ olarak öğrenilen bazı ilaçların uygun müddet ve doz dışında, ya da uygun emelle kullanılmadığı zaman neşe veren ya da uysallaştırıcı tesirleri sebebiyle makûsa kullanıldığını ve bağımlılığa neden olduğuna dikkat toplayan Manisa Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Sağlık Kurumu Başhekim Destekçisi Uzm. Dr. Oktay Kocabaş, “Ülkemizde madde bağımlılığının yanında sentetik ecza bağımlılığı bulunmakta. Sağlık Kurumumuzda bu tip sentetik ecza bağımlılığı rehabilitasyonları da yapılmakta” dedi.
Muhtelif tıbbi hastalıkların rehabilitasyonunda kullanılan bu cins ilaçların makûsa kullanımlarının bağımlılığa neden olduğunu ve bu vaziyetin cezaevindeki mahkumlardan dışarıdaki yurttaşlara kadar geniş bir yelpazede olduğunu kaydolan Manisa Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Sağlık Kurumu Başhekim Destekçisi Uzm. Dr. Oktay Kocabaş sağlık kurumularında bu tip bağımlılıklarla alakalı çok rakamda müracaat olduğunu ve rehabilitasyonlarını asıllaştırdıklarını söyledi.
Kimi uyuyarak kimi ayakta rehabilitasyon oluyor
Madde bağımlılığının başlı başına tüm dünyada büyük bir mesele olduğunu kaydolan Kocabaş, “Madde bağımlılığı son senelerde çoğalış göstermekte ve ülkemizde ve dünyada büyük bir mesele teşkil etmektedir. Bu nedenle sağlık kurumumuzda da rehabilitasyon ihtimalleri sunulmaktadır. Sağlık Kurumumuzda Madde Bağımlılığı Danışma Merkezi ve Madde Bağımlılığı Rehabilitasyon Merkezleri bulunmakta. AMATEM servisimizde ve polikliniklerimizde, servislerimizde uyuyarak rehabilitasyon gören, polikliniklerimizde ayakta rehabilitasyon gören pek çok hastamız bulunmakta ve bu mevzuda dayanakçı olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.
“Ülkemizde madde bağımlılığının yanında sentetik ecza bağımlılığı da var”
“Ülkemizde madde bağımlılığının yanında sentetik ecza bağımlılığı da bulunmakta” diyen Uzm. Dr. Kocabaş, “Bunun için de rehabilitasyon olanaklarımız var. Bunun için hastalarımız bize müracaat etebilirler ve her mevzuda dayanakçı oluruz. Narkbitkiik hap ve ilaçlar bazı madde bağımlılığı rehabilitasyonlarında ilaç rehabilitasyonu biçiminde verilmekte. Ancak narkbitkiik hap ve ilaçların kendi bağımlılıkları da oluşmakta. Bu bağımlılıkla müracaat eten hastalara da rehabilitasyon olanağı sağlamaktayız. Bu cins ilaçların ve hapların makûs emelli kullanılması da mevzubahisi olabilmekte. Makûs emelli kullanımda da rehabilitasyon olanağı vardır. Narkbitkiik haplara bağımlılığı olan yurttaşlarımızın bize müracaat etmeleriyle vazgeçmeleri mevzusunda dayanakçı oluyoruz. Narkbitkiik hapların şahısta tespit edilmesi halinde laboratuvarlarımızda bunların analizleri yapılarak hangi ilacı kullandığı, hangi narkbitkiik ilacı yüksek dozda kullandığını tespit etmekteyiz ve narkbitkiikle işbirliği yaparak kullanıma müteveccih ihtiyatlar alıyoruz. Kullanılan narkbitkiik haplarla bağımlılık seviyesine gelmiş, narkbitkiik hap kullanan bireyler polikliniğimize müracaat etiyorlar. Gerek görürsek uyuyarak veya ayaktan rehabilitasyonlarını sağlıyoruz. Cezaevinde uyuyan hastalarımız da var onlardan da müracaatlar geliyor, dışarıdan bayağı yurttaşlarımızdan da bu tip bağımlılıklarla alakalı polikliniklerimize müracaatlar oluyor” dedi.PARTNER Bu nasıl moda?Çocuklarda üst solunum yolları enfeksiyonuna dikkatMeme illet hastalıkinin bayanda üremeye tesiri

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.