Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ses kısıklığının nedeni HPV olabilir

12.07.2021
22
Ses kısıklığının nedeni HPV olabilir

Türk KBB Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ferhan Öz, rahim ağzı illet hastalıkinin en ehemmiyetli sebebi olan HPV’nin Human Papilloma Virus ses …

Türk KBB Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ferhan Öz, rahim ağzı illet hastalıkinin en ehemmiyetli sebebi olan HPV ’nin Human Papilloma Virus ses kısıklığına da yol açtığını söyledi.

Antalya ’da yapılan 10. Avrupa Larengoloji Kurultayı ’nde konuşan Avrupa Larengoloji Derneği Başkanı ve Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ferhan Öz, bebeklikten erişkinliğe kadar cemiyette sık görülen ses kısıklığının sebepleri arasında Human Papilloma Virüsü ’nün de bulunduğunu söyledi. HPV ’den korunmak için aşılanmanın ehemmiyetli olduğunu kaydolan Prof. Öz “Yalnızca bayanların değil erkeklerin de aşılanması ehemmiyetli” dedi.

Avustralya ’da tam erkeklerin HPV aşısı olduğunu söyleyen Prof. Öz, her ne kadar cinsel yol ve yakın temasla bulaştığı bilinse de HPV ’nin bulaşma yollarına ait pek çok belirsizin olduğunu aktardı. Bebeklerde görülen ses kısıklığında dahi HPV ’nin faktör olabileceğini vurulayan Öz, virüsün plasenta yolu ile anneden bebeğe geçebildiğini, bunun da ses kısıklığı başta olmak üzere pek çok meseleye yol açtığını belirtti.

HPV ’nin çok rakamda ve değişik cinsleri olduğunu anlatan Öz, bu virüslerin herkeste aynı tesiri yapmadığını, bazılarında hiçbir meseleye yol açmazken, bazı insanlarda gırtlak illet hastalıklerine dahi neden olabildiğini ifade etti. HPV ’nin solunum yolu hastalıklarını taklit eden neticelere yol açabileceğini anlatan Öz, bu nedenle göğüs hastalıkları uzmanlarının KBB uzmanlarından bu mevzuda destek almalarının ehemmiyetli olduğunu söyledi.

POLİTİKLERE ‘SES KOÇU ’ TEKLİFİ
Sesin yaradılışında pek çok etken olduğuna dikkat toplayarak rehabilitasyonlarla daha devingen ve genç bir sese sahip olunabileceğini söyleyen Prof. Öz, politikacılarda tercih yarıyıllarında görülen ses kısıklığını anımsatarak “ses hijyeni” kavramına dikkat çekti. Liderlerin ses hijyeni ve sesin doğru kullanımı mevzusunda ‘ses koçları ’ndan takviye alabileceklerini belirten Öz, sıhhatli bir ses ve ses hijyeni için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

İYİ BİR SES İÇİN BUNLARA DİKKAT!
– Ses tellerinizi iyi bir performans sergileyebilmesi için günde en az 2 litre içinde kafein olmayan akışkan harcamalısınız. Sesiniz için en sıhhatli tercih sudur. Günde 8-10 kadeh su içerek lüzumlu ıslatma sağlanmalıdır. Öğrenilenin aksine kola, içki, çay ve kahve su lüzumumuzu karşılamadığı gibi bedenden akışkan atılımını artırarak akışkan lüzumunu artıracaktır. Bu meşrubatları harcadığımızda kesinlikle yanında ek olarak su da içmeliyiz.

– Sigara içmeyin. Sigara dudaktan başlayarak tam ses yollarını kurutur. Yanı gizeme sigara ses kısıklığı, seste barbarlaşmaya ve ses niteliğinde bozulmaya yol açar. Bu tesirler pasif sigara içicilerinde de aynen görülmektedir.

– İyi bir ses için yeterli hava almalısınız. Bunun için çok süratli konuşmayın ve daha sık soluk alın.

– Kumpaslı ses ve fizik egzersizleri yapılmalı. Unutulmamalıdır ki sesimiz genel sıhhatimiz, duygu gidişatımız ve zekasal yapımızın da bir göstergesidir.

– Yediklerinize dikkat edin. Midenize değen besin ve meşrubatlardan uzak durun.

– Uyumadan evvel son 3 saatte su dışında rastgele bir şey harcamayın. Aksi gidişatta gece süresince çoğalmış mide asidi ses tellerinize hasar verecektir.

– Boğaz arınma hareketinden ve öksürükten kaçının. Her iki alışkanlık da ses tellerine hasar verir.

– Stresten uzak durun veya baş etmeyi bilin. Stres adale gerginliği yaratacak ve sesin zorlu kullanımı ses tellerinizde zarara yol açacaktır.

– Yüksek sesle konuşmaktan sakının. Haykırmak, çığlık atmak ses tellerinde kanamalara neden olarak ses niteliğinde kalıcı zararlar yapabilir.

– Sesiniz kısık, bitkin olduğunda fazla konuşmayın, muhtemel olursa sesiniz dinlendirin.

illet hastalıkDEN DE ŞÜPHELENMEK GEREKİR
Alerjik meselelerin ve reflünün ses kısıklığına neden olabileceğini vurgulayan Öz, özellikle 7 günden fazla süren ses kısıklıklarında kesinlikle bir KBB uzmanına danışılması gerektiğini belirtti, sualin; illet hastalıkin de en ehemmiyetli ve lider bulgularından biri olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: http://www.posta.com.tr/saglik/genelsaglik/HaberDetay/Ses-kisikliginin-nedeni-HPV-olabilir.htm?ArticleID=223857

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.