Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sezaryen mi olağan mı ?

07.04.2021
32

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökmen İyigün, sezaryen ve basmakalıp doğumu anlattı: Anne adayları, “hangi doğum cinsini seçmeliyim?” sualini, etraflarındaki daha evvel doğum yapmış …

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökmen İyigün, sezaryen ve basmakalıp doğumu anlattı:
Anne adayları, “hangi doğum cinsini seçmeliyim?” sualini, etraflarındaki daha evvel doğum yapmış bireylere olduğu kadar, öncelikle gebeliğini takip eden doktorlarına ve kendilerine sormalılar.

Çünkü, şuurlu ve akıllı bir annenin ne biçimde doğum yapacağına kendinin karar vermesinden daha ideali yoktur. Ama herşeyden evvel son lafı yeniden tıp söyleyeceği için, işin tıbbi istikametine bakmak son derece yerinde bir karar olacaktır.

Zira, genellikle doğum yapmayı gerektiren bazı gidişatlar bulunmaktadır. Bu gidişatlar şunlardır:
Evvelki doğumunu sezaryenle yapmış olmak,
Bebekte duruş bozukluğu olması ya da çok kocaman olması,
Annenin kalça yapısının doğum yapamayacak kadar dar olması,
Hamilelik sırasında büyüyen şiddetli tansiyon yükselmeleri,
Bebekte büyüme geriliğinin olması,
Anne adayının ıkınmayı yasaklayacak hastalıklarının olması muhtelif göz bozuklukları, yüksek tansiyon, bel fıtığı, ortopedik problemler gibi ,
Anne adayının psikolojik veya akılsal olarak basmakalıp doğumu tolere edemeyecek vaziyette olması,
Vajen daraltma operasyonu geçirmiş olmak,
İkiz, üçüz hamilelikler,
Plasentanın rahim ağzını ve dolayısıyla doğum yolunu kapaması,
Vajinada öğrenilen bir mikrop veya hastalığın bulunması herpes veya ur gibi,
İleri yaşlarda tüp bebek gibi büyük uğraşlar neticeyi hamile kalınması. Yukarıyada sayılan maddeler sezaryeni gerektiren gidişatlardır.
Ancak natürel ki bunların dışındaki gidişatlarda verilecek karar doğumun ilerleyişine, annenin ve bebeğin sıhhat gidişatına göre son dakikaya kadar değişebilecektir.

Basmakalıp doğum en ideali mi ?
Op. Dr. Gökmen İyigün, basmakalıp doğumun en ehemmiyetli özelliğinin rastgele bir müdahale gerektirmeden kendiliğindene hakikatleşmesi olduğunu anlattı:

Basmakalıp bir doğumdan sonra, anne kısa bir dinlenme süresi sonunda basmakalıp günlük yaşantısına dönebilmektedir. Bazılarına göre de çekilen doğum sancısı bayanı olgunlaştırmakta, hatta hayata bakışını dahi etkilemektedir.

Ancak basmakalıp doğumun da bazı mahzurlu doğrultuları bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki tamamen basmakalıp olarak izleyen bir doğumda dahi her an beklenmeyen bir problemle karşılaşılabilir. Bu problemler şunlar:
Bebeğin kalp seslerinde bir bozulma alana gelmişse acil bir biçimde sezaryen kararı verilebilir.
Bebeğin çıkışta sıkışıp kalması ve doğumun ilerlememesi sebebiyle sezaryen kararı verilebilir.
Güç doğumlar sebebiyle vajende oluşabilecek yırtıklar, genişlemeler ve ileriki yarıyıllarda buna bağlı ortaya çıkabilecek idrar kaçırma problemleri, cinsel ilişkiden daha öncekisi gibi tatmin olamama gibi sebeplerle sezaryen seçim edilebilmektedir.

Anatomik özelliklere bakılmalı
Op. Dr. Gökmen İyigün, iki-üç kere basmakalıp doğum yapan ve cinsel uzuvlarının anatomisinde pek fazla farklılık olmayan bayanların yanısıra tek bir doğum sonrasında rahim sarkması problemi yaşayanların da seyrek görüldüğüne değindi:

Dolayısıyla, basmakalıp doğumun kadının anatomisine ne kadar tesirli olacağı bireyden şahsa çok değişkenlik göstermektedir. Sezaryenle, basmakalıp doğumda oluşabilecek yukarıyada saydığımız tehlikeler kaybolmakta ve bebek 10-15 dakika içinde yakınlarının kucağına emniyetli bir biçimde verilmektedir.

Sezaryenle doğumda bebek açısından tehlikelerin eksilmesi elbette büyük bir avantajdır. Ama unutulmamalıdır ki bu tip kasvetler seyrek oluşmaktadır ve uygun şartlarda yapılan basmakalıp doğumlarda genellikle bir problem oluşmamaktadır veya oluşsa dahi hemen müdahale edilebilmektedir.

Sezaryendeki tehlikeler
Op. Dr. Gökmen İyigün, sezaryenle doğum, basmakalıp doğuma göre anne açısından daha tehlikeli açıklamasında da bulundu:
Öncelikle anesteziyle ilişkili tehlikeler vardır. Sezaryen sonrası 3-4 gün sağlık kurumunda kalma, basmakalıp yaşama dönmenin 5-6 günü bulması, operasyon sonrası sızıların daha fazla olması basmakalıp doğuma göre dezavantajdır.

Operasyon yerlerinin iltihaplanma ihtimali, geç yara iyileşmesi, uzun yarıyılda dikiş yerlerinde ve karın içinde sızılar olabilmesi, karın içinde yapışkanlıklar olabilmesi de yeniden sezaryenin tehlikelerindendir.

Doğum biçiminin tercihindeki en ehemmiyetli çekincelerden biri de genellikle ilk doğumlarda 8-10 saat süren sızılı yarıyıllardır. Ancak günümüzde epidural belden uyuşturma ile sızısız doğum teknikleri ile artık sızılı doğum sahneleri neredeyse tarihe karışmıştır.

Son karar annenin
’Herşeyin olağanı iyidir’ ilkesiyle basmakalıp doğum her hamileye önerilmektedir diyen Op. Dr. Gökmen İyigün, doktorun son yarıyıllarda yapması gereken tetkiklerle değerlendirilme yapılması gerektiğini de açıkladı:

Sezaryeni gerektiren bir özellik yoksa doğumun basmakalıp doğum olarak yapılması tasarlanmalıdır. Şayet hamilelik sırasında veya doğum anında bir problem ortaya çıkarsa sezaryene dönülebilineceği de evvelden öğrenilmelidir.

Ancak şayet anne adayı doktorun ayrıntılı bilgilendirmesine rağmen yeniden de baştan sezaryeni seçim ediyor ve bu mevzuda kararlıysa elbette son karar verecek şahıs kendidir.

Kaynak: Cnn Türk

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.