Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şifa amacına bir bardak kırmızı şarap

29.03.2021
24

Kırmızı şarabın insan ömrünü uzatma mevzusunda daha evvel aşinasından daha da tesirli olduğu saptandı. Yeni belirtiler ışığında bilim adamları şimdi şaraptaki aktif maddelerden ilaç yapmayı …

kırmızı şarap
Kırmızı şarabın insan ömrünü uzatma mevzusunda daha evvel aşinasından daha da tesirli olduğu saptandı. Yeni belirtiler ışığında bilim adamları şimdi şaraptaki aktif maddelerden ilaç yapmayı tasarlıyor.
Bazı kırmızı şaraplarda aktif madde olarak bulunan resveratrol maddesi laboratuar civarında farelere enjekte edildiğinde oksidasyon seviyelerinin süratle düştüğü gözlemlendi. Aşinayı üzere, oksidasyon hücre ihtiyarlamasının kimyevi ifadesi oluyor.

Bu belirtilerin ışığında bazı bilimadamları resveratrol maddesini kapsül olarak üretme projelerini geliştirmek üzere çalışmalara başladı.

Resveratrol maddesiyle aynı tesiri gösterecek ilaçlar geliştirmek üzere 2004 senesinde kurulan Sirtris isimli işletmenin geçtiğimiz hafta GlaxoSmithKline isimli ilaç üretici gruba 720 milyon dolar karşılığı satılmasının ardından, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi ’nden Dr. David Sinclair “Resvaratrol maddesi esasen insanlarda ‘sirtris ’ olarak öğrenilen prbitkiein casusunu aktive ederek hücre oksidasyonunu düşürüyor. Şayet araştırma neticelerini doğru olarak değerlendirmişsek ‘sirtuin ’ maddesini hakimiyet edebilen ilacı üreten firma, ilaç sanayisini hakimiyet edecek ve belki de tıp ilmini değiştirecektir” diyor.

Yaşamı uzatacak iksilerin geliştirilmesi mevzusu çok daha önceki çağlardan beri alşimicilerin alaka alanına girmişti. Bugün bile bedenin faize işlevlerinden doku yenilenmesine kadar uzanan bir alanda ‘ihtiyarlamayı durdurucu ’ tesirleri inceleyen çok rakamda ciddi bilim adamı var.

Doku yenilenmesi süreci geliştirilebilirse, ihtiyarlamanın insan bedeninde yarattığı her türlü tesirin önü alınabilecke demektir. İhtiyarlamadan kaynaklanan tam hastalıkların da bu biçimde rehabilitasyonu, hatta daha oluşmadan önlenmesi muhtemel olabilecek.

Takribî 20 sene evvel Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ’nden MIT Dr.Leonard Guarente tarafından başlatılan araştırma çalışmaları sonucunda, bedenin ‘sirtuin ’leriniaktive ederek doku eskimesinin durdurulabileceği bugün için kesin olarak saptanmış bulunuyor.

Dr.Guarente ’nin daha önceki bir talebesi olan Dr.Sinclair ise ‘sirtuin ’ maddesinin natürel bileşikler kullanılarak tetiklenebileceğini 2003 senesinde keşfetti. Bu maddenin tetiklenmesini sağlayan resveratrol maddesi ise bazı kırmızı şarap cinslerinde zati bulunuyordu.

Dr.Sinclair ’in belirtileri birkaç farklı istikamette ilerledi. Başka bir ekip bilim adamları da kırmızı şarapta bulunan dozdan daha aşırısını farelerde sınadı. Illkirch, Fransa ’da bulunan Genetik ve Moleküler-Hücresel Biyoloji Enstitüsü ’nden Dr.John Auwerx ’in yaptığı çalışmalar resveratol enjekte edilen fareleri sanki birer atlete dönüştürdü: Klasik farelere mukayeseyle iki kat süratli ve iki kat uzun vakit koşmaya başladılar.

İnsanlarda da eş bir tesirin gözlemlenebileceğine dair henüz rastgele bir bilgi yok. Dr.Sinclair kesin yanıtı buluncaya kadar yapılması gereken daha bir çok deney olduğunu belirtmekle beraber ‘resveratrol ’ maddesinin bütün olarak nasıl bir işlev asıllaştırdığı mevzundaki tarışmaların hali hazırda devam ettiğini vurguluyor.

Şarap içmenin alışkanlık haline geldiği İtalya, Fransa ve Yunanistan gibi ülkelerde insan ömrünnün sıradandan uzun, ortalam kolesterol seviyelerinin de dünya ortalamalarından düşük olduğunu andırmakta fayda var.

Akşamları bir bardak nitelikli kırmızı şarap sizin de ömrünüzü uzatabilir.

Kaynak: http://www.guncel.net/guncel/saglik/2008/06/06/sifa-amacına-bir-bardak-kirmizi-sarap.htm

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.