Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sigara içen kadınlar dikkat

15.08.2021
20

Kadın sigara kullanıcılarının erkeklere göre daha fazla tehlike taşıdıkları tanımlandı. Çin ’de yapılan bir araştırma, sigara içen kadınlarda, amfizem ve kronik bronşit gibi akciğer hastalıkları görülmesi tehlikesinin …

Kadın sigara kullanıcılarının erkeklere göre daha fazla tehlike taşıdıkları tanımlandı.

Çin ’de yapılan bir araştırma, sigara içen kadınlarda, amfizem ve kronik bronşit gibi akciğer hastalıkları görülmesi tehlikesinin erkeklere göre daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Nanjing Tıp Üniversitesi ’nden Dr. Fei Xu, akciğer hastalıklarının Çin ’de ikinci sıradaki vefat sebebi olduğunu kaydoldu.

Araştırma kapsamında muhtelif akciğer hastalıkları olan 1743 şahıs ile aynı rakamdaki sıhhatli insanın bilgileri karşılaştırmalı olarak incelendi. Araştırmada, araştırılan erkeklerin yüzde 50 ’sinden aşırısının, kadınların ise yüzde 5,3 ’namın sigara içtiği kaydolundu.

Araştırmada, az rakamda sigara içenlerdeki hastalık tehlikesinin yüzde 40, orta dereceli içicilerde yüzde 55, ağır içicilerde ise yüzde 77 daha fazla olduğu saptandı.

Kadın sigara kullanıcılarının ise erkeklere göre yüzde 20 daha fazla tehlike taşıdıkları tanımlandı. Bilimadamları, hastalık tehlikesinin kadınlarda fazla olmasının sebebinin henüz bilimsel olarak kanıtlanmış bir sebebi olmadığını belirttiler.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=44320&cat=220&dt=2007/11/15

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.