Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sigara içenler derin yatamıyor

05.04.2021
8

‘Niye yataktan her sabah bitkin kalkıyorum?’ diye düşünüyorsanız.. İşte yanıtı.. Bilim adamları, sigara içenlerin daha az derin uykuya daldıklarını bildirdiler. John Hopkins Üniversitesi Tıp Mektebi ’ndan Dr. Nareş …

‘Niye yataktan her sabah bitkin kalkıyorum? ’ diye düşünüyorsanız.. İşte yanıtı..

Bilim adamları, sigara içenlerin daha az derin uykuya daldıklarını bildirdiler.

John Hopkins Üniversitesi Tıp Mektebi ’ndan Dr. Nareş Purjabi ’nin başkanlığındaki takım, uyku meselesine sigara suratından ortaya çıkan sağlık meselelerinin mi yol açtığı, yoksa sigaranın tek başına uyku kaçırıcı bir tesirinin mi bulunduğunu kavramak için araştırma yaptı.

Bunun için sigarayla irtibatlı bir rahatsızlıkları bulunmayan orta yaştaki 40 bireyin uyku gidişatları, aynı rakamdaki içmeyenlerle karşılaştırıldı.

Uyku esnasında beynin elektriksel faaliyetlerini ölçmek için kobaylar konutlarında EEG cihazlarına bağlandı.

Araştırma neticesinde içicilerin derin uyku müddetlerinin daha az olduğu, daha ziyade hafif bir uyku sürükledikleri tespit edildi. İçenlerle içmeyenler arasında en büyük değişikliğinse uykuya daldıktan hemen sonra görüldüğü, bunun da nikbitkiinin tesirinin uykunun ilk evrelerinde daha fazla olduğunu gösterdiği kaydolundu.

Bunun yanı gizeme araştırmaya katılan içicilerin yüzde 23 ’ü dinlendirici bir uykuları olmadığını söylerlerken, içmeyenlerin yalnızca yüzde 5 ’i uykuda dinlenememekten şikayet etti.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=54379&cat=220&dt=2008/02/05

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.