Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sigara, idrar yakalayamama nedeni olabiliyor

08.05.2021
8
Sigara, idrar yakalayamama nedeni olabiliyor

Uzmanlar özellikle sigara içen kadınlarda idrar kaçırma probleminin fazla olduğunu ifade etti. İdrar kaçırma problemi kadınların günlük yaşamlarını negatif etkiliyor ancak kadınlar, meselelerini en yakınlarına bile …

Uzmanlar özellikle sigara içen kadınlarda idrar kaçırma probleminin fazla olduğunu ifade etti.

İdrar kaçırma problemi kadınların günlük yaşamlarını negatif etkiliyor ancak kadınlar, meselelerini en yakınlarına bile açıklamaktan utandıkları gibi, doktora müracaat etmekten de çekiniyorlar. Kadınlardaki idrar kaçırma meseleyi; kolay egzersizler, bazı ilaçlar ve kolay uygulanabilir cerrahi usullerle rehabilitasyon edilebiliyor…

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. İsmail Mete İtil her 3 kadından birinde pelvik taban bozukluğu bulunduğunu, bunun da idrar kaçırmanın en ehemmiyetli sebeplerinden bir olduğunu söyledi.

Prof. Dr. İtil, “stres tipi idrar kaçırma” olarak öğrenilen ve daha sıklıkla görülen idrar kaçırma gidişatında genellikle bir etkinlik sırasında; başka bir deyişle öksürürken, gülerken, aksırırken veya koşarken idrar kaçırma yaşandığına dikkat çekti. İtil şunları söyledi;
“Bu tablo daha çok pelvik taban adalelerinin zayıflamasına bağlı, üretra ve mesane boynunun sarkması neticeyi ortaya çıkıyor. İkincisi ise “sıkışma tipi idrar kaçırma.” Burada başlıca şikâyet, sık ve ani idrar hissi gelmesi ve tuvalete yetişememek oluyor. Hastalar su sesi dinlediklerinde, ellerini devirirken bir anda idrarlarının geldiğini ve yakalayamadıklarını ifade ediyorlar. “

SİGARA İDRAR KAÇIRMA SEBEBİ
Prof. Dr. İsmail Mete İtil yanlış öğrenilenin aksine idrar kaçırmanın sadece ileri yaştaki kadınların meseleyi olmadığını, genç kadınlarda da bu meseleye sıklıkla tesadüfüldüğünü kaydoldu.
Mesanenin enfeksiyonları kadınlarda sistit, mesane irini, vajina enfeksiyonları, mesane taşları, urları, zorlu doğumlar, menopoz sonrası hormonal farklılıklar, karın bölgesine uygulanan şua rehabilitasyonu, asapsal hastalıklar sayılabilir.
Ayrıca kadınlarda sürekli idrar kaçırmaya neden olabilecek nedenler arasında mesane-vajina arasında ya da böbrekle mesane arasındaki idrar borusu üreter – vajina arasında oluşacak birleşmeler sayılabilir. Hakimiyetsiz şeker hastalığında, alkolizmde de idrar kaçırmaları görülebilir.

Karın içi tazyikin çoğalmasını idrar kaçırma tehlikesini de artırdığına dikkat toplayan İsmail Mete İtil, fazla kilo almak, aksırmak, öksürmek gibi eylemlerin de idrar kaçırma tehlikesini artırdığına dikkat çekti. Özellikle sigara içen kadınlarda öksürmenin daha sık görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. İtil, tek başına sigaranın dahi kadınlarda idrar kaçırmanın en ehemmiyetli sebeplerinden biri olduğunu söyledi.

Prof. Dr. İsmail Mete İtil, idrar kaçırmadan korunmak için hamilelikte çok iyi bir takip yapılması gerektiğini, basmakalıp doğumu güçleştiren bir neden varsa doğumun sezaryenle yapılmasının uygun olacağını belirtti. İtil, kabızlık, astım, bronşit gibi pelvis tabanı negatif etkileyen hastalıkların kesinlikle rehabilitasyon edilmesi gerektiğini belirterek, kadınların sigara ve fazla kilodan uzak durması gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. İtil, idrar kaçırmanın kadınların mukadderatı olmadığını vurgulayarak özellikle son senelerde büyüyen teknikler ile çok daha süratli ve aktif cerrahi usullerin uygulanabildiğini de sözlerine ilave etti.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.