Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sigara kadınları erkekleştiriyor

22.07.2021
31

Sigara kullanan şahıslar üzerinde yapılan araştırmada acayip neticelere erişildi. Her sene milyonlarca şahsın sıhhatini negatif doğrultuda etkileyen sigara ile gayrette araştırma yapan kuruluşlardan biri de Ege …

Sigara kullanan şahıslar üzerinde yapılan araştırmada acayip neticelere erişildi.

Her sene milyonlarca şahsın sıhhatini negatif doğrultuda etkileyen sigara ile gayrette araştırma yapan kuruluşlardan biri de Ege Üniversitesi Beyin Araştırmaları ve Uygulama Merkezi EBAM. Merkezdeki çalışmalar sırasında sigaranın ana hammaddesi nikbitkiinin beyindeki tesirleri üzerine acayip neticeye erişildi; nikbitkiin, östrojen hormonu üzerinde tesir yaparak kadınları erkekleştiriyor. Merkezin yaptığı araştırmalar, kadınların nikbitkiinden daha çok etkilendiğini ve sigara kullanan kadınların tutumlar mevzusunda erkeklere benzemeye başladığını ortaya koydu.

Sigara taşıtıyla alınan nikbitkiinin beyin üzerindeki tesirlerinin sigara gayretinde yeni açılımlar ortaya çıkardığını ifade eden EBAM Müdürü Prof. Dr. Şakire Pöğün, “Biz nikbitkiine olan bağımlılığı daha iyi anlarsak sigara vazgeçtirme programlarında daha zaferli olabiliriz.” diyor.

Prof. Dr. Şakire Pöğün ’nam verdiği bilgiye göre merkezdeki araştırmalardan birinde genetik yatkınlıkla nikbitkiin bağımlılığı arasındaki ilişki incelendi. Bilim adamları bu araştırmayı yaparken sigaranın kadınları erkekleştirdiğini tespit etti. Prof. Dr. Pöğün, araştırmanın neticeleri hakkında şu bilgileri verdi: “Alakalı genleri bulmaya çalışıyoruz. Bilme deneylerimizin çoğunun neticelerini aldık. Kadınlar nikbitkiin kullanırlarsa tavırları daha ziyade erkek partnerine benzemeye başlıyor. Dişiler daha çok yakındaki şeylere dikkat edern, erkekler ise uzaktakine. Nikbitkiin kullananlar daha çok uzaktaki şeylere dikkat ediyor. Veya erkekler bir problemi çözerken daha süratli yapar; ama daha çok kusur yapar. Kadınlarda gidişat tersidir. Sigara kullanan kadınlar da daha süratli problem çözmeye başlıyor; ama yanılgıları çoğalıyor.” Ege Üniversitesi Beyin Araştırma ve Uygulama Merkezi, bir diğer araştırmasında nikbitkiinin kadın ve erkekler üzerinde değişik tesir yapıp yapmadığını masaya yatırmış. Bunun için dişi ve erkek fareler kullanılmış. Araştırmada nikbitkiinin kadınlar üzerinde erkeklere göre daha tesirli olduğu tanımlanmış. Dişi fareler daha ufak dozlarda nikbitkiinden daha fazla etkilenmiş. Bu neticeden yola çıkan bilim adamları, kadınların daha ivedi sigara bağımlısı haline gelebildiklerini; sigarayı vazgeçmelerinin de daha güç olduğunu gözlemlemiş.

EBAM, mevzubahisi araştırmalar için NATO ve İspanya ’nın Salamanca Üniversitesi ’nden de destek alıyor. Merkezde faal olarak çalışmalara katılan öğretim aboneleri şöyle: Porf. Dr. Lütfiye Delil, Doç. Dr. Ersin Koylu, Doç. Dr. Burcu Balkan, Yard. Doç. Dr. Taner Dağcı, Prof. Dr. Canan Saylam, Prof. Dr. Gülgün Kayalıoğlu, Prof. Dr. Kemal Türker.

Zaman

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=46107&cat=220&dt=2007/12/02

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.