Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sigara vazgeçtiren hap intihara neden oluyor mu?

29.04.2021
27
Sigara vazgeçtiren hap intihara neden oluyor mu?

Sağlık Bakanlığı’nın analizi sonuçlandı! Sağlık Bakanlığı, sigara vazgeçtirme ilacı ”intihara çektiği” iddiaları üzerine analiz yürüten bilim heyetinin, bakanlığa bağlı 20 merkezde bu ilacı kullanan 2 bine …

Sağlık Bakanlığı’nın analizi sonuçlandı!

Sağlık Bakanlığı, sigara vazgeçtirme ilacı ”intihara çektiği” iddiaları üzerine analiz yürüten bilim heyetinin, bakanlığa bağlı 20 merkezde bu ilacı kullanan 2 bine yakın hastada sigara vazgeçme oranının yüzde 72 olduğunu, intihar ya da intiharla iletişimli bir hadise kollanmadığını tanımladığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı, bakanlıkça oluşturulan bilim heyetinin, sigara vazgeçtirme ilacının ”intihar meyline yol açtığı” iddiaları üzerine analiz başlattığını duyurmuştu. Bakanlıktan bugün yapılan yazılı açıklamada, bilim heyetinin yaptığı analiz neticesinde şu kararları aldığı bildirildi:

”Champix, beynelmilel rehabilitasyon rehberleri tarafından sigara vazgeçme rehabilitasyonunda ilk basamak rehabilitasyonda önerilmektedir. Dünya Sağlık Teşkilatı DSÖ Champix’i, sigara ile savaş taktiğinde aktif rehabilitasyon olarak önermektedir. Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de de birinci basamak rehabilitasyonda kullanılmaktadır.

Erişkinlerde sigara vazgeçmeye müteveccih ehemmiyetli bir rehabilitasyon alternatifi sunan ve sigara vazgeçtirmek için özel olarak geliştirilen Champix, 2006 senesinden beri Amerika Birleşik Devletleri De ve dünyanın 80′den fazla ülkesinde 12 milyonu aşkın hastaya reçete edilmiş hali hazırda fotoğrafı tıp otoritelerince tütün bağımlılığı rehabilitasyonunda en aktif usullerden biri olarak kabul edilip uygulanmaktadır.

Ankara’da yapılan çalışmada, Sağlık Bakanlığına bağlı 20 sigara vazgeçme merkezinde Champix kullanan 2 bine yakın hastada sigara vazgeçme galibiyet oranı yüzde 72 olarak tespit edilmiş, intihar ya da intiharla iletişimli bir hadise kollanmamıştır.”

Açıklamada, rehabilitasyon ile olsun ya da olmasın sigara vazgeçme sürecinde bağımlılık sebebiyle yan tesirler görüldüğünün altı çizilerek, ”nikotin yetersizliğinden kaynaklanan yoksunluk semptomları ve altta uyuyan psikiyatrik rahatsızlıkların şiddetlenmesiyle oluşan depresif duygu gidişatı, vareniklin ve bupropin ile sigara vazgeçmede spesifik olarak ilaçların tesirine bağlı değil, sigara vazgeçme sürecinin kendisine bağlı olabilir” ifadesine yer verildi.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/593799-sigara-biraktiran-hap-intihara-neden-oluyor-mu

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.