Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sigaraya başlama yaşı 11′e düştü

03.04.2021
70

Gençlerin yüzde 60′ının sigara içtiği belirtilerek, oranın çoğalış meylinde olduğu kaydolundu. Sigaraya başlama yaşının 11′e düştüğü ve gençlerin yüzde 60′ının sigara içtiği belirtilerek, oranın çoğalış meylinde …

Gençlerin yüzde 60′ının sigara içtiği belirtilerek, oranın çoğalış meylinde olduğu kaydolundu.

Sigaraya başlama yaşının 11′e düştüğü ve gençlerin yüzde 60′ının sigara içtiği belirtilerek, oranın çoğalış meylinde olduğu kaydolundu.

Pamukkale Üniversitesi PAÜ Tıp Fakültesi Ulus Sıhhati Anabilim Dalı ile Türkiye Yeşilay Toplumu Denizli Şubesi beraber hekimlere müteveccih “Sigara Vazgeçtirme Usulleri Kursu” tertip edildi. PAÜ Tıp Fakültesi, Denizli Devlet Sağlık Kurumu, Cemiyet Sıhhati Merkezleri ve Aile doktorlarından oluşan 31 hekimin katıldığı kurs, PAÜ Kurultay ve Kültür Merkezi ’nde yapıldı.

Kursa eğitimci olarak katılan Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Doktorluğu Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. R. Erol Sezer, sigara bağımlılığının fertsel ve cemiyetsel ebadıyla ele aldıklarını söyledi. Sezer, “Kursta sigaranın fertsel tesirleri, yaptığı bağımlılık ve bunlardan kurtulma yolları hakkında bilgi verdik. Ayrıca sigaranın Dünya ’daki gidişatı, Dünya Sağlık Teşkilatı ve öbür ülkelerin sigara mevzusundaki siyasetleri, sigara üreticilerinin ülkemiz ve öbür ülkelere uyguladıkları satış taktikleri, Dünya ’da ve Türkiye ’deki sigara salgını ve yapmamız gerekenler mevzusunda katılımcıları bilgilendirildi” dedi.

Sigaraya başlama yaşının 11′e düştüğünün altını çizen Sezer, “Hayatlarının baharındaki gençlerimizin yüzde 60′ı sigara içiyor ve bu çoğalış meylinde ülkemizde, sigaranın büyük bir sağlık meseleyi haline geldiğine dikkat toplamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sigaranın hasarlarını yakından gören doktorların bu mevzuda cemiyete iyi misal olarak, hasarlarını anlatmalarını istediklerini vurgulayan Yeşilay Denizli Şube Başkanı Dr. Erdal Erikoğlu ise, “Sigaraya başlanmanın önlenmesi ve sigarayı vazgeçmek isteyenlere takviyeci olabilmek sigarayla çabanın ehemmiyetli ayaklarındandır. Bu kursta doktorların sigara bağımlılığı rehabilitasyonu mevzusunda bilgilerini tazeleyip, geliştirilen yeni usuller, ilaç ve uygulamalar ile sigaranın Türkiye ve Dünya ’daki sosyal doğrultuyu hakkında bilgilenmeleri amaçlanmıştır” diye konuştu. Erikoğlu şunları kaydoldu: “Sigara ve sigarayla çabanın kamu ve cemiyetin gündeminde olduğu bu günlerde müesseseler arası işbirliği yaparak, sualin çözümü için katkıda bulunmaya çalışıyoruz.” Yapılan kurs sonunda katılımcılara katılım evrakı verildi.

EVREN

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=47966&cat=220&dt=2007/12/16

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.