Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sigarayı vazgeç, konut sahibi ol

04.05.2021
26

Karı-kocanın, sigarayı vazgeçmesi halinde 20 senede konut ve araba alması olası.. Tiryakilerin günde vasati bir koli sigara içtikleri kabul edildiğinde her sene 6.5 milyar dolar ödedikleri, …

Karı-kocanın, sigarayı vazgeçmesi halinde 20 senede konut ve araba alması olası..

Tiryakilerin günde vasati bir koli sigara içtikleri kabul edildiğinde her sene 6.5 milyar dolar ödedikleri, sigarayı vazgeçmeleri halinde ise 20 senede konut ve araba sahibi olabilecekleri bildirildi.

IQS Sigara Vazgeçtirme Merkezi Adana Bölge Müdürü Güner Serintürk, yaptığı açıklamada, sigarının sıhhate hasarlarının yanı gizeme parasal hasarlarının da çok büyük olduğunu söyledi. Serintürk, yapılan araştırmalara göre Türkiye’de 17 milyondan fazla tiryakinin bulunduğunu ve tiryakilerin her gün bir koli sigara tamamladığı düşünüldüğünde her sene 6.5 milyar doların duman olduğunu belirtti. Harcanan çoğu sigaranın yabancı marka olmasından dolayı duman olan paranın büyük çoğunluğunun yurtdışına gittiğine dikkatçeken Serintük, “Sigaranın neden olduğu hastalıklara tüketilen paralar ve sigara sebebiyle oluşan yangınlar neticeyi alana gelen parasal kayıp senelik 30 milyar doların üstündedir. Tüm yangınların yüzde 46′sı da sigara sebebiyle çıkmaktadır. Yalnızca sigara sebebiyle çıkan yangınlar neticeyi senelik kaybımız 25 milyar dolardır. Bu parayla senede 5 binden fazla bütün teşekküllü sağlık kurumu, 10 binden fazla çağdaş mektep
yapılabilmektedir” dedi.

Günde 1 koli sigara içen bir bireyin 20 senede 1 konut parası veya bir araba parasını ya da bir çocuğunun üniversite sonuna kadarki eğitim giderlerini havaya savurduğunu ifade eden Serintürk, “Günde vasati sigaraya 5 Yeni Türk Lirası veren bir şahıs ayda 150 Yeni Türk Lirası, senede bin 800 Yeni Türk Lirası parayı sigara yoluyla duman etmektedir. Bir karı kocanın sigara içtiğini düşündüğümüzde ailenin ulusal mirası duman olup gidiyor. Oysa karı koca sigarayı vazgeçmesi halinde 10 senede konut 10 senede de araba alması olası. Bu yalnızca sigarayaverilen paranın biriktirilmesiyle yapılacak bir yatırım” diye konuştu.

Tiryakilerin sigarayı içmeye devam etmeleri gidişatında hem sıhhatlerinden hem de paralarından olmaya devam edeceğini söyleyen Serintürk, şunları kaydoldu:

“Gelin 2008 senesinde sigarayı vazgeçin, Bu hem kesenize hem sıhhatinize bereketli olacaktır. Buz Türk Kalp Vakfı’nın da desteklediği IQS yöntemiyle Adana’da 500′den fazla bireyin sigarayı vazgeçmesini sağladık. Galibiyet oranının yüzde 90 olduğu bu usulde vazgeçemediğiniz takdirde para iadesi yapılmaktadır.”

İHA

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=49478&cat=220&dt=2007/12/30

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.