Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sigarayı vazgeçmenin en basit yolu

01.04.2021
35

İşte sigarayla vedalaşmak için en uygun zamanlar… Tatiller ve Ramazan ayı bunun için en uygun yarıyıllardır. Ama neşeniz yerinde olsun; eşinizle aranızı da iyi yakalamayı unutmayın …

İşte sigarayla vedalaşmak için en uygun zamanlar…

Tatiller ve Ramazan ayı bunun için en uygun yarıyıllardır. Ama neşeniz yerinde olsun; eşinizle aranızı da iyi yakalamayı unutmayın !

Anadolu Sağlık Merkezi Sigarayı Vazgeçme Muayenehaneyi Mesulü Dr. Esra Sönmez sigarayı vazgeçmek isteyenler için sorularımızı cevapladı:

Sigarayı vazgeçmek için en ideal usul ne ?
En ehemmiyetli şey sigarayı vazgeçme isteğidir. Vazgeçme kararlılığını gösterecek hastalar bu eylemde daha galibiyetli oluyor. Bir bireyin sigara bağımlılığından kurtulmak için motivasyonu da çok ehemmiyetli. Astım, akciğer kanseri veya hamilelik hallerinde şahıslar bir an evvel sigarayı vazgeçebiliyor.

Kendisinde rastgele bir negatiflik yoksa ve motivasyonu yüksekse ilaç veya terapi almasına gerek kalmadan bunu muvaffak olabilir. Öncelikle göğüs hastalıkları doktoru onayıyla başlamalı. Nikotin bağımlılık seviyesini ölçtürmeli ve psikolojik bağımlılıkla alakalı gerekirse bir psikologdan takviye alabilir.

Kendiliğindene vazgeçmek gerçekten olası mı ?
Evet, olası. İyi bir motivasyonla sigara hiçbir rehabilitasyon veya takviye almadan da kendiliğindene vazgeçilebilir. Güç olabilir ama muvaffak olunamayacak bir şey değildir. Hamile olduğunu bildikten sonra analık içgüdüsüyle sigarayı vazgeçmesi iyi bir motivasyondur. Kapalı etraflarda sigara içilme yasağı da bir hayli insan için motivasyon oldu.

Büro veya toplu erişim vasıtalarına sigara hasarları ile alakalı yazılar hastaları sigarayla yüzleşme sürecine itti ve motivasyonlarını çoğaldırarak vazgeçme süreçleri süratlendirdi.

Negatif anların yaşandığı yarıyıllarda dahi sigarayı vazgeçmek olası mı ?
Böyle bir yarıyılda sigarayı vazgeçmeye çalışmak genellikle zafersizlikle sonuçlanır. Eşinizle münazara edip sigarayı vazgeçemezsiniz. Yaşamınızda bir hayli şeyi rayına koyduğunuz veya tatil gibi rahat bir yarıyılda vazgeçmek daha basit olabilir. Ramazan bunun için ideal yarıyıldır.

Türkiye Elektrik Kurumu SOLUK YİNE BAŞLATIR
Vazgeçtikten belirli bir müddet sonra yaşanan meseleler sonrasında tekerrür başlamamak için neler yapılmalı ?
Bu yarıyıllar her zaman güçtür. Vazgeçmek isteyenlerin peşini stres yarıyılları vazgeçmez. Sigara palavracı mutluluk sağlar, geçici huzur verir. Yoksunluk tesirleri sebebiyle çok süratli olarak sigaraya geri dönülebileceğinden bireyin her zaman yine başlamak için cılız anını kollar.

Başlatmak için bir usul bulacağı da göz arkasını edilmemeli. Bir soluk sürüklemek dahi rehabilitasyonun sıfırdan yine başlamasına yol açar. Stres etkeni olduğunda şahıslar daha öncekisinden daha yoğun kullanmaya başlıyor. Çok duyarlı yarıyılda olduklarına inananlar ise uzmana gittiklerinde yine başlamadan bu yarıyılı atlatabilir.

Sağlık meseleleri sebebiyle aniden sigarayı vazgeçen birey iyileşince sigara içmemek için özel yardım almalı mı ?
Birey sigaranın kendisine verdiği hasarı yine gözden geçirmeli. Bundan sonraki yaşamında içmesi halinde kendisini nelerin beklediğini bir defa daha düşünmeli. Kendisini motive etmeli, ailesi ve beğendiklerinden yardım almalı. Her şeye karşın tıbbi vaziyetini bildiği halde devam etmek isteyenler ise takviye almalı.

YA KİLOLULARSAM!
Sigarayı vazgeçen insan kesinlikle kilolular mı ?
Reelinde yanlış değil. Sigara içmenin kilo almayı yasaklayıcı bir tesiri olduğu öğreniliyor. Nikotin, beyindeki iştah merkezini tesiri altına alıyor ve yemek yeme zevkini köreltiyor.

Fazla kalori tüketmesi mevzusunda metabolizmayı harekete geçiriyor. Neyse ki, bedenimizdeki tüm bu başkalaşımlar zaman içinde kendiliğinden yok oluyor ve metabolizma bir müddet sonra sıradan temposuna dönüyor.

Light sigara daha mı az hasarlı ?
İşte tiryakilerin sıradanlarından biri. Oysa, içeriğinde daha az nikotin ve katran bulunan ‘light’ sigaralar, ötekilerinden daha az hasarlı değil. ‘Light’ içiciler bağımlılıklarını bu yolla saklayarak yalnızca kendilerine hafifletiyor.

Zira onlar ‘light’ sigaradan daha derin ve sık soluklar alıyor. Böylece kanser tehlikeyi taşıyan katran ve nikotin ölçüsünün oranı, sıradan sigaranınkiyle aynı oluyor.

SABAH

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=46522&cat=220&dt=2007/12/05

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.